Elektroniczne wnioski WIS, WIA i WIP od 1 stycznia 2024 r. Co się zmienia?

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Od 1 stycznia 2024 roku wnioski WIS, WIA i WIP będzie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej / Ministerstwo Finansów

Od 1 stycznia 2024 roku wkraczamy w nową erę cyfryzacji usług podatkowych i celnych. Zmiany, będące częścią szeroko zakrojonej reformy, umożliwią podatnikom i przedsiębiorcom składanie wniosków o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), akcyzowych (WIA) oraz o pochodzeniu (WIP) w sposób całkowicie elektroniczny. Ma to na celu usprawnienie i przyspieszenie procesów administracyjnych, jednocześnie zwiększając transparentność i dostępność usług dla użytkowników.

Cyfryzacja procesów podatkowych i celnych. Co się zmienia od 1 stycznia 2024 roku?

Od początku 2024 roku, serwis e-Urząd Skarbowy oraz portal PUESC zyskają nowe funkcjonalności, które będą kluczowe dla składania wniosków o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wprowadzenie tych zmian jest wynikiem ustawy z 16 czerwca 2023 roku, która zmienia ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektóre inne ustawy.

Autopromocja

Co konkretnie się zmieni? Otóż od 1 stycznia 2024 roku wnioski WIS, WIA i WIP będzie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej. W serwisie e-Urząd Skarbowy i na portalu PUESC zostaną udostępnione nowe funkcjonalności, które umożliwią przesłanie wniosków o wydanie wiążących informacji oraz innych dokumentów dotyczących spraw o wydanie wiążących informacji. Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy, natomiast wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

Zmiany te są odpowiedzią na rosnące potrzeby cyfryzacji i automatyzacji procesów, które dotychczas wymagały fizycznej obecności lub papierowej dokumentacji. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i zasoby, koncentrując się na rozwoju swojej działalności, zamiast na biurokracji.

Konsolidacja i uproszczenie procesów. Rola Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Kolejnym istotnym aspektem tych zmian jest konsolidacja wydawania wiążących informacji podatkowych i celnych. Od 1 lipca 2023 roku, wszystkie te informacje wydaje już Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). To uproszczenie struktury decyzyjnej ma na celu nie tylko przyspieszenie procesu wydawania decyzji, ale także zapewnienie większej spójności i jednolitości w interpretacji przepisów. Dzięki centralizacji procesu, przedsiębiorcy mogą oczekiwać bardziej przewidywalnych i jednolitych decyzji, co jest kluczowe dla planowania biznesowego i zarządzania ryzykiem.

Podsumowując, wprowadzenie elektronicznego składania wniosków o wydanie WIS, WIA i WIP jest krok w kierunku cyfryzacji i modernizacji polskiego systemu podatkowego i celowego. Zmiany te, oprócz ułatwienia życia przedsiębiorcom, mają na celu zwiększenie efektywności administracji publicznej.

Księgowość
Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.
13 maja 2024

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?
13 maja 2024

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?
13 maja 2024

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.
13 maja 2024

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
12 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
12 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

pokaż więcej
Proszę czekać...