Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Wywóz towaru do innego państwa UE po dacie dostawy - możliwość stosowania stawki 0% VAT / Fotolia
Sprzedaż towarów na rzecz kontrahentów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, które transportowane są na terytorium tych państw, nie należy obecnie do rzadkości. Na gruncie ustawy o VAT działanie takie określa się jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), która po spełnieniu określonych warunków podlega opodatkowaniu VAT 0%. Wielu podatników zastanawia się, czy stawka ta znajdzie zastosowanie w przypadku, gdy wywóz towarów z Polski do nabywcy z UE nastąpi po upływie pewnego czasu od dnia dokonania jego sprzedaży.

Na gruncie ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy towarów, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dostawa towarów to natomiast przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. 

Autopromocja

Jak wynika z powyższych regulacji, aby miała miejsce WDT konieczne jest wywiezienie towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego. Warto pokreślić, że chodzi tu o faktyczną czynność przemieszczenia. Co więcej, wywóz musi nastąpić w wyniku dostawy, a więc w związku z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Odliczenie 100% VAT od samochodów a ewidencja przebiegu (kilometrówka)

W przypadku gdy po dokonaniu dostawy (przeniesieniu prawa do rozporządzania jak właściciel) towaru przez polskiego przedsiębiorcę na rzecz kontrahenta z innego państwa członkowskiego,  będzie on nadal znajdował się na terytorium Polski np. nabywca unijny pozostawi towar na przechowanie w magazynie należącym do polskiego sprzedawcy, nie będzie można mówić o WDT.

Wynika to stąd, że warunkiem zaistnienia WDT jest wywóz towaru z kraju na obszar innego państwa członkowskiego, a w przedstawionej sytuacji przemieszczanie takie nie będzie mieć miejsca. W konsekwencji dostawę należało będzie potraktować jako krajową i opodatkować stawką VAT wynikającą z polskich przepisów (podstawowa stawka wynosi 23%).   

Przedmiotem działalności "Laxo" Sp. z o. o. jest sprzedaż sprzętu AGD. 24 lipca 2014 r. Spółka dokonała dostawy (przeniosła prawo do rozporządzania jak właściciel) 100 telewizorów na rzecz firmy niemieckiej. Towary nie zostały jednakże bezpośrednio po dostawie wywiezione do Niemiec, a były przechowywane przez kilka miesięcy w należącym do "Laxo" Sp. z o. o. magazynie ulokowanym na terytorium kraju. Spółka powinna rozpoznać dostawę krajową w dniu 24 lipca 2014 r. i ująć transakcję w deklaracji podatkowej składanej za lipiec 2014 r. ze stawką VAT w wysokości 23%.

Warto zauważyć, że z definicji WDT wynika, że wywóz towarów ma być skutkiem dokonanej dostawy. Zatem konieczne jest istnienie związku pomiędzy dostawą a wywozem. Jednocześnie w określonej powyżej regulacji nie wskazano, że wywóz powinien nastąpić bezpośrednio, zaraz po dostawie. Należy zatem uznać, że istnieje możliwość rozpoznania WDT ze stawką 0%, pod warunkiem jednak, że wywóz pozostaje w relacji z dokonaną dostawą.  

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W kontekście powyższego istotne jest, aby dokonujący WDT podatnik dysponował dokumentami np. umową handlową wskazującymi na to, że późniejsze przemieszczenie towaru jest wynikiem dokonanej uprzednio dostawy. Warto także zwrócić uwagę na to, aby pomiędzy dostawą w wywozem towarów nie upłynął zbyt długi okres czasu. Znacznie późniejszy transport towarów do kontrahenta unijnego mógłby bowiem sugerować, że zdarzenie to ma charakter samodzielny i niezależny w stosunku do dokonanej wcześniej dostawy.

Odnosząc się do poprzedniego przykładu, załóżmy, że sprzedawany towar był przechowywany w magazynie „Laxo” tylko kilka dni po jego sprzedaży, a wywóz dostarczonych przez "Laxo" Sp. z o. o.  100 telewizorów miał miejsce 4 sierpnia 2014 r.  Data ta wynikała z zawartej przez "Laxo" Sp. z o. o.  i niemieckiej firmy umowy, w której unijny kontrahent zobowiązał się, że 4 sierpnia 2014  r. pobierze towary z magazynu w Polsce, sprzedane 24 lipca 2014 r. i przetransportuje je do swojej siedziby na terenie Niemiec. W takiej sytuacji, z uwagi na istnienie związku pomiędzy dostawą towarów a ich późniejszym przemieszczeniem, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania WDT ze stawką VAT 0 %.

Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...