Kategorie

Odsetki od należności wypłacanych z opóźnieniem opodatkowane PIT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Odsetki od należności wypłacanych z opóźnieniem opodatkowane PIT
Po raz kolejny sąd administracyjny (WSA w Warszawie - wyrok z 16 maja 2018 r.) orzekł, że odsetki od należności wypłacanych z opóźnieniem są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. I to bez względu na to, czy należność główna jest z PIT, czy z niego zwolniona. Wyrok WSA w Warszawie jest na razie nieprawomocny. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że sąd kasacyjny utrzyma go w mocy. Wskazują na to liczne, najnowsze wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Uzasadniając ww. wyrok WSA w Warszawie, sędzia Agnieszka Wąsikowska wyjaśniła, że WSA nie mógł orzec inaczej, bo z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT jasno wynika, że zwolnione z podatku są tylko odszkodowania, czyli świadczenie główne, a nie odsetki za zwłokę.

Podatnicy uważają taką wykładnię za niesprawiedliwą. Podkreślają, że zasądzone na ich rzecz odsetki nie są dla nich żadnym przysporzeniem. Mają im tylko zrekompensować utratę w czasie wartości pieniądza.

Z drugiej strony – jak zauważa Grzegorz Maślanko, partner i radca prawny w Grant Thornton – gdyby podatnik otrzymał należność w terminie i ulokował ją w banku, to od oprocentowania też zapłaciłby podatek.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Zadośćuczynienie za śmierć

Wyrok WSA w Warszawie (z 16 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2097/17) dotyczył kobiety walczącej przez 6 lat z ubezpieczycielem o wypłatę zadośćuczynienia za śmierć syna, który zginął w wypadku. Ostatecznie sąd powszechny zasądził na jej rzecz 250 tys. zł. Ubezpieczyciel wypłacił te pieniądze wraz z odsetkami – urosły one do 60 tys. zł. Fiskus uznał, że od odsetek kobieta musi zapłacić PIT. Potwierdził to wczoraj WSA. Orzekł, że w świetle art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT zwolniona z PIT jest wyłącznie należność główna, czyli kwota zadośćuczynienia.

Odszkodowanie za wypadki

Reklama

Identyczne konsekwencje podatkowe poniosła podatniczka, którą szpital zakaził żółtaczką. Placówka nie chciała wypłacić odszkodowania i dopiero po latach sądzenia się ze szpitalem była pacjentka wywalczyła je. Było ono zwolnione z PIT (art. 21 ust. 1 pkt 3b). Natomiast odsetkami za lata oczekiwania na odszkodowanie kobieta musiała podzielić się z fiskusem (wyrok NSA z 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 968/16).

Tak samo było w sprawie podatnika, który otrzymał odszkodowanie za wypadek związany z pracą na roli. NSA potwierdził, że odsetki za spóźnioną wypłatę tego świadczenia są opodatkowane (wyrok z 14 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 686/16).

Podatek musiał też zapłacić właściciel budynku mieszkalnego, uszkodzonego wskutek ruchu zakładu górniczego. Samo odszkodowanie było zwolnione z PIT (art. 21 ust. 1 pkt 3d), ale odsetki nie – orzekł NSA 7 lutego 2018 r. (sygn. akt II FSK 1684/17).

To samo spotkało kobietę, która uległa wypadkowi drogowemu. Sąd zasądził na jej rzecz zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę wraz z odsetkami za zwłokę. Od tych ostatnich fiskus pobrał podatek, a że zrobił to należnie, potwierdził potem NSA w wyroku z 8 listopada 2017 r. (sygn. akt II FSK 2780/15).

Od alimentów

Reklama

W niedawnym wyroku z 8 maja 2018 r. (sygn. akt II FSK 1007/16) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że PIT jest należny również od odsetek za spóźnione alimenty od ojca. Syn nie dostawał ich przez lata, w końcu sąd zasądził alimenty wraz z oprocentowaniem, a komornik je wyegzekwował.

Fiskus nie pobrał podatku od alimentów, bo są one zwolnione z daniny na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT. Zażądał natomiast podatku od odsetek za opóźnienie. Rację przyznał mu następnie sąd kasacyjny.

Wskutek represji

Spór o opodatkowanie odsetek przegrał też mężczyzna, który domagał się przed sądem okręgowym odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu bezprawnego pozbawienia wolności, szykanowania i represjonowania za działalność związkową i niepodległościową w latach 1980–1989.

Swoje żądania oszacował na 180 tys. zł. Sąd zasądził na jego rzecz 600 zł tytułem odszkodowania za poniesioną szkodę i 80 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Od obu należności zostały zasądzone również ustawowe odsetki (łącznie 35 tys. zł). Mężczyzna uważał, że nie powinien płacić od nich podatku, bo są one tylko formą rekompensaty za przewlekłość. NSA orzekł inaczej (wyrok z 12 października 2017 r., sygn. akt II FSK 2426/15).

Od zasiłku

Podatek zapłaciła też podatniczka, która toczyła boje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę zasiłku chorobowego. Co prawda sam zasiłek jest opodatkowany (art. 10 ust. 1 pkt 9), ale – jak uważała kobieta – odsetki za zwłokę powinny być zwolnione z PIT, bo są tym samym co zwolnione z PIT odsetki od zaległej wypłaty świadczenia ze stosunku pracy.

Fiskus i NSA uznały inaczej (wyrok z 19 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 154/15).

Niekorzystna wykładnia

Taka linia orzecznicza jest skutkiem wykładni dokonanej przez NSA w uchwale z 6 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FPS 2/16). Poszerzony skład sądu kasacyjnego uznał wtedy, że odsetki od nieterminowo zapłaconych świadczeń stanowią odrębne od świadczenia głównego źródło przychodu. To oznacza, że są świadczeniem ubocznym w stosunku do wierzytelności głównej i co do zasady są opodatkowane według skali (18 proc., a czasem nawet 32 proc. PIT).

Jedynym odstępstwem od tej zasady są wyjątki przewidziane wprost w ustawie o PIT, np. dla odsetek od nieterminowych wypłat związanych ze stosunkiem pracy (art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT).

Spór, który stał się przyczyną podjęcia uchwały przez NSA, dotyczył odsetek za nieterminowe uiszczenie ceny za akcje pracownicze. Toczył się o to, czy odsetki są opodatkowane tak jak zysk z akcji, czyli jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust.1 pkt 7), czy może na odrębnych zasadach, a więc jako przychód z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9).

Uchwała przełożyła się jednak na sprawy dotyczące opóźnionych wypłat świadczeń o doniosłym społecznie znaczeniu, takich jak alimenty i odszkodowania. Co ciekawe, przed uchwałą NSA orzecznictwo sądu kasacyjnego w takich kwestiach było bardzo często korzystne dla podatników.


Błędna uchwała

Z uchwałą NSA nie zgadza się Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy w Kancelarii Prof. Modzelewskiego. W jego przekonaniu roszczenie o odsetki ma charakter akcesoryjny i powinno „dzielić los” należności głównej, czyli być opodatkowane tak jak ona.

Na potwierdzenie ekspert przywołuje wyroki sądów apelacyjnych (sygn. akt I ACa 545/12, I ACa 383/13). Uważa, że doktryna cywilna nie może być pomijana przy interpretacji prawa podatkowego.

Braki w ustawie

Mirosław Siwiński nie ma wątpliwości, że ustawa o PIT nie zawiera kryteriów pozwalających na rozstrzygnięcie sporu o opodatkowanie odsetek. – Powinna zostać o nie uzupełniona – komentuje ekspert.

Jego zdaniem, z ustawy o PIT powinno się natomiast usunąć art. 10 ust. 1 pkt 9 (przychody „z innych źródeł”), bo daje on nieskończone możliwości kreowania przychodów. A to jest niezgodne z zasadą pewności prawa.

O zmiany w ustawie apelują również inni pytani przez nas eksperci podatkowi, choć zgadzają się z uchwałą NSA.

– Nie wydaje się, by celem ustawodawcy było opodatkowanie odsetek od świadczeń, które sam zwolnił z podatku, np. alimentów – uważa Beata Hudziak, partner i doradca podatkowy w 8 Tax Doradztwo Podatkowe.

Tego samego zdania jest Tobiasz Szczęsny, doradca podatkowy w Gekko Taxens. – Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłaby zmiana ustawy o PIT i zwolnienie odsetek z podatku, gdy świadczenie główne nie jest opodatkowane. I odwrotnie, gdy należność główna jest z PIT, to odsetki powinny być opodatkowane na identycznych zasadach – uważa ekspert.

Grzegorz Maślanko z Grant Thornton zwraca dodatkowo uwagę, że świadczenia alimentacyjne pełnią podobną rolę jak przychody ze stosunku pracy, od których odsetki są ustawowo zwolnione z PIT. ⒸⓅ

Zgodnie z uchwałą NSA odsetki za zwłokę są zaliczane do przychodów z innych źródeł i opodatkowane według skali podatkowej (18 i 32 proc. PIT)

Współpraca Łukasz Zalewski

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zwrot VAT zapłaconego w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r.

  Zwrot VAT. Wielka Brytania będzie nadal przyznawać zwroty podatku VAT przedsiębiorcom z UE. Taką informację potwierdziła brytyjska administracja podatkowa - poinformowało 23 czerwca 2021 r. polskie Ministerstwo Finansów.

  Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach dla uczniów szkół ponadpodstawowych

  Krajowa Izba Doradców Podatkowych i Ministerstwo Finansów zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach. Dwuetapowy konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a ze względu na pandemię w tym roku zostanie przeprowadzony w formule online.

  Praktyka w stosowaniu przepisów o MDR

  Regulacje dotyczące schematów podatkowych (MDR) obowiązują w polskim porządku prawnym od 1 stycznia 2019 roku, a więc już ponad dwa lata. Co więcej, biorąc pod uwagę retrospektywny obowiązek zgłaszania schematów podatkowych, można powiedzieć, że zaraportowane do tej pory schematy podatkowe dotyczą uzgodnień, w zakresie których to pierwsza czynność miała miejsce nawet trzy lata temu (schematy transgraniczne).

  Korepetycje, kursy i inne usługi prywatnego nauczania - zwolnienie z VAT

  Prywatne nauczanie a VAT. Usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli są zwolnione z VAT. Konieczne jest jednak posiadanie przez nauczyciela kierunkowego wykształcenia, a także świadczenie usług nauczania na podstawie umowy zawartej z uczniem (lub opiekunem prawnym ucznia). Jednak zwolnienie to nie ma zastosowania do usług świadczonych przez nauczycieli w ramach zajęć organizowanych przez podmiot trzeci.

  Zwolnienie podatkowe na inwestycję w PSI - od kiedy?

  Zwolnienie podatkowe na inwestycję w PSI. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 18 marca 2021 r. (sygn. I SA/Op 22/21) potwierdził, że prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) istnieje od momentu poniesienia pierwszych kosztów kwalifikowanych. Takie rozstrzygnięcie kwestionuje dotychczas powszechne wśród organów skarbowych.

  Wzór deklaracji uproszczonej AKC-US od 1 lipca 2021 r.

  Akcyza od samochodów osobowych. Ustawodawca określił nowy wzór deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych (AKC-US). Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 1 lipca 2021 r.

  Globalne podatki i minimalna stawka CIT [Raport PIE]

  Globalne podatki. Transfer zysków do rajów podatkowych powoduje, że globalne wpływy z podatku CIT są corocznie zmniejszane o ok 240 mld USD. Najbogatsi ludzie świata przelewają 7,6 bln USD na zagraniczne konta, by uniknąć organów podatkowych. Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Global taxes in the post-COVID-19 era” wskazuje, że wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Zebrane w ten sposób środki wystarczyłyby na zaszczepienie przeciw COVID-19 każdej dorosłej osoby na świecie 4 razy w ciągu roku.

  VAT e-commerce. Procedura szczególna dla przesyłek do 150 euro

  VAT e-commerce. Resort finansów objaśnia uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”). Zmiany już od 1 lipca 2021 r.

  Fundusze inwestycyjne - zmiana przepisów

  Fundusze inwestycyjne. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Projekt ten dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, dotyczących funduszy inwestycyjnych oraz zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Zgodnie z projektem większość zmian ma wejść w życie 2 sierpnia 2021 r.

  Należyta staranność w cenach transferowych w świetle objaśnień Ministerstwa Finansów

  Należyta staranność w cenach transferowych. Pojęcie należytej staranności nie jest sprecyzowane w przepisach. Ustawodawca nie wskazuje konkretnych działań, które powinny zostać powzięte, ani informacji, które należy weryfikować. Pewne wskazówki w zakresie domniemania oraz należytej staranności, o których mowa w art. 11o ust. 1b ustawy o CIT wynikają z objaśnień podatkowych MF.

  Pakiet Slim VAT 2 z poprawkami

  Slim VAT 2. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w dniu 22 czerwca, wraz z poprawkami, nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług – tzw. pakiet Slim VAT 2.

  Refakturowanie podatku od nieruchomości na dzierżawcę lub najemcę

  Refakturowanie podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości nie może być przedmiotem sprzedaży lub innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w efekcie nie podlega odrębnemu „refakturowaniu”. Jednak jeżeli strony umowy dzierżawy lub najmu postanowią, że wynajmujący „przerzuca” koszt podatku od nieruchomości na dzierżawcę (najemcę), wówczas koszt ten stanowi element ceny usługi dzierżawy (najmu). Innymi słowy wartość podatku od nieruchomości stanowi część zapłaty (czynszu) za usługę dzierżawy lub najmu. Dlatego też w takiej sytuacji wydzierżawiający (lub najemce) powinien wystawić fakturę, w której podstawa opodatkowania, to łączna cena (wartość) usługi dzierżawy obejmująca m.in. wartość podatku od nieruchomości, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Koszty podatku od nieruchomości nie mogą bowiem stanowić samodzielnego świadczenia, lecz są elementem podstawowej czynności, jaką jest dzierżawa nieruchomości, zatem co do zasady nie powinny być wykazywane na fakturze w odrębnej pozycji.

  Transparentność wynagrodzeń w UE - jak się przygotować?

  Transparentność wynagrodzeń w UE. Projekt przygotowany przez Komisję Europejską zakłada rewolucyjne zmiany w zakresie transparentności wynagrodzeń. Jakie rozwiązania zakłada i jakie konsekwencje może za sobą nieść? Jak przygotować organizację do ujawnienia płac?

  Jaki wzrost PKB w 2021 roku?

  PKB w 2021 roku. Wzrost gospodarczy (tj. wzrost Produktu Krajowego Brutto - PKB) Polski w 2021 r. może zbliżyć się do 5 proc., ale resort finansów pozostaje konserwatywny w swoich prognozach - powiedział 22 czerwca PAP Biznes minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Podkreślił, że w budżecie są zabezpieczone środki na wypadek kolejnej fali pandemii. Dodał, że wykonanie budżetu po czerwcu może być zbliżone do tego po maju, kiedy to w odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,4 mld zł.

  Elektroniczny TAX FREE od początku 2022 roku

  Ustawa o VAT daje możliwość zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym. Procedura TAX FREE pozwala turystom odwiedzającym Polskę na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa szykują zmiany dla przedsiębiorców działających w systemie zwrotu VAT podróżnym od początku 2022 roku, polegającą na odejściu od papierowej wersji procedury i zastąpienie jej elektronicznym systemem ewidencji.

  Przedsiębiorca jako honorowych dawca krwi - co przysługuje?

