REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT
Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

Premie pieniężne przy wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

REKLAMA

Autopromocja

W przedstawionej sytuacji spółka z o.o. otrzymała rabat w postaci premii pieniężnej. W związku z tym jest zobowiązana do korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, co powinna uczynić w ramach deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE za październik. Obecnie organy podatkowe zaczęły zmieniać zdanie i uznają, że należy przyjąć jeden kurs dla całej korekty, która dotyczy określonego przez strony okresu rozliczeniowego, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, w którym zagraniczny kontrahent wystawił dokument korygujący. W tym przypadku będzie to kurs z 29 września 2014 r. KiP potwierdza to stanowisko. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jak wynika z treści pytania, spółka z o.o. otrzymała od niemieckiego kontrahenta premię pieniężną. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem (zwłaszcza wśród organów podatkowych), że otrzymywane przez podatników premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług. Stanowisko to zostało jednak przez sądy administracyjne odrzucone. Obecnie uznaje się, że premie pieniężne stanowią rodzaj rabatu (zob. przykładowo uchwałę NSA z 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12, czy interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Taki sposób traktowania premii pieniężnych obowiązuje w przypadkach, gdy istnieje ścisły związek między przyznawanymi premiami pieniężnymi a zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego premię pieniężną (w innych przypadkach premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie określonych usług – zob. wspomnianą już interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przedstawionej sytuacji związek taki istnieje. Jak wynika z treści pytania – premia pieniężna została przyznana w związku z przekroczeniem we wrześniu 2014 r. limitu zakupów. Uznać w tej sytuacji należy, że otrzymana przez spółkę z o.o. premia pieniężna z punktu widzenia VAT stanowi w istocie rodzaj rabatu. Odnosi się on – z punktu widzenia spółki – do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Na podstawie ich wartości została obliczona wysokość premii (zapewne chodzi o towary nabyte do dnia przekroczenia limitu zakupów uprawniającego do otrzymania premii pieniężnej). Odpowiednie zastosowanie ma zatem w przedstawionej sytuacji interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r. (sygn. IBPP1/443-268/12/LSz), w której czytamy, że:

REKLAMA

(...) otrzymana nota dokumentuje udzielony przez kontrahenta zagranicznego rabat. Został on bowiem przyznany za zakupy dokonane przez Wnioskodawcę, w ściśle określonym czasie (rok), zatem dotyczy konkretnego okresu i całego obrotu zrealizowanego w tym czasie. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przedmiotowy rabat, mając wpływ na wartość dostaw, prowadzi do obniżenia ceny nabytych towarów. Wnioskodawca ma możliwość ustalenia, o ile nastąpiło obniżenie ceny transakcji udokumentowanej daną fakturą, nawet jeżeli tych transakcji jest więcej niż jedna w okresie rozliczeniowym. Tym samym istnieje możliwość przyporządkowania przyznanego rabatu do konkretnej dostawy.

A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. jest obowiązana do zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego od dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej (art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT).

UWAGA!

Premia pieniężna jest traktowana jak rabat, jeżeli jest ściśle związana z zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego tę premię.

Moment dokonania korekty WNT

Na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. organy podatkowe uznawały, że korekty WNT należy dokonywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D oraz informacjach podsumowujących za okresy rozliczeniowe otrzymywania od unijnych dostawców dokumentów korygujących (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 czerwca 2011 r., sygn. IBPP3/443-333/11/PK, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 listopada 2012 r., sygn. ITPP2/443-980/12/AK).

Dotyczy to również sytuacji, gdy rabaty są konsekwencją przyznawanych premii pieniężnych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r., sygn. IBPP1/443-268/12/LSz, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT).

Należy uznać, że stanowisko to jest nadal aktualne na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. A zatem w oparciu o otrzymaną notę uznaniową spółka z o.o. powinna dokonać zmniejszeń, o których mowa, w deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania noty, czyli w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r., oraz w informacji podsumowującej VAT-UE za ten miesiąc lub IV kwartał.

Kurs waluty przy dokonywaniu korekty WNT

Do tej pory przyjmowano, że przy rozliczaniu korekt powinien być stosowany kurs pierwotny (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem dotyczącym korekt podwyższających cenę ze względu na okoliczności, które wystąpiły po sprzedaży). Dotyczy to również korygowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Dlatego w przypadku WNT będzie to kurs zastosowany do przeliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, którego korekta dotyczy (zob. przykładowo wyrok NSA z 22 lutego 2007 r., sygn. I FSK 47/06, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2011 r., sygn. ILPP2/443-1919/10-2/EN).

Organy podatkowe zaczęły w tym zakresie zmieniać zdanie. Uznają, że jeśli premia dotyczy dostaw dokonanych w okresie, a nie dostaw konkretnie wskazanych, to jako kurs przeliczeniowy można stosować kurs waluty obcej z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu korygującego przez unijnego dostawcę. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT, czytamy, że:

Dniem właściwym do przeliczenia kwot w walutach obcych wykazanych na fakturze będzie ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę.


A zatem odpowiedź na pytanie o właściwy kurs przeliczeniowy zależy od przyjęcia lub odrzucenia tego stanowiska. W ocenie autora fakt, że rabat wynika z przyznanej premii pieniężnej, nie uzasadnia odrzucenia zasady, że przy korygowaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów powinien być stosowany kurs pierwotny. A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. powinna dokonać korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej, stosując pierwotne kursy przeliczeniowe. Natomiast przyjęcie wskazanego stanowiska reprezentowanego przez niektóre organy podatkowe oznaczałoby, że właściwe będzie zastosowanie kursu z 29 września 2014 r. (tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia noty uznaniowej). Zajmowane przez organy podatkowe stanowisko jest korzystne i potwierdza je również KiP. Zalecamy jednak wystąpienie o interpretację indywidualną.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA