Czy zagraniczny VAT należy wliczyć do podstawy opodatkowania WNT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej przez Pana w pytaniu sytuacji w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu powinna zostać uwzględniona kwota brutto, tj. wraz z naliczonym przez kontrahenta niemieckim podatkiem VAT. Tę bowiem kwotę był Pan zobowiązany zapłacić niemieckiemu dostawcy. Z art. 30a ust. 1 ustawy o VAT, odsyłającego do art. 29a tej ustawy wynika bowiem, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży i obejmuje m.in. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze.
Jak rozliczać zaliczki na poczet WNT
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 maja 2014 r. (sygn. ILPP4/443-63/14-3/ISN) czytamy:
W obowiązującym stanie prawnym podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży (art. 29a ust. 1 ustawy). Podsumowując należy stwierdzić, że w związku z naliczonym podatkiem przez kontrahenta Zainteresowany fakturę dokumentującą wewnątrz- wspólnotowe nabycie samochodu powinien zaksięgować w kwocie brutto - obejmującej całą kwotę, jaką zapłacił za samochód.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a, art. 30a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat