Uszczelnianie podatków w UE - Polska liczy na poparcie niemieckiej prezydencji

Uszczelnianie podatków w UE - Polska liczy na poparcie niemieckiej prezydencji
Polska liczy na poparcie niemieckiej prezydencji UE propozycji uszczelnienia systemów podatkowych i walki z nieuczciwą konkurencją podatkową - oświadczył wiceminister finansów Jan Sarnowski w czasie polsko-niemieckiej debaty o odbudowie gospodarek po pandemii.

Te propozycje - jak mówił Sarnowski podczas debaty „Europejski plan odbudowy: szansa na modernizację Polski i Niemiec”, zorganizowanej w poniedziałek przez Polski Instytut Ekonomiczny - to obowiązek jawności strategii podatkowej oraz zmiany w zamówieniach publicznych.
Wiceminister podkreślił, że jawność strategii podatkowej firm powinna być standardem w UE. Odnosząc się do zamówień publicznych przypomniał, że co roku w UE sięgają one 2 bln euro, z czego ok. 5 proc. trafia do rajów podatkowych. UE nie powinna współpracować z nierzetelnymi oferentami korzystającymi z rajów - stwierdził Sarnowski.
Jak dodał, Polska ma w tych kwestiach szczegółowe propozycje i liczy na poparcie ich przez prezydencję niemiecką.

Autopromocja

Deputowany do Bundestagu Dietmar Nietan wskazywał z kolei na wagę europejskiej solidarności przy olbrzymich inwestycjach, niezbędnych do wyjścia z kryzysu.
Po okresie oszczędności muszą pojawić się duże inwestycje w cyfryzację, transformację energetyczną i przemysłową, zrównoważony rozwój - mówił. Jego zdaniem, żadne państwo Unii samodzielnie nie jest w stanie ich przeprowadzić. Potrzebujemy solidarnych ram, np. polityki przemysłowej, aby UE poradziła sobie w zglobalizowanej gospodarce przez następne dekady - ocenił Nietan.

Dyrektor departamentu Polityki Gospodarczej w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Philipp Steinberg zwrócił uwagę, że wraz z pokryzysowymi regulacjami po raz pierwszy pojawia się dług zaciągany de facto przez UE. W tej chwili to priorytet, odpowiedź na aktualną sytuację, pokazuje, że Unia może działać wspólne - ocenił Steinberg.

Mamy wspólne perspektywy, mocne wsparcie ze strony Unii, a możliwe zmiany strukturalne to wielka szansa, że cała UE zapewniła sobie modernizację - dodał Steinberg.

Również główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki zwrócił uwagę, że mamy już de facto mechanizm uwspólnotowienia długu, a cały kryzys może pchnąć Unię w kierunku większej solidarności na płaszczyźnie fiskalnej.

W jego ocenie wzrost długu publicznego będzie znaczny i prawdopodobnie w skali całej Unii w 2021 r. „otrze się” o 100 proc. unijnego PKB. Czernicki zauważył, że otwarcie reguł fiskalnych na zwiększone wydatki inwestycyjne byłoby krokiem w dobrym kierunku. Przypomniał, że MFW wręcz zachęca kraje mające przestrzeń do zwiększania długu, aby robić to i przeznaczać go na inwestycje.

Czernicki dodał, że w najbliższych latach na pewno czeka nas okres oszczędzania, jednak nie powinno powtarzać się błędów z poprzedniego kryzysu i nie dążyć do zbyt szybkiego zacieśnienia fiskalnego. Być może powinny być rozróżnienia kwestii zadłużenia dla różnych krajów, ponieważ różne kraje w różnym stopniu zostały kryzysem dotknięte - ocenił.

Podobnego zdania był Nietan. Zdaniem niemieckiego parlamentarzysty, potrzebne jest zróżnicowane podejście do zadłużania różnych państw, ale powinny być też reguły wskazujące, na co można się zadłużać w państwach z wysokim długiem.

Politykę fiskalną należy poprawiać, a nie rozluźniać w nieskończoność - ocenił.

Zdaniem wiceministra Sarnowskiego, w okresie wychodzenia z kryzysu należy przyspieszyć wiele procesów, w tym uszczelnianie systemu podatkowego. Jak wskazał, luka VAT to jeden z nierozwiązanych problemów UE, na którym Unia traci 50 mld euro rocznie. Philipp Steinberg zauważył, że także Niemcy mają problem z karuzelami VATowskimi, ale przypomniał, że w lipcu KE przedstawiła harmonogram prac nad rozwiązaniami wymierzonymi w wyłudzenia VAT.(PAP)

wkr/ pad/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...