reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak rozliczyć fakturę z tytułu WNT otrzymaną z opóźnieniem

Jak rozliczyć fakturę z tytułu WNT otrzymaną z opóźnieniem

Otrzymałam fakturę zagraniczną z Niemiec na zakup towaru wystawioną 31 maja 2018 r. Jak ją teraz rozliczyć? Czy mogę rozliczyć podatek należny i naliczony w maju? Towar został przywieziony do Polski 15 maja. Czy w takim przypadku składam informację VAT-UE? Jestem podatnikiem VAT UE.

W przypadku nierozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w ustawowych terminach należy dokonać korekty deklaracji za maj 2018 r. i wykazać podatek należny. Podatek naliczony wykazujemy natomiast na bieżąco w deklaracji, której termin złożenia nie minął.  W takim przypadku moment rozliczenia podatku naliczonego jest późniejszy niż moment rozliczenia podatku należnego. Trzeba również złożyć informację VAT-UE za maj 2018 r.

Polecamy: Akademia VAT

Polecamy: Komplet podatki 2019

Z pytania wynika, że przedsiębiorca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE). W ramach prowadzonej działalności nabył on towary w Niemczech. Zakładamy, że podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Kiedy rozliczamy podatek należny od WNT

Niezależnie od daty otrzymania faktury podatek należny trzeba rozliczyć za okres, kiedy powstał obowiązek podatkowy.

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT). Ustawodawca uzależnił więc powstanie obowiązku podatkowego od daty wystawienia faktury. Co jednak w przypadku, gdy faktura nie zostanie wystawiona. W takiej sytuacji obowiązek ten powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Zatem w przypadku wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej:

  • przed upływem 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury,
  • po upływie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, obowiązek podatkowy powstaje z upływem 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru.

W omawianej sytuacji faktura została wystawiona 31 maja 2018 r. natomiast towar dotarł do Państwa 15 maja 2018 r. Faktura została więc wystawiona w miesiącu dostawy. Biorąc to pod uwagę, należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy powstał w momencie wystawienia faktury, czyli ostatniego dnia maja 2018 r.

Kiedy odliczymy VAT naliczony od WNT

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:

  • odliczenia dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz
  • towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Gdy podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu takiego nabycia. Możemy ją odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem że VAT należny został rozliczony (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT).

W omawianym przypadku, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, muszą zostać spełnione dwa warunki. Podatnik powinien (art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT):

  • otrzymać fakturę wystawioną na jego rzecz przez unijnego dostawcę w terminie 3 miesięcy, licząc od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,
  • uwzględnić kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w deklaracji, w której obowiązany był rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Z pytania nie wynika, kiedy otrzymali Państwo fakturę i czy uwzględnili Państwo podatek należny. Jeśli nastąpiło to po 31 sierpnia 2018 r. (3 miesiące liczone od końca maja 2018 r., w którym powstał obowiązek podatkowy), nie będzie można rozliczyć podatku naliczonego w deklaracji, w której rozliczany jest podatek należny. W takiej sytuacji są Państwo zobowiązani rozliczyć podatek należny w deklaracji VAT-7 za maj 2018 r. Jeżeli w deklaracji za maj 2018 r. nie została uwzględniona kwota podatku należnego wynikająca z wewnątrzwspólnotowego nabycia, trzeba dokonać korekty deklaracji.

Natomiast odliczenia VAT naliczonego należy dokonać w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do jej złożenia, czyli „na bieżąco”.

W konsekwencji należy stwierdzić, że złożenie korekty deklaracji w terminie późniejszym niż 3 miesiące od upływu maja 2018 r., w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, nie będzie uprawniało do dokonania odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym podatnik będzie zobowiązany do rozliczenia podatku należnego.

W taki sam sposób należy dokonać zapisów w JPK_VAT.

Podatnik otrzymał 15 maja towar zakupiony w Niemczech od podatnika podatku od wartości dodanej. Natomiast dopiero 15 października dotarła do niego faktura, z której wynika, że została wystawiona 31 maja 2018 r.

Wcześniej podatnik nie rozliczał VAT należnego ani naliczonego. W takim przypadku musi skorygować deklarację za maj i w poz. 23 i 24 deklaracji VAT-7/VAT-7K rozliczyć podatek należny od WNT. Natomiast w deklaracji za wrzesień, której termin złożenia mija 25 października, może rozliczyć VAT naliczony, gdy zakup służy sprzedaży opodatkowanej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama