Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
Dochód ze sprzedaży nieruchomości może być zwolniony z podatku PIT
Czy w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych, uzyskanych ze sprzedaży mieszkania położonego w Polsce, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w innym państwie, istnieje możliwość uznania tych środków jako wydatków poniesionych na cel mieszkaniowy? A w związku z tym, czy można skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży tego mieszkania w Polsce?

Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania stanowią dochód.

Autopromocja

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zasadą jest, że wszelkie dochody podlegają opodatkowaniu. Dopiero w drodze ustanowionego wyjątku dopuszczalne są zwolnienia z obowiązku odprowadzenia podatku.

Jeden z wyjątków został ustanowiony w art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm), dalej ustawa o PIT.

Dochody zwolnione z opodatkowania

Od podatku dochodowego zwolnione są dochody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a)  nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)  spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)  prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)  innych rzeczy.

Zwolnienie nastąpi, jeżeli dochód został wypłacony w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Ponadto sprzedaż nie mogła nastąpić w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej. W stosunku do innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W sytuacji nastąpienia zamiany - okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wolna od podatku jest kwota w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych

Warunkiem wskazanego zwolnienia jest przeznaczenie uzyskanego dochodu na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, licząc od dnia odpłatnego zbycia.

Udokumentowane wydatki poniesione na te cele należy uwzględnić do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Cele mieszkaniowe

Aby zwolnienie mogło nastąpić, uzyskany dochód ze sprzedaży nieruchomości musi być przeznaczony na tzw. cele mieszkaniowe. Zostały one wskazane w art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT.

Wydatki poniesionymi na cele mieszkaniowe, to wydatki poniesione m.in na:

a)  nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b)  nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 21 ust.25 pkt 1 ustawy o PIT)

a także

a)  spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na cele mieszkaniowe,

b)  spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,

c)  spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b (art. 21 ust.25 pkt 2 ustawy o PIT).

Gdy kredyt (pożyczka) jest częścią kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych - niż wymienione w powyższych przypadkach (art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT) - zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, to za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, uważa się:

- wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c u) oraz

- zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę

  kredytu (pożyczki), o którym mowa w powyżej wskazanych artykułach.

Zwolnienie podatkowe, o którym mowa, nie ma jednak zastosowania do tej części wydatków wskazanych w art. 21 ust.25 pkt 2, które:

- zostały uwzględnione przez podatnika lub

- zostały przeznaczone na pokrycie wydatków wymienionych w art. 21 ust.25 pkt 1

w związku z  korzystaniem z ulg podatkowych (w rozumieniu ordynacji podatkowej) przy

 odprowadzeniu podatku PIT.

Nieruchomości muszą być położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Również  bank lub w spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowej muszą mieć siedzibę na tym obszarze.

Zakup mieszkania zlokalizowanego w innym państwie

Przepis art. 21 ust. 25 ustawy o PIT ma zastosowanie do tych nieruchomości, które położone są na obszarze Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Ponadto pomiędzy krajem, w którym znajduje się dana nieruchomość a Polską muszą być podpisane odpowiednie umowy regulujące problem podwójnego opodatkowania oraz kwestię uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Zwolnienie od podatku

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawione przepisy podatkowe, zwolnienie z podatku dochodowego nastąpi, gdy:

1) środki uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania zostaną przeznaczone wyłącznie na cele wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT,

2) przeznaczenie dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw, na wskazane cele mieszkaniowe (dotyczy to również spłaty kredytu (kapitału) oraz odsetek od kredytu zaciągniętego przez podatnika w banku mającym siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej) nastąpi w okresie nie dłuższym niż dwa lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw.

Kredyt, na którego spłatę został przeznaczony dochód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego musi być kredytem zaciągniętym na cele mieszkaniowe.

Cel mieszkaniowy stanowią bieżące spłaty rat obejmujących kapitał i odsetki od takiego kredytu tj. spłaty rat ponoszone od chwili uzyskania dochodu ze sprzedaży mieszkania w Polsce, do upływu okresu dwóch lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie tego mieszkania.

Wydatki przeznaczone na spłatę kolejnych rat kredytu, które zostaną poniesione po upływie okresu dwóch lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie mieszkania w Polsce, mimo że są poniesione w celach mieszkaniowych - nie spełniają tego warunku.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 lipca 2011 r. (nr IPTPB2/415-103/11-2/MP).

Podstawa prawna:

- art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), art. 30e, art. 21 ust. 1 pkt 131, art. 21 ust. 25, 27, 30 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...