  Honorowy dawca krwi, który jest pracownikiem, po oddaniu krwi może otrzymać dwa dni wolnego. Co jednak w sytuacji gdy honorowym dawcą krwi jest przedsiębiorca? Czy z tego tytułu przysługują mu jakieś preferencje?

  Zmęczenie cyfrowe w czasie pandemii

  Zmęczenie cyfrowe. 41% ankietowanych niepokoi się wpływem Internetu na dobre samopoczucie bardziej niż przed pandemią – wynika z badania EY. Jak postrzegamy obecnie korzystanie z kanałów cyfrowych?

  E-faktury - zagrożenia i ryzyka

  E-faktury. Już w październiku 2021 r. w Polsce zostaną wprowadzone e-faktury – zapowiada polski rząd. Na razie będą dobrowolną formą rozliczenia, jednak za dwa lata (od 2023 roku) system podatkowy zostanie całkowicie zdigitalizowany. Eksperci wskazują, że oprócz oczywistych korzyści, takich jak uszczelnienie systemu podatkowego czy uproszczenie rozliczeń między kontrahentami, e-faktury wiążą się też z pewnymi ryzykami. To przede wszystkim obawa przed inwigilacją i działaniami hakerów.

  Pakiet VAT e-commerce, czyli podwyżki w e-handlu

  Pakiet VAT e-commerce. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza tzw. unijny pakiet e-commerce. Zmiana ma wejść we wszystkich krajach Unii. Celem jest wyrównanie szans firm z UE w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich.

  Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) – jakie korzyści?

  Podatkowa Grupa Kapitałowa (PGK) jest narzędziem do zmniejszenia zobowiązania podatkowego w ramach grupy kapitałowej umożliwiającym zwiększenie swobody dokonywania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi wchodzącymi w skład PGK oraz zmniejszenie obowiązków administracyjnych związanych z rozliczeniem CIT. Jednak funkcjonowanie w ramach takiej grupy wiąże się również z ryzykiem, które wynika z konieczności przestrzegania bardzo rygorystycznych warunków PGK. Jest to więc rozwiązanie korzystne, a zarazem ryzykowne dla podatników.

  Czy podatek może zapłacić za podatnika inny podmiot?

  Zapłata podatku. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w wyroku z 14 kwietnia 2021 r. (sygn. II FSK 3305/18) , że zobowiązanie podatkowe płatnika wygasa również w przypadku, kiedy kiedy wpłata podatku realizowana jest przez podmiot trzeci. Konieczne jest jednak aby podatek został opłacony ze środków podatnika, by podmiot uiszczający podatek miał do wykonania tej czynności umocowanie oraz aby wiedzę o tym fakcie miał organ podatkowy, na rzecz którego dokonywana jest konkretna wpłata należności.

  Kościński: jesteśmy za sprawiedliwymi podatkami

  Raje podatkowe, podatek minimalny. Działania resortu finansów ukierunkowane są na wprowadzenie sprawiedliwych podatków w UE i poza nią, dlatego istotne jest zwalczanie rajów podatkowych - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

  Tarcza PFR 1.0 - ponad 42 mld zł umorzonych subwencji

  Subwencje z Tarczy PFR. Z 61 mld zł udzielonych subwencji z Tarczy PFR 1.0 umorzymy firmom w sumie 42-45 mld zł, czyli o 4-6 mld zł więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

  Opłata reprograficzna - czy przepisy są zgodne z prawem UE?

  Opłata reprograficzna - nowe regulacje. Przepisy dotyczące opłaty reprograficznej mogą być niezgodne z polskim i unijnym prawem. Projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego budzi wątpliwości prawników. Które przepisy budzą wątpliwości?

  VAT e-commerce - projekt objaśnień podatkowych MF

  VAT e-commerce. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt objaśnień podatkowych do pakietu zmian w VAT zwanego potocznie VAT e-commerce. W objaśnieniach tych zawarto 59 praktycznych przykładów jak działa pakiet. Objaśnienia te mają chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Ministerstwo Finansów zaprasza podatników do zgłaszania uwag do tego projektu w ramach prekonsultacji do 30 czerwca.