Każda faktura korygująca powinna się odnosić się do faktury pierwotnej
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2014 r., ITPP3/443-234/14/MD.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się produkcją i dystrybucją zabawek i produktów edukacyjnych. W celu zwiększenia sprzedaży i przyciągnięcia potencjalnych klientów, bądź utrwalenia stosunków handlowych, kontrahentom spółki przyznawane są m.in. różnego rodzaju upusty, rabaty, czy bonusy. Przykładowo, umowy handlowe z kontrahentami często zawierają postanowienia przewidujące możliwość przyznania nabywcom bonusów przypadku osiągnięcia odpowiedniego poziomu obrotu w ustalonym przedziale czasu.
Działania te rozliczane są poprzez wystawienie faktury korekty do danej faktury sprzedaży. Spółka daje również nabywcom prawo zwrotu części niesprzedanych towarów. W przypadku zaistnienia okoliczności przyjęcia zwróconego towaru, na który już wcześniej udzielono rabatu, wystawiana jest kolejna faktura korygująca do skorygowanej już wcześniej faktury pierwotnej. Faktura ta w swej treści odnosi się do pierwotnej faktury sprzedaży, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych przez uprzednio wystawioną korektę.
Na tle powyższego, podatnik powziął wątpliwość, czy w treści wystawionej faktury korygującej należy odwołać się do poprzedniej faktury korygującej, czy też do dokumentu pierwotnego i wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w tej kwestii.
Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, iż ustawa VAT jasno określa przesłanki wystawienia faktury korygującej, którymi są zarówno udzielenie rabatu potransakcyjnego, jak i zwrot towarów. Ustawodawca nie przewidział jednak możliwości wystawiania faktury korygującej do faktury korygującej wystawionej wcześniej. Skoro więc przepisy wymagają odwołania się na fakturach korygujących do danych zawartych na fakturze, której korekta dotyczy, w przypadku kiedy faktura korygowana jest więcej niż jeden raz, na wystawionej fakturze korygującej należy się odnieść do faktury pierwotnej.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Podsumowując, spółka wskazała, że wystawiając kolejną fakturę korygującą z tytułu zwrotu towarów, poprzedzoną zbiorczą fakturą korygującą dokumentującą udzielenie rabatu potransakcyjnego, należy odnieść się w treści do faktury pierwotnej dokumentującej sprzedaż towaru, z uwzględnieniem zmiany cen spowodowanych poprzednią fakturą korygującą.
Organ podatkowy uznał powyżej prezentowane stanowisko spółki za prawidłowe, odstępując od uzasadnienia interpretacji.
Magdalena Polak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat