Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów

Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów
Polski Ład: Investor Desk, Interpretacja 590, PGK VAT i inne udogodnienia dla inwestorów. Ministerstwo Finansów informuje, że w ramach Polskiego Ładu zostaną wdrożone nowe rozwiązania prawne i organizacyjne mające na celu przyciąganie do Polski strategicznych inwestorów. Już w 2022 roku kompleksowa i szybka obsługa inwestorów ma stać się (wg zamierzeń MF i Rządu) wizytówką naszego kraju. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów (w tym PGK VAT) i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych.

Przyjazny klimat podatkowy dla inwestorów - propozycje MF w ramach Polskiego Ładu

Już teraz Polska wygrywa z wieloma państwami regionu wielkością rynku oraz zdolnościami i wykształceniem Polaków. Ma również rozwiązania podatkowe, które wspierają inwestycje. Wkrótce staną się one jeszcze bardziej atrakcyjne dzięki nowym rozwiązaniom przewidzianym w Polskim Ładzie.

Autopromocja

Musimy wykorzystać popandemiczne odmrożenie światowych gospodarek do wzmocnienia inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Właśnie poprzez atrakcyjniejsze warunki podatkowe – wskazuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Istotnym czynnikiem wpływającym na lokalizację inwestycji jest szybka informacja o tym, w jaki sposób płynące z nich zyski będą opodatkowane.

– Teraz uzyskanie informacji o podatkowych konsekwencjach inwestycji to długi i skomplikowany proces. Wymaga uzyskania kilku rodzajów opinii w ramach kilku odrębnych procedur. Dlatego w resorcie finansów podjęliśmy decyzję o stworzeniu pakietu działań, które zapewnią kompleksową i szybką obsługę inwestorów. Chcemy, by była to wizytówka naszego kraju – zaznacza minister Kościński.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że są dwa najistotniejsze czynniki podatkowe, które decydują o lokalizacji inwestycji. Pierwszy to wysokość opodatkowania zysków z planowanej inwestycji. Drugi to ilość obowiązków, które ciążą na firmie w związku z rozliczeniem podatku. Im więcej jest takich obowiązków i im bardziej są skomplikowane i czasochłonne, tym mniej opłaca się w danym kraju inwestować.

Chcąc polepszyć klimat inwestycyjny w Polsce w Ministerstwie Finansów zaprojektowano zmiany w podejściu do inwestorów strategicznych i rozwiązań, jakie możemy im zaoferować.

Rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie, które wspierają prowadzenie działalności gospodarczej i innowacje to:

  • Stworzenie Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (Investor Desk)
  • Interpretację 590
  • Tworzenie Podatkowych Grup Kapitałowych VAT (PGK VAT)
  • Korzystne rozwiązania dla holdingów – prostsze rozliczenia i łatwiejsze inwestowanie
  • Opcję opodatkowania VAT usług finansowych
  • Ułatwienia dla prowadzenia działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej.

Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora

Jedno okienko dla wielkich inwestorów: Centrum Obsługi w MF (Investor Desk)

Dla strategicznych klientów zarówno zza zagranicy jak i z Polski, powstanie Centrum Obsługi Inwestora. Będzie dbało o ich kompleksową obsługę. Zarówno na etapie wydawania Interpretacji 590 jak i potem, w ramach bieżącej obsługi firmy, która zdecydowała się postawić na Polskę. Dzięki temu kluczowe inwestycje będą bezpośrednio obsługiwane przez Ministerstwo Finansów.

Jedno okienko, jedna decyzja, szybka informacja o podatku. To będziemy oferować – mówi Tadeusz Kościński.

O lokalizacji inwestycji decyduje m.in. szybka informacja o tym jak będą opodatkowane płynące z niej zyski.

Obecnie jest to proces długotrwały i skomplikowany. Wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanych doradców i uzyskania kilku różnych rodzajów opinii Administracji Skarbowej, w tym stawkowej, taryfowej i akcyzowej.
Inwestor który nie zostanie obsłużony szybko i kompleksowo, poszuka innego rynku na swoją inwestycję. Właśnie dla takiego klienta, zarówno z zagranicy, jak z Polski, w Ministerstwie Finansów powstaje Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora.

Jak będzie działać Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora

Kompleksowa i szybka obsługa inwestorów w praktyce może stać się wizytówką kraju w relacji z przedsiębiorcą. Będzie czymś o wiele więcej niż tyko uzupełnieniem oferowanych warunków podatkowych. Będzie pełnić ważną rolę w koordynacji prac i w zapewnieniu odpowiedniego poziomu obsługi podmiotom, których finansowe zaangażowanie będzie miało kluczowe znaczenie dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego Polski.
Zadaniem Centrum będzie prowadzenie polityki informacyjnej dedykowanej inwestorom zarówno w momencie ich zainteresowania Polska jako miejscem prowadzenia inwestycji jak i później.

Ministerstwo Finansów bezpośrednio zajmie się kluczowymi inwestorami

Jedna decyzja, jedno okienko. Kluczowe inwestycje będą tym samym bezpośrednio obsługiwane przez Ministerstwo Finansów.

Interpretacja 590 (porozumienie inwestycyjne) - jedna decyzja dla jednej inwestycji

Wiążąca opinia dla inwestorów strategicznych o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. (Interpretacja 590)

Wzorem Włoch, Węgier, Słowacji i innych krajów konkurujących z nami o inwestycje, będziemy mieli specjalne rozwiązania dla strategicznych partnerów. Będziemy wydawać wielkim inwestorom jedną opinię o wszystkich podatkowych skutkach zainwestowania w Polsce. Będzie to Interpretacja 590, czyli przygotowane bezpośrednio przez Ministerstwo Finansów porozumienie inwestycyjne.

– Interpretacja 590 będzie listem żelaznym który da inwestorowi nie tylko najwyższą ochronę, ale również wysoki prestiż i rangę porozumienia. Będzie to usługa premium dla firm, które zdecydują się postawić na Polskę – tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Podatkowe konsekwencje dużych inwestycji dotyczą PIT, CIT, VAT, akcyzy, niejednokrotnie również podatku od nieruchomości czy cła. Każdy podatek to oddzielna interpretacja, inny organ.

– Zgromadzenie informacji o podatku od planowanych inwestycji trwać może wiele miesięcy. W czasie restartu gospodarki po pandemii, inwestorzy jak nigdy wcześniej potrzebują szybkiej, konkretnej informacji. A Polska im ją da podkreśla Jan Sarnowski.

Porozumienie inwestycyjne w Polskim Ładzie

Ważne!
Interpretacja 590 obejmować będzie nie tylko interpretację indywidualną, ale także ekwiwalent wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, opinii zabezpieczającej i uprzedniego porozumienia cenowego. Po zawarciu umowy z inwestorem, będzie obowiązywała przez 5 lat od daty jej wydania. Możliwe będą renegocjacje jej treści skutkujące zmianami w porozumieniu, w tym przedłużeniem okresu jego obowiązywania.

Porozumienie inwestycyjne to propozycja rozwiązania ewentualnego problemu inwestora przed jednym organem w jednym postępowaniu i korzystania z rezultatu tego postępowania na zasadzie jednolitego wyższego standardu prawnego.

Interpretacje 590 to odpowiedź na potrzeby strategicznych inwestorów – zarówno zza granicy, jak i z Polski. Obecnie, aby zgromadzić wiedzę na temat podatkowych skutków planowanej inwestycji, inwestor musi wnioskować o kilka rodzajów interpretacji podatkowych wydawanych przez różne organy. Podatkowe konsekwencje dużych inwestycji dotyczą PIT, CIT, VAT, akcyzy, niejednokrotnie również podatku od nieruchomości czy cła. Każdy podatek to oddzielna interpretacja, inny organ. Teraz w ramach Interpretacji 590 inwestor będzie mógł dostać - jedno porozumienie inwestycyjne, które będzie zawarte bezpośrednio z Ministrem Finansów.

Podatkowe Grupy VAT (PGK VAT)

O lokalizacji inwestycji decydują dwa czynniki. Pierwszy to wysokość opodatkowania zysku. Drugi to ilość obowiązków ciążących na firmie w związku z rozliczeniem podatku.

Większość państw Europy usuwa zbędne formalności ciążące na międzynarodowych korporacjach. Aż 18 krajów Unii Europejskiej oferuje koncernom możliwość rozliczania podatków dochodowych i VAT
w sposób uproszczony
– informuje minister Tadeusz Kościński. Już wkrótce do grona tych krajów dołączy także Polska.

Aktualnie podatkowe grupy kapitałowe mogą w Polsce rozliczać wspólnie tylko CIT. Brakuje im wspólnego rozliczenia VAT, które jest europejskim standardem. Ten brak sprawia, że Polska jest mniej konkurencyjnym miejscem inwestowania niż większość krajów Unii Europejskiej. Chcemy z tym skończyć wprowadzając Grupy VAT.

Uprościmy zakładanie podatkowych grup kapitałowych. Chcemy też, żeby Grupy VAT były jeszcze bardziej dostępne. Dlatego już od stycznia przyszłego roku otworzymy je również na firmy z sektora MŚP. W przeciwieństwie do grup kapitałowych w CIT, w Grupach VAT nie będzie limitu minimalnej wysokości kapitału zakładowego. Dodatkowo zmniejszone zostanie kryterium udziałowe, które wyniesie 50%, a nie tak jak w Grupach CIT 75% – wylicza wiceminister Sarnowski.

Większość państw Europy usuwa zbędne formalności ciążące na międzynarodowych korporacjach. Aż 18 krajów Unii Europejskiej oferuje koncernom możliwość rozliczania podatków dochodowych i VAT w sposób uproszczony. Powiązane ze sobą firmy rejestrują się na potrzeby podatków jako jedna całość, czyli Podatkowa Grupa Kapitałowa. Dzięki temu podatki całej grupy powiązanych ze sobą firm rozliczane są przez jedną z nich. Pozostałe zwolnione są z podatkowych formalności.

Ważne!
W związku z tym Ministerstwo Finansów proponuje, żeby spółki należące do PGK nie musiały w transakcjach między sobą rozliczać również VAT-u. Żeby nie musiały sobie wzajemnie wystawiać faktur i składać oddzielnie JPK. To duże uproszczenie rozliczeń wielkich koncernów, które znacznie zmniejszy koszt ich działania w Polsce. To również poważny argument, który przekona do Polski zagranicznych inwestorów.

Usunięcie podatkowych barier do inwestowania. Polska Spółka Holdingowa (PSH)

– Lokowanie w Polsce spółek holdingowych będzie dla zagranicznych inwestorów korzystne tylko wtedy, gdy stworzymy im warunki do tego, by działanie przy ich pomocy było proste, tanie i żeby przepisy zapewniły im elastyczność, nie krępowały ich działania – podkreśla wiceminister Jan Sarnowski.

Dlatego proponujemy, żeby dywidenda otrzymywana przez PSH ze spółki zależnej była zwolniona z podatku w 95%. Tu beneficjentami będą inwestorzy spoza Unii Europejskiej. O ile firmy pochodzące z EOG i Szwajcarii są z opodatkowania całkowicie zwolnione, to inwestor z kraju trzeciego, np. Stanów Zjednoczonych czy Japonii, musi zapłacić podatek od całej wypłacanej dywidendy.

Teraz podatek będzie pobierany jedynie od 5% wartości wypłacanej dywidendy. Będzie to bardzo poważna zachęta dla inwestorów spoza UE do zainwestowania w Polsce. Firmy pochodzące z Unii Europejskiej również skorzystają ze zmiany. Będą mogły zdecydować czy korzystają z całkowitego zwolnienia z podatku po dwóch latach posiadania akcji czy z 95-procentowego dwa razy szybciej, czyli już po roku.

Aktualnie jeśli spółka matka decyduje o sprzedaży swojej spółki córki, to od zbycia udziałów płaci 19% CIT. Inaczej jest np. we Włoszech, w Szwecji czy w Austrii, gdzie takie opodatkowanie nie występuje.

– Chcemy zwiększyć swobodę firm w kształtowaniu portfela inwestycji. Aktualnie sprzedając udziały w biznesie, nie mogą zainwestować tej samej kwoty w inne przedsięwzięcie, bo jest ona pomniejszana o podatek. Proponujemy, aby polska spółka holdingowa korzystała ze zwolnienia z CIT dla zysków ze zbycia udziałów i akcji w spółkach zależnych. Jest to całkowita nowość w polskim systemie podatkowym. Dotychczas takie zyski były opodatkowane w 100% według stawki 19%. Teraz będą w 100% zwolnione – wyjaśnia wiceminister Jan Sarnowski.

Opcja opodatkowania VAT usług finansowych

W dobie Brexitu i COVID-19, instytucje finansowe poważnie rozważają przeniesienie swoich europejskich siedzib do wschodniej części UE. Skorzystać może na tym Polska.

– Proponujemy, aby instytucje finansowe miały możliwość wyboru objęcia ich działalności VAT. Taki krok w żaden sposób nie zwiększy kosztów ich usług, ale ułatwi im rozpoczęcie inwestowania w Polsce. Taką możliwość wprowadziło już 8 państw Unii Europejskiej, m.in. Niemcy, Francja, Belgia i Austria. Podobne rozwiązania funkcjonują również w naszym regionie, np. na Litwie i w Estonii – podkreśla Kościński.

Ułatwienia dla Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK)

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej jest atrakcyjnym modelem biznesowym, którego zaletą jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów i strat przez spółki wchodzące w skład grupy. Obecnie PGK mogą teraz utworzyć spółki kapitałowe, których przeciętna wysokość kapitału zakładowego wynosi pół miliona zł.

– Proponujemy zmniejszenie tej wartości o połowę, do 250 tys. Dzięki temu możliwość założenia grupy podatkowej będzie otwarta dla mniejszych podmiotów. Chcemy również dopuścić połączenia, przekształcenia oraz podziały spółek które tworzą PGK. Zniesiemy też warunek rentowności. Jej brak skutkuje automatyczną utratą przez grupę statusu podatnika. To odpowiedź na wyzwania, które stanęły przed PGK w trakcie epidemii, kiedy z uwagi na zmieniającą się sytuację gospodarczą trudno było zagwarantować osiągnięcie 2% progu rentowności – informuje Jan Sarnowski.

Księgowość
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
10 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
10 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

pokaż więcej
Proszę czekać...