Ewidencja składników majątku rolniczego

Krystyna Michaluk
rozwiń więcej
W przypadku działalności rolniczej istotne znaczenie mają zapasy w postaci m.in. karmy, siana itp. Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości możliwe są cztery warianty ewidencji tych składników majątku.

Autopromocja


Polecamy:
INFORFK Platforma Księgowych i Kadrowych

 


Aktywa obrotowe w przypadku działalności rolniczej


Pod kątem ustawy o rachunkowości można wyróżnić następujące cztery warianty ewidencji składników majątku rolniczego:

1) ewidencja ilościowo-wartościowa, gdzie dla każdego aktywa ujmuje się obroty i stany w jednostkach naturalnych i pieniężnych;

2) ewidencja ilościowa, prowadzona wyłącznie w jednostkach naturalnych. Stan na koniec okresu sprawozdawczego wycenia się na podstawie danych rzeczywistych. Jeżeli jednostka jest płatnikiem podatku dochodowego, wyceny należy dokonywać w okresach, gdy następują rozliczenia z budżetem (czyli co miesiąc);

3) ewidencja wartościowa obrotów i stanów towarów oraz opakowań, prowadzona dla handlu detalicznego lub miejsc składowania, gdzie przedmiotem ewidencji są tylko przychody, rozchody i stany całego zapasu;

4) zaliczanie do kosztów wartości materiałów i towarów w momencie zakupu, produktów gotowych w momencie wytworzenia i korygowanie kosztów o wartość stanu tych składników majątku, ustalonego nie później niż na dzień bilansowy.

Jak wykazać aktywa biologiczne w księgach rachunkowych

Działy specjalne produkcji rolnej - kiedy księgi rachunkowe?

Metoda określona w punkcie 4, tj. odpisywanie w koszty w momencie zakupu lub wytworzenia, może być odpowiednia w jednostkach rodzinnych, w których wszystkie czynności wykonują właściciele lub członkowie rodzin, a nie osoby obce zatrudnione do wykonywania określonych czynności. Dotyczyć to może np. nasion, nawozów oraz jaj wylęgowych, kurcząt czy pasz. Ewidencja księgowa przedstawia się następująco:

1. Obciążenie kosztów wartością materiałów w momencie ich zakupu

Wn konto 401 „Zużycie materiałów i energii”

Ma konto 201 „Rozrachunki z dostawcami”

2. Korekta kosztów o wartość materiałów niezużytych, będących w zapasie nie później niż na dzień bilansowy

Wn konto 310 „Materiały do produkcji rolnej”

Ma konto 401 „Koszty zużycia materiałów i energii”

3. Na początek następnego okresu sprawozdawczego ponowne zarachowanie wartości zapasu na dzień bilansowy w koszty zapisem odwrotnym

Wn konto 401 „Koszty zużycia materiałów i energii”

Ma konto 310 „Materiały do produkcji rolnej”

Jak dokonać wyceny bilansowej produktów rolniczych

 

Tabela 3.
Odpisanie bezpośrednio w koszty wartości zapasów

Numer operacji

Treść operacji

Wn

Ma

1

Obciążenie kosztów wartością materiałów w momencie ich zakupu

401 „Koszty zużycia materiałów i energii”

201 „Rozrachunki z dostawcami”

2

Korekta kosztów o wartość materiałów niezużytych, będących w zapasie nie później niż na dzień bilansowy

310 „Materiały do produkcji”

401 „Koszty zużycia materiałów i energii”

3

Na początek następnego okresu sprawozdawczego ponowne zarachowanie wartości zapasu na dzień bilansowy w koszty zapisem odwrotnym

401 „Koszty zużycia materiałów i energii”

310 „Materiały do produkcji”

W celu kontroli i rozliczenia osób zatrudnionych z powierzonego im mienia, w produkcji rolnej najlepiej stosować ewidencję ilościowo-wartościową. Oznacza to, że zapasy materiałów należy ujmować w jednostkach naturalnych i jednocześnie wartościowo w jednostkach pieniężnych, z podziałem na asortymenty, według osób materialnie odpowiedzialnych. Ponadto prowadzona jest ewidencja magazynowa, w jednostkach naturalnych, według takiego podziału na asortymenty jak ewidencja bilansowa. Okresowo dokonuje się spisu z natury i porównuje jego wyniki z danymi wynikającymi z ksiąg. Ma to na celu kontrolę osób materialnie odpowiedzialnych oraz weryfikację stanów księgowych.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

W zakresie obrotu magazynowego materiałów i towarów zastosowanie mają dokumenty przychodowe oraz rozchodowe.

Dokumenty przychodowe to:

• PZ „Przyjęcie towarów/materiałów” (z zewnątrz),

• ZW „Zwrot towarów/materiałów” oraz

• PW „Przyjęcie wewnętrzne”.

Dokumenty rozchodowe to:

• RW „Pobranie towarów/materiałów” (rozchód wewnętrzny).

• WZ „Wydanie towarów/materiałów na zewnątrz”.

Inne dokumenty, które dokumentują obrót magazynowy, to:

• MM „Przesunięcie międzymagazynowe”, protokoły różnic inwentaryzacyjnych, protokoły złomowania, protokoły suszenia i czyszczenia, przeszacowania i zmian cen itp.

Zwierzęta pracujące - ujęcie księgowe i podatkowe

 

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym - Dz.U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 660

• art. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, art. 17 ust. 2, art. 28 ust. 1 pkt 6, ust. 3, art. 31 ust. 2, art. 34 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i 5, art. 39 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613

• art. 2, 15, 17 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613

• art. 2, 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 888

• § 5 Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 41 Rolnictwo

Krystyna Michaluk

biegły rewident

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...