| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym

Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym

Współpraca z doradcą podatkowym jest bardzo często koniecznością przy prowadzeniu działalności. Pomoc doradcy podatkowego, z uwagi na wysoki poziom skomplikowania regulacji podatkowych, stanowi niejednokrotnie istotny czynnik sukcesu przedsiębiorstwa. Jak podjąć współpracę z doradcą podatkowym?


Współpraca z doradcą podatkowym


Ogólną zasadą jest podjęcie współpracy przedsiębiorcy z doradcą w jak najwcześniejszej fazie powstawania przedsięwzięcia. Bezpośredni moment od którego należy zacząć współpracę, w dużym stopniu zależy od doświadczenia biznesowego osoby rozpoczynającej działalność.

W przypadku osób z niewielką praktyką lub mimo posiadanej wiedzy chcących dodatkowo zabezpieczyć się przed podjęciem błędnych decyzji, pomoc doradcy podatkowego  może okazać się bezcenna już przy podejmowaniu pierwszych kroków, a więc na szczeblu powstawania biznesplanu oraz wyboru statusu prawnego przedsiębiorstwa. Pozwoli to uniknąć błędnego wyboru profilu działalności i systemu podatkowego, w wielu przypadkach trudnego do szybkiej zmiany przy jego niskiej efektywności.

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - komentarz KIDP

Nowe studia podatkowe pod patronatem KRDP


Doradztwo podatkowe w planowaniu


W ramach analizy modelu biznesowego planowanej działalności, doradca podatkowy analizuje jej założenia wstępne, a w oparciu o konkretne wyliczenia finansowe, formułuje ewentualne alternatywne propozycje modelu biznesowego, korzystniejsze dla przedsiębiorcy ze względu podatkowego lub/i gospodarczego, wykazując szacunkowe oszczędności podatkowe do których takie rozwiązania mogą prowadzić.

Jeśli mamy do czynienia z osobami doświadczonymi w prowadzeniu działalności gospodarczej, a doradztwo w fazie organizacyjnej nie będzie niezbędne, warto skontaktować się z doradcą podatkowym bezpośrednio przed rejestracją działalności. Jest to wskazane zarówno ze względu na wybór optymalnego wariantu opodatkowania przedsiębiorstwa, jak i na ustalenie, czy wszystkie formalności rejestracyjne zostaną poprawnie dopełnione.

Za zdecydowanie zbyt późne należy uznać zgłoszenie się do doradcy kilka dni przed terminem przewidywanej płatności podatków, bądź dopiero w przypadku dostrzeżenia zaistniałych problemów podatkowych, czy wręcz karno-skarbowych.


Wybór doradcy podatkowego


Planując współpracę z doradcą podatkowym warto pamiętać, iż doradztwo podatkowe, jak każda dziedzina doradcza, jest czynnością odrębną od bieżącego prowadzenia spraw księgowych firmy.
Oczywiście w ofercie znacznej części kancelarii znajduje się także prowadzenie ksiąg, jest to jednak składnik opcjonalny. Rozwiązanie takie zdecydowanie zalecane jest dla mikro- i małych przedsiębiorstw. W przypadku większych firm posiadających rozbudowane działy księgowe, przeniesienie ich księgowości na zewnątrz będzie po prostu nieopłacalne, chociażby ze względu na powiązanie oprogramowania księgowego z innym oprogramowaniem firmy, czy też kłopoty z „zewnętrznym” obiegiem dokumentów.

Zapraszamy na forum o podatkach

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Zdjęcia


Split payment od 1 listopada 2019 r.39.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »