E-urząd skarbowy za 4-5 lat

E-urząd skarbowy za 4-5 lat / fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter
Budowa przyjaznego podatnikom e-urzędu skarbowego będzie ogromnym przedsięwzięciem - zajmie cztery, pięć lat, ale to cel resortu finansów – poinformowała we wtorek podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister wzięła udział w dyskusji na temat „cyfrowej broni fiskusa” – analityce i monitoringu w służbie podatnika oraz finansów publicznych. Zaznaczyła, że w zasobach resortu finansów jest już olbrzymia liczba danych pochodzących z różnych baz. Dane te, jak mówiła, układają się w pewną całość i pozwalają na szybką, adekwatną reakcję zmierzającą do likwidacji nadużyć podatkowych, usprawniają pracę Krajowej Administracji Skarbowej, usprawniają komunikację i „zapewniają widok podatnika 360 stopni”.

Autopromocja

Minister wyjaśniła, że w sumie resort ma dostęp do około 30 mld rekordów. „Te zasoby, z których korzystamy są niezwykle cenne, kiedy monitorujemy je on-line” – oceniła.

Wyjaśniła, że pierwszym celem monitoringu jest wykrywanie oszustw podatkowych i błędów. Ten etap fiskus ma już za sobą. „W tej chwili analizujemy dane zarówno w kontekście podmiotowym, jak i relacyjnym, czyli podmiot w otoczeniu – jego powiązania kapitałowe, organizacyjne i jego powiązania transakcyjne, handlowe” – wskazała. Dzięki temu - jak tłumaczyła - MF widzi, czy za transakcjami „idzie konkretny pieniądz”.

Podkreśliła, że obok uszczelniania systemu dla resortu finansów jest niezwykle ważne także budowa podatkowego e-urzędu, który jest przyjazny dla podatnika, „który pozwoli +odmiejscowić+ czynności celno-skarbowe, podatkowe (…) poprzez centralizację systemów informatycznych”.

Minister zapowiedziała na przyszły rok nową odsłonę Portalu Podatnika, w tym usługi „Twój e-PIT”, a docelowo budowę podatkowego e-urzędu.

„To jest kwestia czterech czy pięciu lat, ponieważ to jest ogromne przedsięwzięcie” – powiedziała.

Pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch mówił, że analiza danych pozwala też zmniejszać obciążenia administracyjne dla podatników. „Możemy, jako fiskus, wykonywać czynności za podatnika. Pracujemy intensywnie nad tym, aby odejść od obowiązku składania deklaracji podatkowych, w szczególności deklaracji PIT już począwszy od 2019 r. i deklaracji VAT” – poinformował.

Ocenił działający od początku lipca br. mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności w VAT (MPP), który także uszczelnia system podatkowy. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że w ramach MPP dokonano 2,5 mln transakcji. „System działa nieprzerwanie i stabilnie, a środki +przepuszczone+ (…) przez ten system po dwóch miesiącach to 40 mld zł” – powiedział.

Przypomniał, że od 1 października br. zacznie działać system geolokalizacji transportu tzw. towarów wrażliwych, np. wyrobów akcyzowych czy leków w ramach Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT).

Minister finansów pytana była m.in. o zmiany dotyczące ryczałtu w podatkach dochodowych i ewentualną nową ustawę o VAT z dwiema stawkami.

„Pracujemy szerzej nad reformą podatków dochodowych. Chcielibyśmy iść w kierunku: podatek dochodowy dla osób fizycznych, podatek dochodowy dla przedsiębiorcy, podatek dochodowy, jeśli chodzi o dochody kapitałowe” – powiedziała.

Jej zdaniem ustawa o VAT jest jednym z najbardziej skomplikowanych aktów prawnych. „W związku z czym takie prace w perspektywie będą prowadzone” – zapowiedziała. „Co do dwóch stawek VAT, to w tej chwili analizujemy matryce VAT, robimy cały przegląd regulacji VAT-owskich” – powiedziała.

„Ale nie chciałabym takich obietnic dawać, ponieważ musimy też mierzyć siły na zamiary i zmieniać system stopniowo, ale aby to była bardziej zmiana ewolucyjna, a nie rewolucyjna” – zastrzegła. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...