Stawka VAT przy WDT, gdy na towarach wykonywane są usługi w kraju

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Stawka VAT przy WDT, gdy na towarach wykonywane są usługi w kraju / ShutterStock
Obecnie obrót zagraniczny nie sprowadza się wyłącznie do sprzedaży i nabywania towarów. Powszechnym jest, że sprzedawcy chcąc sprostać oczekiwaniom kontrahentów oraz wymaganiom nowoczesnego handlu, świadczą na rzecz swoich kontrahentów różne usługi dodatkowe. Dzięki temu ich oferta jest znacznie bardziej korzystna i konkurencyjna w porównaniu do innych sprzedawców. Powstają tu czasem wątpliwości odnośnie właściwej stawki VAT.

Dla przykładu, w branży tekstylnej wygląda to tak, że sprzedawca tkanin, na polecenie kontrahenta, dostarcza sprzedane tkaniny do wskazanego miejsca, w którym są poddawane obróbce i następnie dostarczane do nabywcy. Jeżeli nabywcą jest podmiot z Unii Europejskiej pojawia się wątpliwość, czy daną transakcję można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i opodatkować stawką 0% podatku od towarów i usług.

Autopromocja

Czym jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności opodatkowanych na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Upraszczając kwestię, towar musi zostać wywieziony z Polski do kontrahenta unijnego do innego państwa na terytorium Unii Europejskiej.

Czy zatem będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, jeżeli dostawca wpierw przekaże towary innemu przedsiębiorcy do ich przetworzenia, a w dodatku, to nie on zorganizuje wywóz towarów do nabywcy? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, ponieważ warunkuje możliwość skorzystania ze stawki 0% VAT w miejsce stawki podstawowej w wysokości 23%.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Warunki zastosowania stawki 0% VAT

Chociaż ustawa o podatku od towarów i usług kompleksowo reguluje zasady stosowania tego podatku, odpowiedzi na powyżej postawione pytanie należy szukać przede wszystkim w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. W tym akcie wykonawczym ustawodawca wskazał, że obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostawy towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług na rzeczowym majątku ruchomym na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Koniecznym jest oczywiście spełnienie również ogólnych warunków dla uznania dostawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, które są przewidziane w ustawie o podatku od towarów i usług. Istotne przede wszystkim jest, aby nabywca był podatnikiem podatku od wartości dodanej oraz posiadał aktualny tzw. numer VAT UE.

Dodatkowe warunki

Powyżej wskazane warunki to niestety nie wszystko. Zastosowanie obniżonej stawki podatku będzie możliwe, jeżeli podatnik dokonujący dostawy towarów:

  1. składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE;
  2. przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi na rzeczowym majątku ruchomym;
  3. wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
  4. otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;
  5. posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi na rzeczowym majątku ruchomym, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.

Bardzo ważne jest spełnienie ostatniego punktu, zwłaszcza że uzyskanie takiego dokumentu jest uzależnione od innego podmiotu. Brak spełnienia któregokolwiek z warunków niweluje możliwość skorzystania ze stawki 0% VAT.

Podsumowując na przedstawionym na wstępie przykładzie, sprzedawca tkaniny, będzie mógł zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0% na dostarczany towar kontrahentowi zagranicznemu, który jako miejsce dostawy wskaże szwalnię położoną na terytorium Polski, (w której zakupiona tkanina zostanie poddana obróbce), a po dokonanej obróbce zostanie wywieziona z kraju, na terytorium innego państwa Unii Europejskiej. Taka możliwość jest jednak obwarowana wskazanymi warunkami, których spełnienie jest konieczne do objęcia dostawy 0% stawką podatku VAT.

Paweł Terpiłowski, Konsultant podatkowy w ECDP sp. z o.o.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...