Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie?

Jakie darowizny można odliczyć od dochodu w PIT i jak to zrobić poprawnie? / Fotolia
Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniom od dochodu podlegają: ulga rehabilitacyjna, darowizny oraz inne wydatki np. na korzystanie z Internetu, nowe technologie czy działalność badawczo-rozwojową. Jednak nie w każdym wypadku możemy pomniejszyć nasz dochód do opodatkowania o wymienione pozycje. Jeśli chodzi o darowizny, uwzględniane są te na krwiodawstwo, działalność pożytku publicznego, działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych, a także na kult religijny.

Odliczanie darowizn w PIT

Z prawa do odliczenia mogą skorzystać podatnicy, którzy:

Autopromocja
  1.  przekazali w roku podatkowym darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego lub krwiodawstwa;
  2.  byli opodatkowani według skali podatkowej lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych;
  3.  posiadają dowody, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.:
  •  w przypadku darowizny pieniężnej – dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy
  • w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu,
  • w przypadku darowizny przekazywanej na rzecz kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła - dokument potwierdzający przekazanie darowizny oraz pokwitowanie otrzymania darowizny,
  • sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą,
  • dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny;
  • w przypadku darowizny na cele krwiodawstwa –zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę;

4. przekazanej darowizny nie zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczyli już   wcześniej od dochodu (przychodu) albo darowizna nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jako przykład w związku z powyższym może służyć pytanie podatnika na portalu szybkipit.pl do eksperta Ministerstwa Finansów:

„Chciałam zapytać o formularz PIT/O i rozliczanie darowizn. Czy wpłaty na działalność statutową fundacji dokonywane w formie przelewów internetowych poprzez operatorów płatności online można rozliczyć jako darowiznę? Potwierdzenie takiego przelewu zawiera z reguły numer referencyjny, więc nie ma tam nazwy fundacji/ celu przelewu (taką informację posiada prawdopodobnie operator płatności online)."

Odpowiedź ekspertów MF:

Warunkiem odliczenia darowizny przekazanej w formie pieniężnej na cele pożytku publicznego jest udokumentowanie jej przekazania dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy. Jeżeli zatem oprócz dokumentu z systemu płatności internetowych potwierdzającego dokonanie wpłaty darowizny posiada Pani od fundacji także potwierdzenie  jej otrzymania, z którego będzie wynikać, że darowizna wpłynęła na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy, to ma Pani prawo odliczyć przekazaną darowiznę od dochodu.

Wysokość kwoty odliczenia

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Podatnicy podatku VAT pomniejszają wartość brutto o tą część podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa. Darowizny na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego i krwiodawstwa podlegają odliczeniu w kwocie dokonanej darowizny, łącznie nie więcej jednak niż w wysokości stanowiącej 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym.

Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie dokonanej darowizny.

 „Czy można odliczyć całą kwotę wpłaconej darowizny w rozliczeniu PIT-37 męża (dochody z tytułu pracy) na cele kultu religijnego w sytuacji gdy: przelew darowizny jest dokonany z wspólnego konta małżonków w opisie są oboje małżonkowie, istnieje wspólność majątkowa a żona prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza swoje dochody w PIT-36L?"

Odpowiedź ekspertów MF:

Odliczenia dokonuje osoba lub osoby, które dokonały darowizny (ich nazwiska wymienione są na przelewie) do wysokości dokonanej przez niego darowizny, w granicach limitu 6% swojego dochodu.


Miejsce odliczenia darowizn w zeznaniu podatkowym

Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym:

  • w poz. 105 lub 106 deklaracji PIT-37 lub
  • w poz. 159 lub 160 deklaracji PIT-36 lub
  • w poz. 71 deklaracji PIT-28, a także w dołączonej do nich informacji PIT/O
    w poz. 11-18

W części D tego załącznika podaje się również dane obdarowanego oraz wysokość dokonanej na jego rzecz darowizny.

„Aby odpisać podatek na cele kultu religijnego trzeba najpierw dokonać darowizny ? Jaki jest w tym roku/ za 2015 / odpis % na ten cel? Czy to działa tak samo jak 1%?

Odpowiedź ekspertów MF: Odliczenia darowizny na cele kultu religijnego może dokonać osoba, która dokonała darowizny i posiada dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Darowiznę odlicza się od dochodu. Odliczenie nie może przekroczyć 6% dochodu. Kwotę darowizny należy wpisać w załączniku PIT/O w części B w wierszu 1: „darowizny przekazane na cele kultu religijnego" (poz. 13 lub 14) i następnie przenieść do zeznania podatkowego.

Natomiast jeżeli podatnik zamierza przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, wówczas wypełniając zeznanie podatkowe podaje nr KRS tej organizacji oraz kwotę na jej rzecz np. składając zeznanie PIT-37 i wypełniając część J. Przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego.”

Źródło: Pytania podatników i odpowiedzi ekspertów Ministerstwa Finansów na portalu szybkipit.pl oraz strona MF www.finanse.mf.gov.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...