| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy zagraniczny VAT należy wliczyć do podstawy opodatkowania WNT

Czy zagraniczny VAT należy wliczyć do podstawy opodatkowania WNT

Kupiłem od niemieckiego kontrahenta samochód dostawczy na fakturę VAT. Ponieważ w systemie VIES w moim adresie był błąd, to kontrahent naliczył mi niemiecki podatek VAT na fakturze. Czy roz­liczając WNT powinienem do podstawy opodatkowania uwzględnić kwotę netto czy brutto (tj. wraz z niemieckim VAT) z faktury?

W opisanej przez Pana w pytaniu sytuacji w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego na­bycia samochodu powinna zostać uwzględniona kwota brutto, tj. wraz z naliczonym przez kontrahenta niemieckim podatkiem VAT. Tę bowiem kwotę był Pan zobowiązany zapłacić niemieckiemu dostawcy. Z art. 30a ust. 1 ustawy o VAT, odsyłającego do art. 29a tej ustawy wynika bowiem, że podstawą opodat­kowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży i obejmuje m.in. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze.

Jak rozliczać zaliczki na poczet WNT

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 maja 2014 r. (sygn. ILPP4/443-63/14-3/ISN) czytamy:

W obowiązującym stanie prawnym podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży (art. 29a ust. 1 ustawy). Podsumowując należy stwierdzić, że w związku z naliczonym podatkiem przez kontrahenta Zainteresowany fakturę dokumentującą wewnątrz- wspólnotowe nabycie samochodu powinien zaksięgować w kwocie brutto - obejmującej całą kwotę, jaką zapłacił za samochód.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a, art. 30a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »