USA blokują wprowadzenie na świecie podatku od firm technologicznych (GAFA)
REKLAMA
REKLAMA
"Jest to bardzo oczywiste, że Stany Zjednoczone nie chcą (umowy w sprawie) podatku cyfrowego w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Mnożą więc przeszkody, aby uniemożliwić nam osiągnięcie porozumienia, chociaż praca techniczna została już wykonana" - powiedział dziennikarzom minister.
REKLAMA
"Jeżeli blokada USA potwierdzi się pod koniec roku, to liczymy na to, że Unia Europejska złoży formalną propozycję podatku od (biznesowej) działalności cyfrowej w pierwszym kwartale 2021 roku" - oznajmił Le Maire.
Podatek cyfrowy miałby uszczelnić system fiskalny, ponieważ firmy technologiczne, a zwłaszcza GAFA, osiągające miliardowe zyski z działalności w internecie, w praktyce nie płacą podatków w wielu państwach. Pozwalają im na to zabiegi księgowe umożliwiające transferowanie zysków tam, gdzie podatków nie ma lub gdzie są niskie.
UE zaproponowała już 3-procentowy podatek, którym obciążone miałyby zostać wyłącznie największe firmy. Państwom unijnym na razie nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie, również dlatego, że niektóre z nich obawiały się retorsji ze strony USA, jako że GAFA to firmy amerykańskie. Część krajów zdecydowała się wprowadzić podatek na własną rękę. Szacunki Brukseli wskazywały, że miałby on przynieść państwom członkowskim wpływy w wysokości 5 mld euro rocznie.
Trwają zabiegi wprowadzenie takich obciążeń w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
W ubiegłym roku prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem 100-procentowych ceł na niektóre francuskie towary w związku z wprowadzeniem we Francji podatku GAFA. Le Maire zagroził wtedy, że Paryż gotów jest zaskarżyć taką decyzję do WTO.
Le Maire ostrzegł wtedy, że jeśli nie będzie zgody na taki podatek na szczeblu OECD, "rozpoczniemy ponownie rozmowy na szczeblu UE".
Francuski rząd nałożył latem 2019 roku 3-procentowy podatek GAFA na firmy z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie.
fit/ akl/
arch.
Polecamy: Samochód w firmie
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat