KAS wdroży inteligentne roboty do walki z cyberprzestępczością w sieci

KAS wdroży inteligentne roboty do walki z cyberprzestępczością w sieci
Ministerstwo Finansów informuje o wyłonieniu zwycięzców 2 wyzwań w konkursie MinFinTech: na opracowanie inteligentnego robota do walki z cyberprzestępczością i stworzenie platformy szkoleniowej dla funkcjonariuszy KAS, którzy wykorzystują urządzenia RTG do kontroli celno-skarbowej. Nagrody trafiły do zdolnych programistów, którzy podjęli nasze ambitne wyzwania i wykorzystali swoją nieprzeciętną wiedzę do wsparcia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Konkurs zrealizowano w formule govtechowej, która otwiera sektor publiczny na innowacje i nowoczesne technologie.

„Można śmiało powiedzieć, że innowacje powoli zmieniają naszą organizację. Pokazujemy, że administracja potrafi być otwarta na nowoczesne rozwiązania IT i nie boi się zaufać tym, którzy tworzą rozwiązania szyte na miarę” – powiedziała wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 4 marca 2020 r. w Ministerstwie Finansów.

Autopromocja

„W tym roku nagrody przyznajemy w dwóch wyzwaniach, dla których wspólny jest jeden cel. To odpowiedzialność KAS za bezpieczeństwo publiczne związane z przepływem niebezpiecznych towarów przez granicę i z rosnącą liczbą przestępstw w cyberprzestrzeni” – dodała Magdalena Rzeczkowska.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Innowatorzy dla administracji skarbowej

Resort finansów – już trzeci raz w formule konkursowej govtech – zwrócił się do innowatorów o wsparcie w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań w obszarze IT. Tym razem celem było wzmocnienie zwalczania przestępczości ekonomicznej przez stworzenie narzędzi w obszarze cyberprzestępczości i unowocześnienie metod pracy funkcjonariuszy z wykorzystaniem urządzeń RTG w obszarze kontroli celno-skarbowej.

W I etapie z dostarczonych rozwiązań wybraliśmy 7 najlepszych prototypów. II etap wyłonił 2 zwycięzców, z którymi podejmiemy dalszą współpracę.

Inteligentny robot do walki z cyberprzestępczością

W wyniku wyzwania ogłoszonego przez Izbę Administracji Skarbowej w Opolu KAS wdroży system programowalnych robotów sieciowych z uczeniem maszynowym i przeszukiwaniem internetu oraz dark web. System wesprze zadania realizowane przez Centrum Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, dotyczące diagnozowania i analizowania niepożądanych zjawisk w cyberprzestrzeni. Narzędzie kompleksowo buduje model, według którego poszukiwane są strony internetowe – podobne do zadanych. Wykorzystuje do tego zarówno słowa kluczowe, jak i obrazy wprowadzone przez użytkownika. Co ważne, posiada także możliwość douczania modelu. Funkcjonalność narzędzia zwiększają: dodawanie i łączenie modułów oraz wyszukiwanie w sieci DarkNet.

Laureaci I etapu konkursu:
I miejsce – Tomasz Janiczek i Marek Bazan - Zespół
II miejsce – BI INSIGHT S.A.
III miejsce – DevChain Sp. z o.o.
IV miejsce – SoftwareHut Sp. z o.o.
V miejsce ­– ITCPW Sp. z o.o.

II etap wyłonił zwycięzców: Tomasza Janiczka i Marka Bazana, którzy wdrożą unikatowy system w KAS.

Platforma szkoleniowa dla funkcjonariuszy KAS

Efektem konkursu ogłoszonego przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku KAS będzie wdrożenie interaktywnej e-platformy szkoleniowej, która w prosty i przejrzysty sposób umożliwia przeprowadzanie szkoleń z wykorzystaniem różnych scenariuszy zdarzeń. Moduł z interpretacji obrazu wiernie odzwierciedla środowisko pracy operatora RTG, a funkcja przekształcania obrazu rentgenowskiego pozwala na interpretację obrazu bez użycia specjalistycznego oprogramowania. Funkcjonalność e-learningu daje jednocześnie możliwość prowadzenia szkoleń na obszarze wszystkich izb administracji skarbowej.

Laureaci konkursu

Laureaci I etapu konkursu:
I miejsce – Netsoft TI Tomasz Cyfert, Tomasz Siwak
II miejsce – Paulina Bukowska.

W II etapie największą liczbę punktów zdobył zespół autorski: Tomasz Cyfert i Tomasz Siwak, z którymi KAS będzie współpracować przy wdrożeniu innowacyjnej e-Platformy.

MinFinTech po raz trzeci

Oba konkursy odbyły się w ramach 3. edycji projektu MinFinTech, który stanowi część programu GovTech Polska. Jego celem jest usprawnienie dialogu między administracją publiczną a innowatorami (przedsiębiorcami MŚP, startupami, środowiskiem naukowym). Czyli wszystkimi, którzy wspólnie chcą znaleźć innowacyjne i efektywne rozwiązania rzeczywistych wyzwań administracji publicznej.

Wszystko zaczęło się w 2017 r., kiedy polska administracja skarbowa po raz pierwszy poszukiwała rozwiązań przy pomocy narzędzi charakterystycznych dla ścieżki govtech. Ministerstwo Finansów, jako pierwsza administracja skarbowa na świecie, aby usprawnić uszczelnianie systemu podatkowego, przygotowało zadanie dla programistów i analityków na hackathonie (czyli maratonie programistycznym) w ramach konkursu MinFinTech. Efektem tego konkursu jest program, który pomaga administracji skarbowej w walce z mafiami VAT.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...