REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę
Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Faktura to podstawowy dokument potwierdzający dokonanie transakcji. Co do zasady jest ona wystawiana przez sprzedawcę dokonującego dostawy towarów bądź świadczącego usługi. Jednakże przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość, aby to nabywca towaru lub usługi wystawił fakturę dokumentującą transakcję w imieniu i na rzecz sprzedawcy. Takie działanie określane jest mianem samofakturowania.

Samofakturowanie jest dopuszczalne pod warunkiem spełnienia dwóch przesłanek. Po pierwsze sprzedawca i nabywca wystawiający w imieniu i na rzecz sprzedawcy faktury muszą zawrzeć umowę w sprawie samofakturowania (przed pierwszym wystawieniem faktury przez nabywcę).

Autopromocja

Co więcej, w umowie powinna zostać określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez sprzedawcę. Spełnienie drugiego z wymienionych warunków może budzić wątpliwości. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób poprawnie ustalić  procedurę zatwierdzania faktur.  

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad znaczeniem wyrażenia procedura  zatwierdzania. Procedura to, jak podaje internetowy słownik języka polskiego PWN określone reguły postępowania w jakiejś sprawie. Zatwierdzić oznacza natomiast uczynić coś obowiązującym. Zatem przez procedurę zatwierdzenia należy rozumieć reguły wskazujące w jaki sposób nadać danej rzeczy moc obowiązującą.  

Regulacje zawarte w ustawie o VAT wymagają, aby istniała procedura zatwierdzania faktur przez sprzedawcę, nie wskazując jednocześnie żadnych wytycznych co do tego, jak procedura ta powinna się prezentować. W konsekwencji należy stwierdzić, że sposób zatwierdzania faktur może być dowolny, swobodnie ustalony przez strony. Istotne jednak jest, aby istniała procedura zatwierdzania czyli zestaw reguł, schemat działania prowadzący do uczynienia czegoś obowiązującym, a także, aby przyjęty sposób zatwierdzania faktur pozwalał na jednoznaczne określenie czy dana faktura została zatwierdzona przez nabywcę czy nie.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zatem przykładowo zatwierdzenie będzie mogło następować przez wysłanie przez sprzedawcę w określonym terminie zwrotnej informacji o zatwierdzeniu. Wiadomość ta może przybrać formę elektroniczną (e- mail). Dopuszczalne jest także tzw. milczące, dorozumiane zatwierdzenie. W takim przypadku sprzedawcy zostaje wyznaczony określony termin do wniesienia zastrzeżeń do wystawionej przez nabywcy. Jeżeli sprzedawca w wyznaczonym czasie nie zgłosi sprzeciwu, oznacza to akceptację faktury.

Warto podkreślić, że także organy podatkowe uznają tzw. milczące zatwierdzenie za działanie prawidłowe. Przykładowo można tu wskazać interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 kwietnia 2014 r.(ILPP2/443-139/14-2/MN). Należy pamiętać, aby uzgodniony przez sprzedawcę i nabywcę sposób akceptacji faktur został szczegółowo opisany w umowie w sprawie samofakturowania.

Istotne jest, że warunek istnienia procedury zatwierdzania faktur nie będzie spełniony, jeżeli akceptacja faktury następowałaby automatycznie, z chwilą otrzymania przez sprzedawcę faktury (np. w wiadomości e- mail). W takim przypadku  sprzedawca nie miałby możliwości wniesienie sprzeciwu, odmówienia akceptacji faktury. Zatwierdzenie faktury miałoby więc charakter pozorny i fikcyjny. Co więcej, naruszony zostałby interes sprzedawcy, z uwagi na fakt, że byłby on pozbawiony możliwości niezatwierdzenia faktury, w przypadku gdyby dane na fakturze były błędne.

Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA