Mikrorachunek podatkowy dla każdego podatnika od 2020 roku

Karolina Przybysz
Aplikant radcowski
rozwiń więcej
Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
rozwiń więcej
Mikrorachunek podatkowy dla każdego podatnika od 2020 roku
Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 2020 roku każdemu podatnikowi zostanie przypisany indywidualny mikrorachunek podatkowy, na który można będzie dokonywać wpłat należności podatkowych. Ministerstwo podkreśla, że nowe rozwiązanie przyśpieszy rozliczanie i księgowanie wpłaconych środków.

Mikrorachunek dla najważniejszych podatków

Od 1 stycznia 2020 r. każdy podatnik – zarówno przedsiębiorca, jak i osoba nieprowadząca działalności gospodarczej - otrzyma indywidualny i przypisany mu mikrorachunek podatkowy przeznaczony do dokonywania wpłat podatkowych. Analogiczne rozwiązanie w zakresie wpłat składek na ubezpieczenie społeczne funkcjonuje już w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

Autopromocja

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, każdy podatnik będzie mógł wpłacać na mikrorachunek podatkowy kwoty z kluczowych dla systemu podatkowego podatków, tj. podatku od towarów i usług (VAT), a także podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT). Aktualnie funkcjonujące rachunki organów skarbowych przeznaczone do wpłat powyższych podatków zostaną zamknięte wraz z zakończeniem bieżącego roku. W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, czy na mikrorachunek będzie można wpłacać również pozostałe podatki.

Resort finansów wyjaśnił, że w zakresie uiszczania zaliczek na podatek dochodowy sytuacja pracodawców nie ulegnie znacznym zmianom. Różnica będzie polegała jedynie na tym, że zaliczki te będą przez pracodawcę zbiorczo wpłacane na mikrorachunek przypisany pracodawcy, a nie tak jak dotychczas – na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Od pracodawców nie będzie się jednak wymagać, aby wpłacali zaliczki na mikrorachunki pracowników.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jak uzyskać mikrorachunek?

Mikrorachunek ma składać się z 26 znaków i zawierać numer PESEL podatnika będącego osobą fizyczną lub numer NIP w przypadku przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych. Aby go uzyskać, konieczne będzie udanie się do urzędu skarbowego lub wygenerowanie numeru rachunku za pośrednictwem strony internetowej www.podatki.gov.pl. Rachunki będą obsługiwane przez Narodowy Bank Polski.

Choć system mikrorachunków rozpocznie swoje działanie dopiero w 2020 roku, już w ostatnim kwartale bieżącego roku ma zostać uruchomiony generator mikrorachunków podatkowych, za pośrednictwem którego będzie można uzyskać numer mikrorachunku. Konieczne będzie użycie komputera lub urządzenia mobilnego, np. telefonu. Generator będzie działał całodobowo, dzięki czemu podatnik otrzyma numer mikrorachunku w dogodnym dla siebie momencie.

Korzyści dla podatnika

Resort finansów podkreśla, że planowana zmiana jest korzystna dla podatnika, ponieważ przyspieszy księgowanie dokonanych wpłat podatkowych. Organ skarbowy w łatwy sposób zidentyfikuje wpłatę i rozliczy ją, dzięki czemu stan konta podatnika zostanie szybciej zaktualizowany. W praktyce skorzystają na tym przede wszystkim ci podatnicy, którzy będą chcieli szybko i „od ręki” uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w płatności podatków.

Eksperci zwracają również uwagę, że dzięki nowym mikrorachunkom rzadziej dochodzić będzie do pomyłek związanych z przelaniem należności podatkowych na niewłaściwy numeru rachunku. Przypisanie mikrorachunku do podatnika będzie miało charakter stały, co oznacza, że numer rachunku nie zmieni się nawet w przypadku zmiany adresu lub siedziby podatnika. Podatnik nie będzie musiał znać numeru rachunku właściwego urzędu skarbowego. Wystarczy, że zrobi przelew na swój mikrorachunek, a wpłata zostanie rozliczona. Z kolei urzędowi skarbowemu łatwiej będzie ustalić, czy podatnik zalega z płatnościami i czy w przeszłości dokonał wpłat, a jeśli tak, to na poczet jakich zaległości zostały one zaksięgowane.

e-Urząd skarbowy

Ministerstwo Finansów podkreśla, że indywidualne mikrorachunki to tylko jedna ze zmian, które mają służyć podatnikom i usprawnić działanie administracji skarbowej. Resort uruchomił również projekt wdrożenia e-Urzędu skarbowego, za pośrednictwem którego każdy podatnik będzie mógł zobaczyć, jaki jest stan jego zobowiązań podatkowych oraz status zrealizowanych wpłat zaksięgowanych na poszczególne podatki.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...