reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Fiskus wypełni PIT-37 i PIT-38 za podatnika – już od 2019 r.

Fiskus wypełni PIT-37 i PIT-38 za podatnika – już od 2019 r.

Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje roczne zeznania podatkowe PIT, bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Na początek KAS sporządzi deklaracje PIT-37 i PIT-38 za rok podatkowy 2018. Zeznania te będą udostępnione podatnikom od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy 16 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Nowela zawiera propozycje zmian w kilku ustawach, oprócz zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmianie mają ulec przepisy ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników  i płatników, ustawy o systemie ubezpieczeń i ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Głównym celem zmian jest odciążenie podatników od samodzielnego sporządzania rozliczenia podatkowego. A w związku z tym, wprowadzenie uproszczeń w rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nałożenie na organy podatkowe obowiązku udostępnienie podatnikom zeznań podatkowych uwzględniających w nich dane z rocznego obliczenia podatku, z informacji od płatników (o wpłaconych w trakcie roku podatkowego przez podatnika zaliczkach lub ryczałcie) oraz inne będące w posiadaniu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Część rozwiązań zawartych w projekcie (tj. ułatwiających rozliczenie roczne PIT dla podatników składających PIT-37 i PIT-38) ma zacząć obowiązywać już od 2019 r.

Składanie deklaracji PIT - stan obecny

Mamy obecnie skomplikowaną strukturę zeznań i załączników, która niejednokrotnie sprawia podatnikom problemy w ich samodzielnym wypełnieniu. Zeznania podatkowe (PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-36L i PIT-28) podatnicy mogą złożyć w formie papierowej, elektronicznej za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, a także elektronicznie PFR (PIT-37, PIT-38). Dodatkowo w marcu 2017 r. udostępniono podatnikom nową usługę, czyli sporządzenia zeznania PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ (ograniczona możliwość wprowadzenia przez podatnika informacji o odliczeniach i ulgach  z jakich podatnik chce skorzystać) oraz złożenia oświadczenia PIT-OP o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz wybranej OPP (oświadczenie mogą złożyć wyłącznie podatnicy uzyskujący dochody z organów emerytalnych).

Kolejne uproszczenia w rozliczaniu PIT

Informatyzacja Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i innych rejestrów państwowych, jak wskazuje się w uzasadnieniu do projektu, pozwala na wprowadzenie dalszych uproszczeń w rozliczaniu zeznań podatkowych przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z tym, dzięki projektowanym regulacjom, obok funkcjonujących obecnie sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika (papierowo lub elektronicznie za pośrednictwem sytemu e-Deklaracje) wprowadzona zostanie usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez KAS (bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika).

Idea jest taka, że KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach własnych Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), PESEL (np. ulga na dzieci) czy OPP.

Likwidacja dotychczasowych rozwiązań

Wdrożeniu tej nowej usługi będzie towarzyszyła jednoczesna likwidacja możliwości złożenia zeznania rocznego w postaci PFR i sporządzenia zeznania PIT-37 na podstawie wniosku PIT-WZ w dotychczasowej formie i zakresie. Wdrożona usługa uwzględni w swoim zakresie funkcjonalności dotychczas wprowadzonych usług PFR i PIT-WZ przy jednoczesnym udostępnieniu dodatkowego zakresu funkcjonalnego, zwiększeniu jego jakości i podniesieniu poziom dojrzałości.

Przez KAS lub samodzielnie

KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników - podatnik będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

Zeznanie sporządzone przez KAS

W noweli proponuje się, aby taką możliwością rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny, objąć podatników rozliczających się:

a) indywidualnie,

b) wspólnie z małżonkiem,

c) w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama