REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

0% VAT od sprzedaży towarów kontrahentowi z UE (WDT)

0% VAT od sprzedaży towarów kontrahentowi z UE (WDT)
0% VAT od sprzedaży towarów kontrahentowi z UE (WDT)
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie sprzedaży w obrębie Unii Europejskiej rządzi się własnymi prawami. Jednym z nich jest brak naliczania VAT-u z zachowaniem prawa do jego odliczenia, czyli w skrócie WDT.

VAT 2019 - powrotu do niższych stawek VAT na razie nie będzie

Autopromocja

Sprzedaż towarów na terenie Unii Europejskiej jest co do zasady opodatkowana preferencyjną, bo zerową stawką podatku od towarów i usług. W praktyce przedsiębiorca sprzedający swoje produkty do innych krajów UE rozlicza „zerowy” VAT ze sprzedaży, przy czym zachowuje prawo do odliczenia VAT-u od zakupów związanych ze sprzedawanym towarem (ze standardowym, 60-cio dniowym terminem zwrotu VAT-u, licząc od dnia złożenia deklaracji). Wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego kraju UE w wykonaniu czynności opodatkowanych nazywany jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (w skrócie WDT).

Co ważne, przez sprzedaż na warunkach WDT rozumie się nie samą faktyczną czynność wywozu, ale wywóz w wyniku dokonania dostawy (za którą kryje się nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel).

Transakcja pomiędzy dwoma europejskimi VAT-owcami

Zerową stawkę VAT-u stosuje się po spełnieniu szeregu warunków – niespełnienie któregoś z nich oznacza konieczność zastosowania zwykłej stawi VAT-u. Przede wszystkim zarówno sprzedawca, jaki przedsiębiorca dokonujący zagranicznych zakupów muszą posiadać ważny „europejski” numer identyfikacyjny, czyli VAT UE poprzedzony dwuliterowym kodem właściwym dla danego państwa członkowskiego.

Poświadczeniem ważnego numeru kontrahenta może być wydruk ze strony internetowej Komisji Europejskiej, za pośrednictwem systemu VIES (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/). Można go tez potwierdzić poprzez potwierdzenie z urzędu skarbowego lub z biura wymiany informacji o podatku od towarów i usług. Sprzedawca musi potwierdzić numer, bo to do niego należy dochowanie kolejnych warunków, które umożliwią zastosowanie „zerowej” stawki. Nie musi go natomiast przy każdej transakcji drukować i przechowywać w wersji papierowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Polecamy: Biuletyn VAT

WDT ma też miejsce, jeśli nabywca jest (art. 13 ust. 2 ustawy o VAT):

 • Osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju
 • podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niebędącym VAT-owcem i niewymienionym w punkcie 1, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą
 • podmiotem innym niż VAT-owiec czy osoba z punktu 1, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Wymagana specyficzna dokumentacja

VAT-owiec, który sprzedaje towar unijnemu kontrahentowi i który chce skorzystać z „zerowego” VAT-u, musi posiadać dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone na terytorium innego państwa UE. Mało tego, musi je uzyskać przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej. Za wspomniane dowody ustawodawca uznaje szczegółowe dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) czy specyfikację poszczególnych sztuk ładunku. Poza tym dowodem może być też i pakiet dokumentów składający się np. z wiadomości e-mail od kontrahenta z opisem dostarczonego towaru, dokumentów ubezpieczenia ładunku czy potwierdzeń uregulowania należności przez nabywcę (art. 42 ust. 3-11 ustawy o VAT).

VAT 2019

Deklaracja VAT-owska z „zerowym” VAT-em

W miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, podatnik rozlicza wewnątrzwspólnotową dostawę ze stawką 0%, jeśli przed terminem złożenia deklaracji dysponuje wymaganymi dokumentami.

Załóżmy, że polski przedsiębiorca sprzedał towar włoskiemu kontrahentowi 10 czerwca br. i w tym dniu wystawił też fakturę. Jeśli wymagane dokumenty otrzyma:

 • przed 25 lipca br. – rozliczy 0-proc. VAT w deklaracji za czerwiec
 • po 25 lipca, ale przed 25 sierpnia br. – rozliczy 0-proc. VAT w deklaracji za czerwiec, ale poprzez jej korektę
 • po 26 września br. – w deklaracji za sierpień ze stawką krajową.

Warto pamiętać, że w chwili składania deklaracji VAT-owskiej sprzedawca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Najpóźniej może zarejestrować się jako unijny VAT-owiec w dniu składania druku.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  REKLAMA