| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT

Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT

Sprzedaż towarów na rzecz kontrahentów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, które transportowane są na terytorium tych państw, nie należy obecnie do rzadkości. Na gruncie ustawy o VAT działanie takie określa się jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), która po spełnieniu określonych warunków podlega opodatkowaniu VAT 0%. Wielu podatników zastanawia się, czy stawka ta znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy wywóz towarów z Polski do nabywcy z UE nastąpi po upływie pewnego czasu od dnia dokonania jego sprzedaży.

Na gruncie ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy towarów, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dostawa towarów to natomiast przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. 

Jak wynika z powyższych regulacji, aby miała miejsce WDT konieczne jest wywiezienie towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego. Warto pokreślić, że chodzi tu o faktyczną czynność przemieszczenia. Co więcej, wywóz musi nastąpić w wyniku dostawy, a więc w związku z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Odliczenie 100% VAT od samochodów a ewidencja przebiegu (kilometrówka)

W przypadku gdy po dokonaniu dostawy (przeniesieniu prawa do rozporządzania jak właściciel) towaru przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz kontrahenta z innego państwa członkowskiego,  będzie on nadal znajdował się na terytorium Polski np. nabywca unijny pozostawi towar na przechowanie w magazynie należącym do polskiego sprzedawcy, nie będzie można mówić o WDT.

Wynika to stąd, że warunkiem zaistnienia WDT jest wywóz towaru z kraju na obszar innego państwa członkowskiego, a w przedstawionej sytuacji przemieszczanie takie nie będzie mieć miejsca. W konsekwencji dostawę należało będzie potraktować jako krajową i opodatkować stawką VAT wynikającą z polskich przepisów (podstawowa stawka wynosi 23%).   

Przedmiotem działalności "Laxo" Sp. z o. o. jest sprzedaż sprzętu AGD. 24 lipca 2014 r. Spółka dokonała dostawy (przeniosła prawo do rozporządzania jak właściciel) 100 telewizorów na rzecz firmy niemieckiej. Towary nie zostały jednakże bezpośrednio po dostawie wywiezione do Niemiec, a były przechowywane przez kilka miesięcy w należącym do "Laxo" Sp. z o. o. magazynie ulokowanym na terytorium kraju. Spółka powinna rozpoznać dostawę krajową w dniu 24 lipca 2014 r. i ująć transakcję w deklaracji podatkowej składanej za lipiec 2014 r. ze stawką VAT w wysokości 23%.

Warto zauważyć, że z definicji WDT wynika, że wywóz towarów ma być skutkiem dokonanej dostawy. Zatem konieczne jest istnienie związku pomiędzy dostawą a wywozem. Jednocześnie w określonej powyżej regulacji nie wskazano, że wywóz powinien nastąpić bezpośrednio, zaraz po dostawie. Należy zatem uznać, że istnieje możliwość rozpoznania WDT ze stawką 0%, pod warunkiem jednak, że wywóz pozostaje w relacji z dokonaną dostawą.  

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W kontekście powyższego istotne jest, aby dokonujący WDT podatnik dysponował dokumentami np. umową handlową wskazującymi na to, że późniejsze przemieszczenie towaru jest wynikiem dokonanej uprzednio dostawy. Warto także zwrócić uwagę na to, aby pomiędzy dostawą w wywozem towarów nie upłynął zbyt długi okres czasu. Znacznie późniejszy transport towarów do kontrahenta unijnego mógłby bowiem sugerować, że zdarzenie to ma charakter samodzielny i niezależny w stosunku do dokonanej wcześniej dostawy.

Odnosząc się do poprzedniego przykładu, załóżmy, że sprzedawany towar był przechowywany w magazynie „Laxo” tylko kilka dni po jego sprzedaży, a wywóz dostarczonych przez "Laxo" Sp. z o. o.  100 telewizorów miał miejsce 4 sierpnia 2014 r.  Data ta wynikała z zawartej przez "Laxo" Sp. z o. o.  i niemieckiej firmy umowy, w której unijny kontrahent zobowiązał się, że 4 sierpnia 2014  r. pobierze towary z magazynu w Polsce, sprzedane 24 lipca 2014 r. i przetransportuje je do swojej siedziby na terenie Niemiec. W takiej sytuacji, z uwagi na istnienie związku pomiędzy dostawą towarów a ich późniejszym przemieszczeniem, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania WDT ze stawką VAT 0 %.

Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »