REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT
Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

Premie pieniężne przy wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

REKLAMA

Autopromocja

W przedstawionej sytuacji spółka z o.o. otrzymała rabat w postaci premii pieniężnej. W związku z tym jest zobowiązana do korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, co powinna uczynić w ramach deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE za październik. Obecnie organy podatkowe zaczęły zmieniać zdanie i uznają, że należy przyjąć jeden kurs dla całej korekty, która dotyczy określonego przez strony okresu rozliczeniowego, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, w którym zagraniczny kontrahent wystawił dokument korygujący. W tym przypadku będzie to kurs z 29 września 2014 r. KiP potwierdza to stanowisko. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jak wynika z treści pytania, spółka z o.o. otrzymała od niemieckiego kontrahenta premię pieniężną. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem (zwłaszcza wśród organów podatkowych), że otrzymywane przez podatników premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług. Stanowisko to zostało jednak przez sądy administracyjne odrzucone. Obecnie uznaje się, że premie pieniężne stanowią rodzaj rabatu (zob. przykładowo uchwałę NSA z 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12, czy interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Taki sposób traktowania premii pieniężnych obowiązuje w przypadkach, gdy istnieje ścisły związek między przyznawanymi premiami pieniężnymi a zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego premię pieniężną (w innych przypadkach premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie określonych usług – zob. wspomnianą już interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przedstawionej sytuacji związek taki istnieje. Jak wynika z treści pytania – premia pieniężna została przyznana w związku z przekroczeniem we wrześniu 2014 r. limitu zakupów. Uznać w tej sytuacji należy, że otrzymana przez spółkę z o.o. premia pieniężna z punktu widzenia VAT stanowi w istocie rodzaj rabatu. Odnosi się on – z punktu widzenia spółki – do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Na podstawie ich wartości została obliczona wysokość premii (zapewne chodzi o towary nabyte do dnia przekroczenia limitu zakupów uprawniającego do otrzymania premii pieniężnej). Odpowiednie zastosowanie ma zatem w przedstawionej sytuacji interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r. (sygn. IBPP1/443-268/12/LSz), w której czytamy, że:

REKLAMA

(...) otrzymana nota dokumentuje udzielony przez kontrahenta zagranicznego rabat. Został on bowiem przyznany za zakupy dokonane przez Wnioskodawcę, w ściśle określonym czasie (rok), zatem dotyczy konkretnego okresu i całego obrotu zrealizowanego w tym czasie. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przedmiotowy rabat, mając wpływ na wartość dostaw, prowadzi do obniżenia ceny nabytych towarów. Wnioskodawca ma możliwość ustalenia, o ile nastąpiło obniżenie ceny transakcji udokumentowanej daną fakturą, nawet jeżeli tych transakcji jest więcej niż jedna w okresie rozliczeniowym. Tym samym istnieje możliwość przyporządkowania przyznanego rabatu do konkretnej dostawy.

A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. jest obowiązana do zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego od dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej (art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT).

UWAGA!

Premia pieniężna jest traktowana jak rabat, jeżeli jest ściśle związana z zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego tę premię.

Moment dokonania korekty WNT

Na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. organy podatkowe uznawały, że korekty WNT należy dokonywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D oraz informacjach podsumowujących za okresy rozliczeniowe otrzymywania od unijnych dostawców dokumentów korygujących (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 czerwca 2011 r., sygn. IBPP3/443-333/11/PK, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 listopada 2012 r., sygn. ITPP2/443-980/12/AK).

Dotyczy to również sytuacji, gdy rabaty są konsekwencją przyznawanych premii pieniężnych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r., sygn. IBPP1/443-268/12/LSz, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT).

Należy uznać, że stanowisko to jest nadal aktualne na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. A zatem w oparciu o otrzymaną notę uznaniową spółka z o.o. powinna dokonać zmniejszeń, o których mowa, w deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania noty, czyli w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r., oraz w informacji podsumowującej VAT-UE za ten miesiąc lub IV kwartał.

Kurs waluty przy dokonywaniu korekty WNT

Do tej pory przyjmowano, że przy rozliczaniu korekt powinien być stosowany kurs pierwotny (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem dotyczącym korekt podwyższających cenę ze względu na okoliczności, które wystąpiły po sprzedaży). Dotyczy to również korygowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Dlatego w przypadku WNT będzie to kurs zastosowany do przeliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, którego korekta dotyczy (zob. przykładowo wyrok NSA z 22 lutego 2007 r., sygn. I FSK 47/06, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2011 r., sygn. ILPP2/443-1919/10-2/EN).

Organy podatkowe zaczęły w tym zakresie zmieniać zdanie. Uznają, że jeśli premia dotyczy dostaw dokonanych w okresie, a nie dostaw konkretnie wskazanych, to jako kurs przeliczeniowy można stosować kurs waluty obcej z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu korygującego przez unijnego dostawcę. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT, czytamy, że:

Dniem właściwym do przeliczenia kwot w walutach obcych wykazanych na fakturze będzie ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę.


A zatem odpowiedź na pytanie o właściwy kurs przeliczeniowy zależy od przyjęcia lub odrzucenia tego stanowiska. W ocenie autora fakt, że rabat wynika z przyznanej premii pieniężnej, nie uzasadnia odrzucenia zasady, że przy korygowaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów powinien być stosowany kurs pierwotny. A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. powinna dokonać korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej, stosując pierwotne kursy przeliczeniowe. Natomiast przyjęcie wskazanego stanowiska reprezentowanego przez niektóre organy podatkowe oznaczałoby, że właściwe będzie zastosowanie kursu z 29 września 2014 r. (tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia noty uznaniowej). Zajmowane przez organy podatkowe stanowisko jest korzystne i potwierdza je również KiP. Zalecamy jednak wystąpienie o interpretację indywidualną.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

REKLAMA

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA

Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

REKLAMA