Czy osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną może wystawić fakturę?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną może wystawić fakturę? / Shutterstock

Osoba fizyczna prowadzi działalność nierejestrowaną jako miejski przewodnik. Osoba ta nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Czy mimo to na prośbę nabywcy usługi może wystawić fakturę?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną może wystawić fakturę

Tak, osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną może (a w zasadzie na żądanie nabywcy usługi ma obowiązek) wystawić fakturę dokumentującą wykonanie usługi przewodnickiej. Szczegóły poniżej.

Kto jest podatnikiem VAT?

Podatnikami VAT są przede wszystkim osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Ważne

Za działalność gospodarczą w rozumieniu VAT jest uznawana także działalność osób wykonujących wolne zawody, w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Istnienie definicji działalności gospodarczej stosowanej dla celów VAT powoduje, że działalność gospodarcza w rozumieniu VAT może być prowadzona, mimo że nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu innych przepisów, np. ustawy - Prawo przedsiębiorców. Dotyczy to między innymi tzw. działalności nierejestrowanej, o której mowa w art. 5 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

 

Można nie prowadzić działalności gospodarczej wg Prawa przedsiębiorcy ale prowadzić tą działalność wg ustawy o VAT

W konsekwencji, mimo że osoby fizyczne prowadzące działalność nierejestrowaną nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców, prowadzą one działalność gospodarczą w rozumieniu VAT. Zatem są podatnikami VAT. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.397.2018.2.ISK).

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Przy czym najczęściej osoby te korzystają z tzw. zwolnienia podmiotowego. Ze zwolnienia podmiotowego obejmującego sprzedaż dokonywaną przez podatników korzystają ci podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT), jak również podatnicy rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200 000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

Tak zapewne jest we wskazanej sytuacji, za czym przemawia brak rejestracji VAT podatnika. Podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego nie muszą się bowiem rejestrować jako podatnicy VAT. Rejestracji takiej mogą dokonywać dobrowolnie, są wówczas rejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni (art. 96 ust. 3 i 4 ustawy o VAT).

Zwolniony z VAT może - a czasem musi - wystawić fakturę

Co do faktur - wystawiać je mogą wszyscy podatnicy VAT, w tym podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego. W konsekwencji nawet jeżeli osoba fizyczna, o której mowa w pytaniu, korzysta ze zwolnienia podmiotowego, może ona (a na żądanie nabywcy usługi ma taki obowiązek (art. 106b ust. 2 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT) wystawić fakturę dokumentującą wykonanie usługi przewodnickiej.

 

Podstawa prawna:

  • art. 15 ust. 1, art. 96, art. 106b oraz art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. 2022 r. poz. 2707

POWOŁANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH:

 

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...