REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT
Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż towarów na rzecz kontrahentów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, które transportowane są na terytorium tych państw, nie należy obecnie do rzadkości. Na gruncie ustawy o VAT działanie takie określa się jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), która po spełnieniu określonych warunków podlega opodatkowaniu VAT 0%. Wielu podatników zastanawia się, czy stawka ta znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy wywóz towarów z Polski do nabywcy z UE nastąpi po upływie pewnego czasu od dnia dokonania jego sprzedaży.

Na gruncie ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy towarów, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dostawa towarów to natomiast przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak wynika z powyższych regulacji, aby miała miejsce WDT konieczne jest wywiezienie towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego. Warto pokreślić, że chodzi tu o faktyczną czynność przemieszczenia. Co więcej, wywóz musi nastąpić w wyniku dostawy, a więc w związku z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Odliczenie 100% VAT od samochodów a ewidencja przebiegu (kilometrówka)

W przypadku gdy po dokonaniu dostawy (przeniesieniu prawa do rozporządzania jak właściciel) towaru przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz kontrahenta z innego państwa członkowskiego,  będzie on nadal znajdował się na terytorium Polski np. nabywca unijny pozostawi towar na przechowanie w magazynie należącym do polskiego sprzedawcy, nie będzie można mówić o WDT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynika to stąd, że warunkiem zaistnienia WDT jest wywóz towaru z kraju na obszar innego państwa członkowskiego, a w przedstawionej sytuacji przemieszczanie takie nie będzie mieć miejsca. W konsekwencji dostawę należało będzie potraktować jako krajową i opodatkować stawką VAT wynikającą z polskich przepisów (podstawowa stawka wynosi 23%).   

Przedmiotem działalności "Laxo" Sp. z o. o. jest sprzedaż sprzętu AGD. 24 lipca 2014 r. Spółka dokonała dostawy (przeniosła prawo do rozporządzania jak właściciel) 100 telewizorów na rzecz firmy niemieckiej. Towary nie zostały jednakże bezpośrednio po dostawie wywiezione do Niemiec, a były przechowywane przez kilka miesięcy w należącym do "Laxo" Sp. z o. o. magazynie ulokowanym na terytorium kraju. Spółka powinna rozpoznać dostawę krajową w dniu 24 lipca 2014 r. i ująć transakcję w deklaracji podatkowej składanej za lipiec 2014 r. ze stawką VAT w wysokości 23%.

Warto zauważyć, że z definicji WDT wynika, że wywóz towarów ma być skutkiem dokonanej dostawy. Zatem konieczne jest istnienie związku pomiędzy dostawą a wywozem. Jednocześnie w określonej powyżej regulacji nie wskazano, że wywóz powinien nastąpić bezpośrednio, zaraz po dostawie. Należy zatem uznać, że istnieje możliwość rozpoznania WDT ze stawką 0%, pod warunkiem jednak, że wywóz pozostaje w relacji z dokonaną dostawą.  

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

REKLAMA

W kontekście powyższego istotne jest, aby dokonujący WDT podatnik dysponował dokumentami np. umową handlową wskazującymi na to, że późniejsze przemieszczenie towaru jest wynikiem dokonanej uprzednio dostawy. Warto także zwrócić uwagę na to, aby pomiędzy dostawą w wywozem towarów nie upłynął zbyt długi okres czasu. Znacznie późniejszy transport towarów do kontrahenta unijnego mógłby bowiem sugerować, że zdarzenie to ma charakter samodzielny i niezależny w stosunku do dokonanej wcześniej dostawy.

Odnosząc się do poprzedniego przykładu, załóżmy, że sprzedawany towar był przechowywany w magazynie „Laxo” tylko kilka dni po jego sprzedaży, a wywóz dostarczonych przez "Laxo" Sp. z o. o.  100 telewizorów miał miejsce 4 sierpnia 2014 r.  Data ta wynikała z zawartej przez "Laxo" Sp. z o. o.  i niemieckiej firmy umowy, w której unijny kontrahent zobowiązał się, że 4 sierpnia 2014  r. pobierze towary z magazynu w Polsce, sprzedane 24 lipca 2014 r. i przetransportuje je do swojej siedziby na terenie Niemiec. W takiej sytuacji, z uwagi na istnienie związku pomiędzy dostawą towarów a ich późniejszym przemieszczeniem, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania WDT ze stawką VAT 0 %.

Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA