Ulga podatkowa (w PIT i CIT) na produkcję kulturowych gier komputerowych

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Ulga podatkowa (w PIT i CIT) na produkcję kulturowych gier komputerowych / Fotolia / Fotolia
Rząd chce, by w Polsce powstawało więcej znanych na całym świecie gier komputerowych jak „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, „This War of Mine” czy „Frostpunk”. Przygotowywany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt ustawy o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie niektórych innych ustaw zawierać ma m.in. ulgę podatkową w podatkach dochodowych (PIT i CIT) dla producentów gier komputerowych. Konstrukcja ulgi zakłada możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100% ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych poniesionych na produkcję gier komputerowych, które spełnią tzw. test kulturowy. Chodzi o gry, które promować będą polskie treści kulturowe. Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w IV kwartale 2018 r.

11 października 2018 r. opublikowany został projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie innych ustaw.

Autopromocja

Rząd chce wspierać polski sektor komputerowych gier wideo

Projektowana (i wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów) ustawa o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie niektórych innych ustaw jest jedną z inicjatyw realizujących "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)", uchwaloną przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 roku.

Wspomniana Strategia przewiduje bowiem pakiet działań (także legislacyjnych) wspierających polskie firmy także w zakresie tworzenia innowacyjnych produktów kultury w tym m.in. gier wideo.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazuje, że podobne formy wsparcia producentów gier wideo funkcjonują w innych krajach, zwłaszcza w tych, których rynki gier wideo znajdują się w ścisłej światowej czołówce – np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Finlandii. Co więcej kolejne państwa pracują nad wdrożeniem tego rodzaju rozwiązań (np. Niemcy (Bawaria), Belgia, Włochy i Dania).

W tej sytuacji również Polska, gdzie rynek gier wideo intensywnie się rozwija (wartość polskiego rynku gier wideo w roku 2016 wyniosła 1,85 mld zł, zaś prognoza na rok 2019 to 2,23 mld) a polscy producenci gier osiągają sukcesy (także zagraniczne), powinna dysponować systemem wsparcia tego rynku. Zdaniem rządu rozwój sektora gier wideo może w zauważalnej mierze wpłynąć na rozwój gospodarczy Polski. Już teraz światową renomę osiągnęły niektóre polskie gry, takie jak chociażby „Wiedźmin 3: Dziki Gon” autorstwa CD Projekt Red oraz „This War of Mine” i „Frostpunk” autorstwa 11 bit studios.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla również, że komputerowe gry wideo docierające do milionów graczy na całym świecie oferują swoim odbiorcom (użytkownikom) treści kulturowe. Są więc dobrym narzędziem  prezentowania w atrakcyjnej formie światowej opinii publicznej wątków kulturowych i wartości istotnych z polskiej perspektywy, jak również przyczyniają się do promowania wizerunku Polski jako kraju innowacyjnego i nowoczesnego, który stwarza przyjazne warunki dla rozwijania kreatywnych, dynamicznych przedsiębiorstw.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Ulga w PIT i CIT dla producentów gier

W celu wsparcia polskich producentów komputerowych gier wideo rząd chce wprowadzić do polskiego systemu podatkowego ulgę podatkową w podatkach dochodowych na produkcję gier tzw. kulturowych.

Jak wskazano w opisie omawianego projektu ustawy o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo (...)  zawartym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów: Konstrukcja ulgi zakłada możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT 100% ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych, co przełoży się na realną korzyść dla podatnika w wysokości 19% kosztów kwalifikowalnych.

Z ulgi będzie jednak można skorzystać wtedy, gdy gra zasłuży na miano "kulturowej gier wideo". Będzie to "mierzone" przy pomiocy tzw. testu kulturowego. tego typu testy funkcjonują już w innych państwach. Podczas konstruowania polskiego testu kulturowego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce się inspirować rozwiązaniami stosowanymi w Wielkiej Brytanii (Video Games Tax Relief) oraz we Francji (Crédit d'impôt jeu vidéo).

Kryteria stosowane w polskim teście kulturowym mają dotyczyć takich aspektów gry, jak:

- miejsce akcji,

- główni bohaterowie,

- obecność elementów dziedzictwa kulturowego lub historycznego,

- bazowanie na narracji i dialogach,

- wykorzystanie oryginalnego IP,

- wykorzystanie elementów innowacyjnych,

- produkcja większości elementów gry na terytorium RP oraz

- zatrudnienie przy produkcji obywateli lub rezydentów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Omawiane przepisy mają (w zamierzeniu rządu) przynieść szereg pozytywnych efektów, w tym w szczególności rozwój polskiego rynku gier wideo, zwiększenie zatrudnienia oraz wzrost wynagrodzeń w tym sektorze, co skutkować ma większymi wpływami do budżetu państwa z tytułu PIT i CIT. Ponadto ważnym celem tych zmian jest zatrzymanie w Polsce i przyciągnięcie do Polski pracowników (w tym informatyków, grafików komputerowych) o specjalistycznych kwalifikacjach.

Projekt ustawy o zasadach wspierania produkcji kulturowych gier wideo oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w IV kwartale 2018 roku.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...