| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > WNT - moment powstania obowiązku podatkowego

WNT - moment powstania obowiązku podatkowego

Ustawa o podatku od towarów i usług wprost definiuje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Powołując się na art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, czytamy:

„W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.”

Zgodnie z art. 20 ust. 6 „W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.”

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje zatem, w zależności od tego, który z terminów przypada wcześniej, 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, bądź też w dniu wystawienia przez dostawcę faktury zakupowej.

Dostawca, który przed dokonaniem dostawy towarów, otrzyma całość, bądź też część zapłaty za towar wystawia fakturę zaliczkową zgodnie z art. 20 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, w którym mowa o tym, że „przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.” Data wystawienia takiej faktury zaliczkowej będzie stanowić moment powstania obowiązku podatkowego.

Z inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku zakupu nowych środków transportu. Tutaj moment otrzymania towaru, nie później niż data wystawienia faktury przez dostawcę unijnego, określa nam powstanie obowiązku podatkowego. Potwierdza to art. 20 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, w którym czytamy: „W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.”

Przykład
Spółka otrzymała w dniu 12 sierpnia 2011 r. zamówione z Niemiec towary. Faktura dokumentująca zakup tych towarów trafiła do spółki 1 września 2011 r. Data wystawienia na fakturze to 31 lipca 2011 r.

W związku z tym, iż dostawca towaru wystawił fakturę, to ten termin będzie nam przesądzał o powstaniu obowiązku podatkowego. Ani data otrzymania towarów, ani data otrzymania faktury nie mają tutaj żadnego wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego. W tym przypadku spółka jest zobligowana do wykazania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z datą 31 lipca 2011 r., co jest związane ze złożeniem korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2011 r. Jeżeli zakup dokonany przez spółkę był związany z czynnościami opodatkowanymi to w deklaracji VAT-7 kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będzie odpowiadać kwocie podatku naliczonego z tego tytułu. Złożenie korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2011 r. nie będzie wiązało się wówczas z powstaniem zaległości podatkowej ani też odsetek od zaległości podatkowych. Spółka również musi pamiętać o złożeniu korekty deklaracji VAT-UE, w której to informuje o dokonanych nabyciach wewnątrz Wspólnoty. Obowiązek składania korekty informacji wynika z art. 101 ustawy o podatku od towarów i usług.


Podstawa prawna:

- Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535, z późn. zm.).

Dominika Dębowska

Konsultant II

Departament Outsourcingu Rachunkowości

Czytaj także

Autor:

Outsourcing Rachunkowości

Źródło:

Grant Thornton Frąckowiak Sp. z o.o.
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »