reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Wspólne rozliczenie PIT możliwe nawet po 30 kwietnia

Wspólne rozliczenie PIT możliwe nawet po 30 kwietnia

Od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2018 roku będzie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem nawet jeżeli zapomni się złożyć stosownego wniosku w ustawowym terminie (czyli zazwyczaj do 30 kwietnia następnego roku). Zatem będzie można złożyć wniosek o preferencyjne (wspólne) rozliczenie PIT także w zeznaniu podatkowym (lub jego korekcie) składanym po ustawowym terminie.

Zmiana ta została zapisana w projekcie (z 24 sierpnia 2018 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Aktualnie art. 6 ust. 10 ustawy o PIT określa, iż sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 (wspólne rozliczenie z małżonkiem, z którym pozostaje się w małżeństwie i wspólności majątkowej przez cały rozliczany rok podatkowy) i 4 (wspólne rozliczenie z samotnie wychowywanym dzieckiem), nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 (tj. po 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym).

Zatem jeżeli podatnik nie złoży wniosku o preferencyjne opodatkowania dochodów w zeznaniu złożonym do 30 kwietnia roku podatkowego to nie może skorzystać z tej preferencji (tj. wspólnego opodatkowania).

Trzeba też zaznaczyć, że nie zawsze termin złożenia rocznego PIT-a wypada 30 kwietnia. Bowiem zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej jeżeli ostatni dzień terminu wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedziele i święta) - termin przesuwa się na następny dzień pod dniu lub dniach wolnych od pracy. Przykładowo w 2017 roku 30 kwietnia wypadał w niedzielę, więc termin złożenia PIT-37 za 2016 rok przesunął się na wtorek 2 maja 2017 roku (bo 1 maja jest dzień ustawowo wolny od pracy).

Zdaniem podatników i wielu ekspertów jest to zbyt restrykcyjny przepis. W końcu zgodził się z tym także Minister Finansów

Jak argumentuje Minister Finansów w uzasadnieniu omawianego projektu nowelizacji ustawy o PIT w życiu zdarzają się (…) sytuacje losowe, które uniemożliwiają podatnikowi terminowe złożenie wniosku, np. choroba czy wyjazd zagraniczny. Skoro podatnik spełnia warunki do łącznego opodatkowania dochodów to bez znaczenia powinien być fakt czy wniosek o preferencyjne opodatkowanie zostanie zawarty w zeznaniu złożonym w terminie określonym ustawą czy np. w korekcie tego zeznania.

Wspomniany przepis (art. 6 ust. 10 ustawy o PIT) zostanie uchylony od 1 stycznia 2019 roku.

Pozwoli to na zastosowanie łącznego rozliczenia/preferencyjnego opodatkowania dochodów niezależnie od terminu złożenia zeznania (czyli także po terminie jego złożenia).  Ta zmiana (jako korzystna dla podatników) będzie dotyczyła już rocznych zeznań PIT rozliczających dochody uzyskane w 2018 roku.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Zatem jeżeli podatnicy składając zeznanie PIT za 2018 rok zapomną przed 30 kwietnia 2019 roku złożyć wniosek (tj. zaznaczyć odpowiedni kwadrat w PIT-36 lub PIT-37) o wspólne rozliczenie (z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem) – będą mogli złożyć skutecznie taki wniosek także po 30 kwietnia. Będą mogli to zrobić zarówno w zeznaniu PIT składanym po raz pierwszy jak i w korekcie wcześniej złożonego zeznania.

Nie będzie można jednak korygować PIT-ów za wcześniejsze (2017, 2016 itd.) lata podatkowe. Przepis przejściowy ma wyraźnie ograniczyć zastosowanie tej zmiany do rozliczeń dochodów uzyskanych począwszy od 1 stycznia 2018 roku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama