REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie WNT polskiego przedsiębiorcy w innym kraju UE i w Polsce

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczyć VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdy transport towarów nie kończy się na terytorium Polski, tylko w innym państwie członkowskim UE.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega, między innymi:

REKLAMA

Autopromocja

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), czyli transakcja polegająca na sprzedaży towarów połączonej z ich przemieszczeniem z Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE oraz

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), czyli zakup towarów połączony z ich przemieszczeniem pomiędzy różnymi państwami członkowskimi UE.

W przypadku WNT zasadniczo nie rodzi problemów sytuacja, w której nabywane towary przemieszczane są z terytorium UE na terytorium Polski. Problem może powstać w przypadku, gdy transport towarów nie kończy się na terytorium Polski, tylko w innym państwie członkowskim UE.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład:
Polska Spółka nabywa maszyny od kontrahenta włoskiego. Maszyny te przemieszczane są z Włoch bezpośrednio na terytorium Niemiec, gdzie polska Spółka realizuje zlecenie. Dodatkowo ww. Spółka nie jest zarejestrowana w Niemczech na potrzeby podatku VAT i na potrzeby transakcji posługuje się polskim numerem VAT - UE (VAT - PL). Rodzi się pytanie gdzie i na jakich zasadach taka transakcja powinna zostać rozliczona na gruncie podatku VAT.

 

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zasadniczo WNT ma miejsce w przypadku, gdy:

- transakcja dokonywana jest odpłatnie;

- w wyniku transakcji nabywca uzyskuje prawo do rozporządzania towarami jak właściciel;

- towary przemieszczane są pomiędzy dwoma państwami członkowskimi UE.

 

Transakcja, której przedmiotem będzie zakup towaru przemieszczanego pomiędzy dwoma państwami członkowskimi UE (przykładowo z terytorium Włoch na terytorium Niemiec) będzie spełniała wskazane powyżej warunki. Dodatkowo, dla zaistnienia WNT obie strony transakcji muszą, co do zasady, być podatnikami podatku VAT lub podatnikami podatku od wartości dodanej.

Nota korygująca - faktura z błędną nazwą nabywcy

Zatem w sytuacji, gdy towar nabywany będzie przez polskiego podatnika od zagranicznego przedsiębiorcy (podatnika podatku od wartości dodanej) transakcja powinna być kwalifikowana jako WNT na gruncie podatku VAT.

 

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, WNT uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. W analizowanym przypadku transport towaru zakończony zostanie na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE (w podanym przykładzie jest to terytorium Niemiec). Stąd też, polski przedsiębiorca będzie miał obowiązek  rozliczyć WNT na terytorium kraju, w którym zakończy się przemieszczenie towarów.

 

Zasady oraz sposób rozliczenia transakcji określone są w tym przypadku przez przepisy regulujące zagadnienia związane z podatkiem od wartości dodanej na terytorium kraju, do którego przemieszczony będzie towar. Zasadniczo powyższe może powodować konieczność zarejestrowania się Spółki w danym państwie jako podatnika podatku VAT.

 Zmiany w VAT 2013 od A do Z

Jednocześnie w ustawie o podatku od towarów i usług znajduje się przepis, z którego wynika, iż w przypadku, gdy nabywca towarów przy WNT podał numer przyznany mu przez dane państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych inne niż państwo członkowskie, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, WNT uznaje się za dokonane również na terytorium tego państwa członkowskiego, chyba że nabywca udowodni, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:

1. zostało opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, lub

2. zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej w  wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej.

 

Zatem jeżeli polski przedsiębiorca posłuży się na potrzeby podanej w przykładzie transakcji numerem VAT - PL, będzie na nim ciążył obowiązek rozliczenia transakcji (WNT) również na terytorium Polski.

 

Wynika to z faktu, iż nabywca posłuży się numerem nadanym mu dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce (VAT PL), a zatem w państwie innym niż kraj zakończenia transportu nabywanych wewnątrzwspólnotowo towarów. Jedynym wyjątkiem, który mógłby mieć zastosowanie w analizowanej sytuacji, byłoby udowodnienie przez przedsiębiorcę, że transakcja (WNT) została już rozliczona na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Wówczas po stronie nabywcy nie powstałby obowiązek rozliczania WNT w Polsce.

 

Podsumowując, należy zatem wskazać, iż, w przypadku, gdy nabywca nie będzie zarejestrowany jako podatnik VAT na terytorium państwa członkowskiego UE, do którego będą przemieszczane towary (i nie rozliczy tam ww. transakcji jako WNT), miejscem dokonania WNT, a zarazem jej opodatkowania, będzie:

1. kraj zakończenia transportu oraz

2. terytorium Polski (kraj właściwy ze względu na podany numer VAT PL).

 

Jednocześnie rozliczając WNT na terytorium Polski, nabywca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Transakcja nie będzie zatem dla niej neutralna na gruncie podatku VAT w Polsce, gdyż przedsiębiorca będzie zmuszony rozliczyć podatek należny, nie mając jednocześnie prawa do odliczenia tego podatku.

 

Powyższe wynika z obowiązującego od 1 kwietnia 2013 r. art. 88 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c (z tytułu WNT), w przypadku opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 25 ust. 2, na terytorium kraju z powodu podania numeru, o którym mowa w art. 97 ust. 10 (VAT PL), w sytuacji gdy towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

 

 Anna Resiak,

 Kierownik zespołu ds. podatku VAT ECDDP

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA