UE chce międzynarodowego porozumienia w sprawie podatku cyfrowego

UE chce międzynarodowego porozumienia w sprawie podatku cyfrowego /Fot. Fotolia
Unii Europejskiej zależy na wypracowaniu międzynarodowego porozumienia dotyczącego opodatkowania gospodarki cyfrowej. Chodzi o podatek dla firm technologicznych takich jak Google, Amazon czy Facebook.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych 20 największych rynków świata (G20) spotkają się 22 i 23 lutego w stolicy Arabii Saudyjskiej. Jednym z omawianych tematów mają być prowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prace nad ogólnoświatowymi regulacjami ws. podatku cyfrowego. Europejscy legislatorzy chcą, żeby ta kwestia stała się w bieżącym roku tematem przewodnim G20.

Autopromocja

"Znalezienie międzynarodowego porozumienia ws. opodatkowania gospodarki cyfrowej, w tym przeciwdziałania unikaniu opodatkowania i przenoszenia zysków, musi stać się naszym głównym priorytetem. Spodziewamy się opracowania ambitnego, uczciwego, efektywnego i niedyskryminacyjnego rozwiązania i podwoimy nasze wysiłki w kierunku osiągnięcia kompromisu tak, żeby do końca 2020 r. wypracować wspólne porozumienie” – wynika z przekazanego w ubiegłym miesiącu wspólnego dokumentu przygotowanego przez wszystkie państwa członkowskie UE, w tym wielką Brytanię.

Europa od dawna naciska na opracowanie nowych zasad opodatkowania firm technologicznych, tak żeby odprowadzały one daninę w krajach, w których faktycznie świadczą usługi, a nie w rajach podatkowych.

Niektóre państwa, jak Francja, niezadowolone ze zbyt wolno postępujących prac w tym zakresie postanowiły wprowadzić własny podatek cyfrowy. Waszyngton odpowiedział groźbami opodatkowania francuskich produktów, więc francuski rząd postanowił tymczasowo wycofać się z planów opodatkowania amerykańskich firm.

Francja to nie jedyny kraj, któremu Biały Dom grozi odwetem za dyskryminowanie amerykańskich firm technologicznych. Mimo to Włochy, Wielka Brytania i Hiszpania również opracowały własne projekty podatku cyfrowego.

Być może rosnące w Europie naciski sprawiły, że szef Facebooka Mark Zuckerberg zgodził się z tym, że firma będzie musiała zapłacić wyższe podatki cyfrowe w różnych krajach. Swoją opinię nt. nałożenia na Facebooka wyższych podatków w Europie Zuckerberg ma wyrazić publicznie podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa.

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

OECD chce na początku lipca osiągnąć porozumienie co do tego, w jakim państwie powinny być odprowadzane poszczególne daniny i jaki procent dochodu firmy z siedzibą za granicą powinien zostać opodatkowany. Ostateczna umowa powinna być gotowa do końca 2020 roku.

UE już teraz jednak zapowiada, że jeśli państwa G20 nie osiągną zgody co do podatku cyfrowego, to 27 państw UE opracuje własne przepisy. (PAP)

jowi/ malk/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...