Korekta VAT błędnie rozpoznanej transakcji (dostawy krajowej zamiast WDT)

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Korekta VAT błędnie rozpoznanej transakcji (dostawy krajowej zamiast WDT)
Jeżeli przy wystawieniu faktury podatnik popełnił błąd, to ma on możliwość wystawienia faktury korygującej. Jeżeli błąd ten dotyczy danych wskazanych w fakturze (np. stawki lub kwoty podatku) to rozliczenie takiej korekty nie sprawia większych problemów. Wątpliwości mogą pojawić się w odniesieniu do korekt, które zmieniają rodzaj czynności podlegającej opodatkowaniu, np. z transakcji krajowej na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Prawo do skorygowania faktury wynika m.in. z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT), w świetle którego w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury podatnik wystawia fakturę korygującą. Za błąd, który objęty jest zakresem ww. przepisu należy uznać m.in. błędną kwalifikację danej czynności podlegającej opodatkowaniu. Może to nastąpić np. w sytuacji gdy podatnik błędnie uzna, że ma miejsce dostawa krajowa opodatkowana 23% stawką podatku od towarów i usług, podczas gdy w rzeczywistości miała miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zwana dalej WDT). Wówczas zasadne jest wystawienie faktury korygującej.

Autopromocja

Spółka Alfa zajmująca się sprzedażą części samochodowych zrealizowała szereg dostaw na rzecz Spółki XYZ. Spółka XYZ zarejestrowana jest do celów VAT zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Na potrzeby transakcji Spółka XYZ podała Spółce Alfa przyznany Jej niemiecki numer VAT (w ramach dostawy towary zostały wywiezione przez Spółkę Alfa na terytorium Niemiec). W Wyniku błędu pracownika została wystawiona faktura ze wskazaniem polskiego NIP Spółki Alfa. W konsekwencji dostawa ta została zakwalifikowana jako dostawa krajowa opodatkowana 23% stawką podatku od towarów i usług. Spółka zastanawia się jak powinna rozliczyć ewentualną korektę.

W przypadku popełnienia błędu co do kwalifikacji danej czynności podatnik obowiązany jest wystawić fakturę korygującą (tak aby wraz z fakturą pierwotną odzwierciedlony został rzeczywisty przebieg zdarzenia gospodarczego). W odniesieniu do przedstawionego przykładu faktura korygująca powinna obejmować korektę NIP kontrahenta (poprzez wskazanie jego niemieckiego numeru VAT), stawki podatku (należy uwzględnić 0% stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla WDT) oraz kwoty podatku należnego (należy pomniejszyć podatek należny do zera). Oczywiście prawo do zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług zależy od spełnienia warunków przewidzianych w art. 42 ust. 1 ustawy o VAT (tj. przede wszystkim warunku posiadania w dokumentacji dowodów, że towary zostały wywiezione z Polski do innego państwa członkowskiego UE).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

W kontekście faktur korygujących istotna jest regulacja przewidziana w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT. W świetle tych przepisów obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę (obniżenia tego dokonuje się zasadniczo w okresie rozliczeniowym, w którym to potwierdzenie uzyskano).

W przedstawionym przykładzie Spółka wystawiła fakturę z wykazanym podatkiem, zatem teoretycznie ww. norma powinna w tym przypadku znaleźć zastosowanie. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na art. 29a ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT, w myśl którego warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Skoro w rzeczywistości transakcja stanowiła WDT, to zdaniem Autora powyższe wyłączenie znajdzie zastosowanie. Zatem podatnik dokonujący korekty z dostawy krajowej na WDT nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta. Tym samym taka faktura korygująca powinna zostać uwzględniona w rozliczeniu za okres, w którym ją wystawiono. W tym okresie rozliczeniowym należy dokonać zmniejszenia kwoty podatku należnego.


Jednocześnie w związku z tego rodzaju korektą należy wykazać również WDT. Dokonać tego należy w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WDT. W świetle art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Zatem WDT należy wykazać zasadniczo w dacie wystawienia faktury pierwotnej.

Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...