| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Faktura to podstawowy dokument potwierdzający dokonanie transakcji. Co do zasady jest ona wystawiana przez sprzedawcę dokonującego dostawy towarów bądź świadczącego usługi. Jednakże przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość, aby to nabywca towaru lub usługi wystawił fakturę dokumentującą transakcję w imieniu i na rzecz sprzedawcy. Takie działanie określane jest mianem samofakturowania.

Samofakturowanie jest dopuszczalne pod warunkiem spełnienia dwóch przesłanek. Po pierwsze sprzedawca i nabywca wystawiający w imieniu i na rzecz sprzedawcy faktury muszą zawrzeć umowę w sprawie samofakturowania (przed pierwszym wystawieniem faktury przez nabywcę).

Co więcej, w umowie powinna zostać określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez sprzedawcę. Spełnienie drugiego z wymienionych warunków może budzić wątpliwości. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób poprawnie ustalić  procedurę zatwierdzania faktur.  

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad znaczeniem wyrażenia procedura  zatwierdzania. Procedura to, jak podaje internetowy słownik języka polskiego PWN określone reguły postępowania w jakiejś sprawie. Zatwierdzić oznacza natomiast uczynić coś obowiązującym. Zatem przez procedurę zatwierdzenia należy rozumieć reguły wskazujące w jaki sposób nadać danej rzeczy moc obowiązującą.  

Regulacje zawarte w ustawie o VAT wymagają, aby istniała procedura zatwierdzania faktur przez sprzedawcę, nie wskazując jednocześnie żadnych wytycznych co do tego, jak procedura ta powinna się prezentować. W konsekwencji należy stwierdzić, że sposób zatwierdzania faktur może być dowolny, swobodnie ustalony przez strony. Istotne jednak jest, aby istniała procedura zatwierdzania czyli zestaw reguł, schemat działania prowadzący do uczynienia czegoś obowiązującym, a także, aby przyjęty sposób zatwierdzania faktur pozwalał na jednoznaczne określenie czy dana faktura została zatwierdzona przez nabywcę czy nie.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zatem przykładowo zatwierdzenie będzie mogło następować przez wysłanie przez sprzedawcę w określonym terminie zwrotnej informacji o zatwierdzeniu. Wiadomość ta może przybrać formę elektroniczną (e- mail). Dopuszczalne jest także tzw. milczące, dorozumiane zatwierdzenie. W takim przypadku sprzedawcy zostaje wyznaczony określony termin do wniesienia zastrzeżeń do wystawionej przez nabywcy. Jeżeli sprzedawca w wyznaczonym czasie nie zgłosi sprzeciwu, oznacza to akceptację faktury.

Warto podkreślić, że także organy podatkowe uznają tzw. milczące zatwierdzenie za działanie prawidłowe. Przykładowo można tu wskazać interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 kwietnia 2014 r.(ILPP2/443-139/14-2/MN). Należy pamiętać, aby uzgodniony przez sprzedawcę i nabywcę sposób akceptacji faktur został szczegółowo opisany w umowie w sprawie samofakturowania.

Istotne jest, że warunek istnienia procedury zatwierdzania faktur nie będzie spełniony, jeżeli akceptacja faktury następowałaby automatycznie, z chwilą otrzymania przez sprzedawcę faktury (np. w wiadomości e- mail). W takim przypadku  sprzedawca nie miałby możliwości wniesienie sprzeciwu, odmówienia akceptacji faktury. Zatwierdzenie faktury miałoby więc charakter pozorny i fikcyjny. Co więcej, naruszony zostałby interes sprzedawcy, z uwagi na fakt, że byłby on pozbawiony możliwości niezatwierdzenia faktury, w przypadku gdyby dane na fakturze były błędne.

Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK