REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT

Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT
Premia pieniężna dotycząca WNT - rozliczenie VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

Premie pieniężne przy wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów

Spółka z o.o. dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów od stałego klienta z Niemiec. W związku z przekroczeniem we wrześniu limitu zakupów w październiku otrzymaliśmy notę uznaniową wystawioną 30 września 2014 r. na bonus za 2014 r. (1% wartości sprzedaży). Jak to rozliczyć dla celów VAT? Czy prawidłowe będzie, jeżeli bonus wykażę w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE za październik według kursu z 29 września 2014 r.?

Autopromocja

W przedstawionej sytuacji spółka z o.o. otrzymała rabat w postaci premii pieniężnej. W związku z tym jest zobowiązana do korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, co powinna uczynić w ramach deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej VAT-UE za październik. Obecnie organy podatkowe zaczęły zmieniać zdanie i uznają, że należy przyjąć jeden kurs dla całej korekty, która dotyczy określonego przez strony okresu rozliczeniowego, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, w którym zagraniczny kontrahent wystawił dokument korygujący. W tym przypadku będzie to kurs z 29 września 2014 r. KiP potwierdza to stanowisko. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jak wynika z treści pytania, spółka z o.o. otrzymała od niemieckiego kontrahenta premię pieniężną. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem (zwłaszcza wśród organów podatkowych), że otrzymywane przez podatników premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług. Stanowisko to zostało jednak przez sądy administracyjne odrzucone. Obecnie uznaje się, że premie pieniężne stanowią rodzaj rabatu (zob. przykładowo uchwałę NSA z 25 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 2/12, czy interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Taki sposób traktowania premii pieniężnych obowiązuje w przypadkach, gdy istnieje ścisły związek między przyznawanymi premiami pieniężnymi a zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego premię pieniężną (w innych przypadkach premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie określonych usług – zob. wspomnianą już interpretację ogólną Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przedstawionej sytuacji związek taki istnieje. Jak wynika z treści pytania – premia pieniężna została przyznana w związku z przekroczeniem we wrześniu 2014 r. limitu zakupów. Uznać w tej sytuacji należy, że otrzymana przez spółkę z o.o. premia pieniężna z punktu widzenia VAT stanowi w istocie rodzaj rabatu. Odnosi się on – z punktu widzenia spółki – do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Na podstawie ich wartości została obliczona wysokość premii (zapewne chodzi o towary nabyte do dnia przekroczenia limitu zakupów uprawniającego do otrzymania premii pieniężnej). Odpowiednie zastosowanie ma zatem w przedstawionej sytuacji interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r. (sygn. IBPP1/443-268/12/LSz), w której czytamy, że:

(...) otrzymana nota dokumentuje udzielony przez kontrahenta zagranicznego rabat. Został on bowiem przyznany za zakupy dokonane przez Wnioskodawcę, w ściśle określonym czasie (rok), zatem dotyczy konkretnego okresu i całego obrotu zrealizowanego w tym czasie. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż przedmiotowy rabat, mając wpływ na wartość dostaw, prowadzi do obniżenia ceny nabytych towarów. Wnioskodawca ma możliwość ustalenia, o ile nastąpiło obniżenie ceny transakcji udokumentowanej daną fakturą, nawet jeżeli tych transakcji jest więcej niż jedna w okresie rozliczeniowym. Tym samym istnieje możliwość przyporządkowania przyznanego rabatu do konkretnej dostawy.

A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. jest obowiązana do zmniejszenia podstawy opodatkowania i podatku należnego od dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej (art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT).

UWAGA!

Premia pieniężna jest traktowana jak rabat, jeżeli jest ściśle związana z zakupami towarów lub usług dokonywanymi u podmiotu przyznającego tę premię.

Moment dokonania korekty WNT

Na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2013 r. organy podatkowe uznawały, że korekty WNT należy dokonywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K/VAT-7D oraz informacjach podsumowujących za okresy rozliczeniowe otrzymywania od unijnych dostawców dokumentów korygujących (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 czerwca 2011 r., sygn. IBPP3/443-333/11/PK, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 listopada 2012 r., sygn. ITPP2/443-980/12/AK).

Dotyczy to również sytuacji, gdy rabaty są konsekwencją przyznawanych premii pieniężnych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 czerwca 2012 r., sygn. IBPP1/443-268/12/LSz, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT).

Autopromocja

Należy uznać, że stanowisko to jest nadal aktualne na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. A zatem w oparciu o otrzymaną notę uznaniową spółka z o.o. powinna dokonać zmniejszeń, o których mowa, w deklaracji VAT-7 za miesiąc otrzymania noty, czyli w deklaracji VAT-7 za październik 2014 r., oraz w informacji podsumowującej VAT-UE za ten miesiąc lub IV kwartał.

Kurs waluty przy dokonywaniu korekty WNT

Do tej pory przyjmowano, że przy rozliczaniu korekt powinien być stosowany kurs pierwotny (z nieistotnym w omawianej sytuacji wyjątkiem dotyczącym korekt podwyższających cenę ze względu na okoliczności, które wystąpiły po sprzedaży). Dotyczy to również korygowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Dlatego w przypadku WNT będzie to kurs zastosowany do przeliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, którego korekta dotyczy (zob. przykładowo wyrok NSA z 22 lutego 2007 r., sygn. I FSK 47/06, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2011 r., sygn. ILPP2/443-1919/10-2/EN).

Organy podatkowe zaczęły w tym zakresie zmieniać zdanie. Uznają, że jeśli premia dotyczy dostaw dokonanych w okresie, a nie dostaw konkretnie wskazanych, to jako kurs przeliczeniowy można stosować kurs waluty obcej z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu korygującego przez unijnego dostawcę. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lipca 2013 r., sygn. IPPP3/443-342/13-4/KT, czytamy, że:

Dniem właściwym do przeliczenia kwot w walutach obcych wykazanych na fakturze będzie ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej przez sprzedawcę.


A zatem odpowiedź na pytanie o właściwy kurs przeliczeniowy zależy od przyjęcia lub odrzucenia tego stanowiska. W ocenie autora fakt, że rabat wynika z przyznanej premii pieniężnej, nie uzasadnia odrzucenia zasady, że przy korygowaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów powinien być stosowany kurs pierwotny. A zatem w przedstawionej sytuacji spółka z o.o. powinna dokonać korekty wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, których dotyczy rabat przyznany w formie premii pieniężnej, stosując pierwotne kursy przeliczeniowe. Natomiast przyjęcie wskazanego stanowiska reprezentowanego przez niektóre organy podatkowe oznaczałoby, że właściwe będzie zastosowanie kursu z 29 września 2014 r. (tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia noty uznaniowej). Zajmowane przez organy podatkowe stanowisko jest korzystne i potwierdza je również KiP. Zalecamy jednak wystąpienie o interpretację indywidualną.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 10 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1171

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA