Obowiązkowe eFaktury od 2023 roku – na co należy się przygotować?

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
rozwiń więcej
Obowiązkowe eFaktury od 2023 roku – na co należy się przygotować?
Komisja Europejska wyraziła Polsce zgodę na obowiązkowe powszechne stosowanie Krajowego Systemu eFaktur (KSeF). W konsekwencji, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, czeka nas rewolucja w fakturowaniu polegająca na zastąpieniu dotychczasowych papierowych faktur eFakturami, czyli fakturami ustrukturyzowanymi.

Co już wiemy o eFakturach?

Faktura ustrukturyzowana to, zgodnie z art. 2 pkt 32a ustawy o VAT, faktura wystawiana za pośrednictwem Krajowego Systemu eFaktur, wraz z przydzielonym unikalnym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie. Faktura ustrukturyzowana powstaje przy wykorzystaniu udostępnionego przez Ministerstwo Finansów wzoru i będzie uznawana za wystawioną w dniu przesłania jej do KSeF.

Autopromocja

Z jakich elementów składa się eFaktura?

Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format pliku xml z określonymi polami obligatoryjnymi, które wynikają z obowiązujących regulacji dotyczących wystawiania faktur – obecnie przepisy wprowadzające eFaktury nie przewidują nowych obowiązków w zakresie informacji, jakie powinny znaleźć się na fakturze. Niemniej należy pamiętać, że struktura logiczna faktury ustrukturyzowanej zawiera również informacje o charakterze opcjonalnym, które powinny zostać uwzględnione, jeśli spełnione są dodatkowe warunki ustawowe. Zakres informacji został rozszerzony m.in. o konieczność wskazania numeru KSeF faktury pierwotnej na fakturze korygującej oraz oznaczenia grup towarów i usług (GTU).

Sporym wyzwaniem może okazać się zapewnienie zarówno prawidłowości, jak i kompletności danych zawartych w eFakturze, co jest szczególnie ważne, bowiem niepełna lub nieprawidłowa technicznie faktura zostanie odrzucona przez system. A co za tym idzie - nie zostanie wystawiona w rozumieniu przepisów o VAT.

Czy stosowanie eFaktur jest obowiązkowe?

Obecnie stosowanie KSeF jest dobrowolne. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów system ten będzie powszechnie stosowany już w 2023 r.

Jakie są korzyści ze stosowania KSeF?

Stosowanie KSeF niesie za sobą określone korzyści dla podatnika. Wśród nich wskazać można m.in.:

- skrócony z 60 do 40 dni termin zwrotu podatku (w przypadku nadwyżki podatku naliczonego nad należnym; przy spełnieniu określonych warunków),

- możliwość rozliczenia faktury korygującej wystawionej w postaci ustrukturyzowanej poza tzw. SLIM VATem, czyli bez konieczności posiadania stosownej dokumentacji potwierdzającej dokonanie ustaleń z nabywcą.

Ponadto obok wyżej wymienionych preferencji wdrożenie faktur ustrukturyzowanych prowadzi do wielu uproszczeń w fakturowaniu:

- standaryzacja faktur – będę one wystawianie  według ujednoliconego wzoru, w związku z czym samo wystawianie jak i doręczanie będzie odbywało się zdecydowanie szybciej,

- brak konieczności przechowywania faktur – faktury mają być przechowywane bezpośrednio w KSeF, w związku z czym nie będzie konieczności przechowywania nadmiaru papierowych dokumentów,

- większa trwałość dokumentu - eFaktura nie ulegnie zniszczeniu ani zagubieniu, co w konsekwencji wyeliminuje konieczność wystawiania duplikatów,

- przyspieszenie płatności,

- obniżenie kosztów obsługi administracyjnej,

- ułatwienia w trakcie czynności sprawdzających i kontroli podatkowych.

Jak należy się przygotować do wdrożenia obowiązkowych e-Faktur?

Proces wdrożenia eFaktur wymaga zarówno przygotowania merytorycznego pod kątem wymogów struktury logicznej wzoru faktury, jak i odpowiedniego dostosowania systemów księgowych, a w szczególności aktualizacji obecnie stosowanego oprogramowania w celu zintegrowania z KSeF.

Przepisy wprowadzające powszechne stosowanie KSeF nie są jeszcze opublikowane. Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że odpowiedni projekt zostanie zaprezentowany z dużym wyprzedzeniem i zostanie poddany szerokim konsultacjom.

Justyna Rak, młodszy konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals sp. z o.o. s.k.

***

Znamy już pewne szczegóły dotyczące funkcjonowania KSeF i bazując na obecnie obowiązujących przepisach oraz licznych komunikatach Ministerstwa Finansów możemy przedstawić, najważniejsze założenia tego systemu. Eksperci podatkowi z Business Tax Professionals omówią je w trakcie bezpłatnego webinarium, które odbędzie się 19 maja 2022 r. w godz. 10:00 - 11:15. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny dostępny na stronie: https://b-tax.pl/2022-05-19_efaktury/.
Zapraszamy i do zobaczenia!

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...