REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT
Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż towarów na rzecz kontrahentów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, które transportowane są na terytorium tych państw, nie należy obecnie do rzadkości. Na gruncie ustawy o VAT działanie takie określa się jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), która po spełnieniu określonych warunków podlega opodatkowaniu VAT 0%. Wielu podatników zastanawia się, czy stawka ta znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy wywóz towarów z Polski do nabywcy z UE nastąpi po upływie pewnego czasu od dnia dokonania jego sprzedaży.

Na gruncie ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy towarów, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dostawa towarów to natomiast przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. 

Autopromocja

Jak wynika z powyższych regulacji, aby miała miejsce WDT konieczne jest wywiezienie towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego. Warto pokreślić, że chodzi tu o faktyczną czynność przemieszczenia. Co więcej, wywóz musi nastąpić w wyniku dostawy, a więc w związku z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Odliczenie 100% VAT od samochodów a ewidencja przebiegu (kilometrówka)

W przypadku gdy po dokonaniu dostawy (przeniesieniu prawa do rozporządzania jak właściciel) towaru przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz kontrahenta z innego państwa członkowskiego,  będzie on nadal znajdował się na terytorium Polski np. nabywca unijny pozostawi towar na przechowanie w magazynie należącym do polskiego sprzedawcy, nie będzie można mówić o WDT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynika to stąd, że warunkiem zaistnienia WDT jest wywóz towaru z kraju na obszar innego państwa członkowskiego, a w przedstawionej sytuacji przemieszczanie takie nie będzie mieć miejsca. W konsekwencji dostawę należało będzie potraktować jako krajową i opodatkować stawką VAT wynikającą z polskich przepisów (podstawowa stawka wynosi 23%).   

Przedmiotem działalności "Laxo" Sp. z o. o. jest sprzedaż sprzętu AGD. 24 lipca 2014 r. Spółka dokonała dostawy (przeniosła prawo do rozporządzania jak właściciel) 100 telewizorów na rzecz firmy niemieckiej. Towary nie zostały jednakże bezpośrednio po dostawie wywiezione do Niemiec, a były przechowywane przez kilka miesięcy w należącym do "Laxo" Sp. z o. o. magazynie ulokowanym na terytorium kraju. Spółka powinna rozpoznać dostawę krajową w dniu 24 lipca 2014 r. i ująć transakcję w deklaracji podatkowej składanej za lipiec 2014 r. ze stawką VAT w wysokości 23%.

Warto zauważyć, że z definicji WDT wynika, że wywóz towarów ma być skutkiem dokonanej dostawy. Zatem konieczne jest istnienie związku pomiędzy dostawą a wywozem. Jednocześnie w określonej powyżej regulacji nie wskazano, że wywóz powinien nastąpić bezpośrednio, zaraz po dostawie. Należy zatem uznać, że istnieje możliwość rozpoznania WDT ze stawką 0%, pod warunkiem jednak, że wywóz pozostaje w relacji z dokonaną dostawą.  

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W kontekście powyższego istotne jest, aby dokonujący WDT podatnik dysponował dokumentami np. umową handlową wskazującymi na to, że późniejsze przemieszczenie towaru jest wynikiem dokonanej uprzednio dostawy. Warto także zwrócić uwagę na to, aby pomiędzy dostawą w wywozem towarów nie upłynął zbyt długi okres czasu. Znacznie późniejszy transport towarów do kontrahenta unijnego mógłby bowiem sugerować, że zdarzenie to ma charakter samodzielny i niezależny w stosunku do dokonanej wcześniej dostawy.

Odnosząc się do poprzedniego przykładu, załóżmy, że sprzedawany towar był przechowywany w magazynie „Laxo” tylko kilka dni po jego sprzedaży, a wywóz dostarczonych przez "Laxo" Sp. z o. o.  100 telewizorów miał miejsce 4 sierpnia 2014 r.  Data ta wynikała z zawartej przez "Laxo" Sp. z o. o.  i niemieckiej firmy umowy, w której unijny kontrahent zobowiązał się, że 4 sierpnia 2014  r. pobierze towary z magazynu w Polsce, sprzedane 24 lipca 2014 r. i przetransportuje je do swojej siedziby na terenie Niemiec. W takiej sytuacji, z uwagi na istnienie związku pomiędzy dostawą towarów a ich późniejszym przemieszczeniem, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania WDT ze stawką VAT 0 %.

Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA