Odliczenie VAT z faktury zawierającej dopisek „metoda kasowa”
REKLAMA
REKLAMA
W przedstawionym przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury powstanie u Pani w miesiącu jej opłacenia. Szczegóły poniżej.
REKLAMA
Odliczenie podatku naliczonego a "metoda kasowa"
Obecnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (prawo do odliczenia) powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca. Najważniejszy wyjątek od tej zasady określa art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że prawo do odliczenia powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
A zatem w żadnym razie nie wchodziłoby w grę odliczenie podatku naliczonego z otrzymanej faktury już w ramach deklaracji VAT-7 za czerwiec 2014 r. Faktura dotarła bowiem do Pani w lipcu 2014 r. (skoro została wystawiona 1 lipca), a więc prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury mogło powstać najwcześniej w lipcu 2014 r.
Zaznaczenia wymaga, że od 1 stycznia 2014 r. nie ma szczególnego przepisu dotyczącego odliczania podatku naliczonego z faktur oznaczonych wyrazami „metoda kasowa”. Chodzi o faktury wystawiane przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową oraz faktury dokumentujące dostawy towarów lub świadczenie usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT. Nie oznacza to jednak, że odliczanie podatku naliczonego z takich faktur jest możliwe przed ich opłaceniem.
Dla czynności udokumentowanych fakturami oznaczonych wyrazami „metoda kasowa” obowiązek podatkowy powstaje u sprzedawcy z dniem otrzymania całości lub części zapłaty. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje dopiero z chwilą uregulowania tych faktur:
• w części – wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w tej części, lub
• w całości.
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych odpowiedziach na zapytania podatników. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-288/14-4/EK). Organ podatkowy potwierdził w niej prawidłowość stanowiska podatnika, że:
Wnioskodawca jako nabywca usług od podwykonawcy będącego małym podatnikiem, który rozlicza się metodą kasową, może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości dopiero w rozliczeniu za okres, w którym zapłaci całość wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy. Dopiero bowiem z dniem, w którym podwykonawca otrzyma od Wnioskodawcy całość zapłaty, powstanie u podwykonawcy obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych, a tym samym Wnioskodawca nabędzie prawo do obniżenia VAT należnego w całości o kwotę podatku naliczonego, określoną w fakturze wystawionej przez podwykonawcę.
Prawo do odliczenia powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
Powstawanie prawa do odliczenia z faktur oznaczonych wyrazami „metoda kasowa”
Kolejność zdarzeń |
Okres rozliczeniowy, w którym możemy odliczyć VAT |
1. Otrzymanie faktury 2. Dokonanie zapłaty |
Okres rozliczeniowy dokonania zapłaty |
1. Dokonanie zapłaty 2. Otrzymanie faktury |
Okres rozliczeniowy otrzymania faktury |
1 lipca 2014 r. podatnik składający miesięczne deklaracje VAT-7 otrzymał fakturę dokumentującą usługę budowlaną wykonaną 30 czerwca 2014 r. Faktura została przez podatnika zapłacona 3 sierpnia 2014 r. Jeżeli jest to:
1) „zwykła” faktura (bez dopisku „metoda kasowa”) – prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury powstało w lipcu 2014 r., a więc podatnik może odliczyć podatek z tej faktury już w ramach deklaracji VAT-7 złożonej za lipiec 2014 r.,
2) faktura z dopiskiem „metoda kasowa” – prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury powstało w sierpniu 2014 r., a więc podatnik może odliczyć podatek z tej faktury dopiero w ramach deklaracji VAT-7 złożonej za sierpień 2014 r.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 21 ust. 1, art. 86 ust. 10 oraz art. 86 ust. 10a pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat