Zwrot towaru nabytego w ramach WNT - jak rozliczyć VAT
REKLAMA
REKLAMA
Spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta unijnego w czerwcu 2014 r. większą ilość towarów, niż zamówiła. Faktura została wystawiona tylko na tę część towarów, którą faktycznie zamówiono, natomiast nadwyżkę zwrócono (na dokumencie WZ) w następnym miesiącu. Jak rozliczyć tę transakcję w deklaracji VAT-UE i deklaracji VAT-7?
REKLAMA
PRZEWODNIK PO ZMIANACH PRZEPISÓW III-IV KWARTAŁ 2014 R
Zwrot towaru nabytego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia
W przypadku gdy kontrahent przesłał polskiemu podatnikowi większą ilość towarów, niż była zamówiona, a podatnik odsyła nadwyżkę, to rozpoznaje WNT jedynie od faktycznie nabytych towarów.
Za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) uznaje się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer
VAT w przypadku WNT trzeba rozliczyć w miejscu zakończenia wysyłki
Należy przy tym zaznaczyć, iż WNT występuje, pod warunkiem że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
Rozpoznania i opodatkowania jako WNT
Skoro zatem podatnik zakupił towar mający służyć jego działalności od podatnika z innego państwa UE i w wyniku transakcji towar został przemieszczony z tego państwa do Polski, to transakcja taka stanowi dla polskiego nabywcy WNT. Oczywiście ze względu na to, że w analizowanej sytuacji podatnik otrzymał więcej towarów, niż zamawiał, należy rozstrzygnąć, jak zakwalifikować podatkowo nadwyżkę towarową. Kluczowe znaczenie ma tutaj informacja, że niezamówione towary zostały zwrócone dostawcy. Nie może zatem budzić wątpliwości, że w przypadku zwróconych towarów nie nastąpiło nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel. To z kolei przesądza o tym, iż nie może być mowy o nabyciu wewnątrzunijnym towarów, które musiałoby być opodatkowane polskim podatkiem od towarów i usług. Trzeba bowiem podkreślić, że właśnie nabycie prawa do rozporządzania towarami, podobnie jak przemieszczenie takiego towaru pomiędzy państwami unijnymi, jest elementem niezbędnym do wystąpienia WNT.
Rozliczenie WNT polskiego przedsiębiorcy w innym kraju UE i w Polsce
Bez znaczenia przy tym jest to, że zwrot towarów nastąpił w miesiącu następnym po miesiącu, w którym towary zostały doręczone polskiemu nabywcy.
W przedstawionym przypadku polski podatnik jest zobligowany do rozpoznania i opodatkowania jako WNT nabycia wyłącznie zamówionych, otrzymanych i niezwróconych towarów.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 9 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312
Radosław Kowalski
doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, wykładowca na szkoleniach z dziedziny podatków
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat