Ułatwienia w dostępie do zawodu księgowego

inforCMS
W Sejmie trwają prace nad projektem deregulacji niektórych zawodów regulowanych, który zakłada m.in. ułatwienia w dostępie do wykonywania zawodu księgowego i doradcy podatkowego. Czy firmy zyskają, czy stracą na liberalizacji dostępu do tych zawodów?

 

Autopromocja

 

 

 


Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014


Projekt deregulacji niektórych zawodów


Wśród zmian proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w drugiej transzy rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (druk sejmowy nr 1576) część dotyczy dostępu do zawodów: doradcy podatkowego i księgowego.

Sprawa deregulacji budzi wiele emocji - głównie w środowisku doradców podatkowych, którzy obawiają się, że po wejściu w życie proponowanych zmian przedmiotowe usługi będą mogły świadczyć osoby bez żadnych kwalifikacji i przygotowania merytorycznego.


Zmiany dla doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów


Obecnie doradcy podatkowi, adwokaci i  radcowie prawni, biegli rewidenci oraz księgowi mają prawo:

- udzielać podatnikom, płatnikom i inkasentom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,

- prowadzić w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych,

- sporządzać w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów zeznania i deklaracje podatkowe.

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - opinia KRDP

Modzelewski o deregulacji zawodu doradcy podatkowego

Projekt zmian w ustawie o doradztwie podatkowym umożliwia wykonywanie wskazanych wyżej czynności doradztwa podatkowego przez  każdego. Do wykonywania tych czynności nie będzie potrzebne zatem np. uzyskanie licencji doradcy podatkowego.

Doradcy podatkowi oraz radcowie prawni będą mogli nadal reprezentować podatników, płatników i inkasentów przed sądami administracyjnymi oraz organami podatkowymi w sprawach z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Czynności przed sądem i fiskusem często powodują bowiem nieodwracalne skutki finansowe dla podatników.

Projektowane zmiany przewidują także skrócenie praktyki zawodowej dla doradców podatkowych z obecnych 2 lat do 6 miesięcy oraz możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego dla absolwentów studiów wyższych, jeżeli uczelnia realizuje program kształcenia na podstawie umowy z Komisją Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego.

Doradcy podatkowi nadal będą musieli wykupić polisę OC z tytułu odpowiedzialności za szkody wyrządzone podatnikom przy wykonywaniu czynności.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT

 

Do proponowanych zmian krytycznie odnoszą się doradcy podatkowi. Akceptują jedynie pomysł skrócenia praktyki dla ich zawodu oraz ułatwienia w zdawaniu egzaminu. W ich ocenie tak daleko idąca liberalizacja czynności doradztwa podatkowego doprowadzi do strat w firmach, które będą korzystały z usług osób bez wymaganej wiedzy, licencji, doświadczenia i wykształcenia. Wskazują też na brak ponoszenia odpowiedzialności za błędne porady po stronie osób, które będą ich udzielać. Projekt nie reguluje tej kwestii. Zdaniem doradców podatkowych proponowane zmiany prowadzą do paradoksu, bo oznaczają, że doradzać podatnikom w sprawach podatkowych i prowadzić dokumentację w tym zakresie będą mogły także z osoby z wyrokami za przestępstwa podatkowe.

Ministerstwo Sprawiedliwości z kolei tłumaczy zmiany koniecznością zwiększenia dostępu podatników do usług doradztwa podatkowego oraz oczekiwaną obniżką cen za nie na skutek zwiększenia konkurencji na rynku tych usług.

Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym


Zmiany dla księgowych


Projekt zmian w ustawie o rachunkowości zakłada likwidację certyfikatu księgowego. Czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mogła wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie była karana za przestępstwa finansowe. Bez zmian pozostanie obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Nad omawianym projektem ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych trwają obecnie prace w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2013 / 2014

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

Zapraszamy do dyskusji o deregulacji na forum

 

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

 

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...