KSeF 2023/2024. Nowa wersja struktury logicznej e-faktury FA(2) - od 1 września. Wersja robocza już dostępna. Jest harmonogram wdrożenia

KSeF 2023/2024. Nowa wersja struktury logicznej e-faktury FA(2) - od 1 września. Wersja robocza już dostępna

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowały 23 maja 2023 r. o publikacji wersji roboczej struktury logicznej e-faktury FA(2). Ta nowa struktura logiczna e-faktury ma obowiązywać od 1 września 2023 r. Zgodnie z założeniami resortu finansów ma ułatwić przygotowanie się podatników do obowiązkowego wystawiania e-faktur przy użyciu KSeF, które zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Dobrowolny KSeF i pierwsza wersja e-Faktury ustrukturyzowanej od 1 stycznia 2022 r.

Działający obecnie jako system dobrowolny Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format xml, zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1). Ta pierwsza wersja struktury logicznej e-Faktury FA(1), jako elektroniczny wzór dokumentu, została 29 listopada 2021 roku opublikowana w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP. 
Struktura logiczna e-Faktury FA(1) obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku

Autopromocja

Druga wersja e-Faktury ustrukturyzowanej od 1 września 2023 r. Harmonogram wdrażania

23 maja 2023 r. MF i KAS opublikowały wersję roboczą struktury logicznej FA(2) w celu umożliwienia dostosowania systemów informatycznych do projektowanych zmian. 

Ministerstwo Finansów przedstawiło też następujący harmonogram dalszych działań związanych z publikacją struktury logicznej drugiej wersji e-Faktury FA(2):

  • Czerwiec 2023 - publikacja struktury logicznej na ePUAP,
  • Lipiec 2023 r. - udostępnienie środowiska testowego dostosowanego do struktury logicznej wraz z dokumentacją,
  • 1 września 2023 r. udostępnienie środowiska produkcyjnego.
Ważne

Ministerstwo Finansów planuje, że od 1 września 2023 r. struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Oznacza to, że struktura logiczna FA(2) zacznie obowiązywać w trakcie fakultatywnego KSeF. Zdaniem ekspertów resortu finansów ma to ułatwić przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku.

Jak deklaruje resort finansów, zaktualizowana struktura logiczna FA(2) opracowana została w oparciu o:

  • opinie przesłane podczas konsultacji podatkowych,
  • postulaty zgłoszone w trakcie spotkań z organizacjami przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów oraz przez sektor IT.

Robocza wersja struktury logicznej e-Faktury FA(2) - gdzie jest opublikowana

Robocza wersja struktury logicznej FA(2) udostępnona została na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej w zakładce Krajowy System e-Faktur oraz na stronie Portalu podatkowego w zakładce Struktury dokumentów XML. Dodatkowo na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Pliki do pobrania KSeF zamieszczono zmiany w strukturze logicznej FA(2) w porównaniu do FA(1).

Struktura​_logiczna​_FA(2)​_wersja​_robocza.xsd

Dokumentacja​_struktury​_roboczej​_FA(2).pdf

Zmiany w roboczej FA(2) w porównaniu do FA(2) przekazanej 1 grudnia 2022 r. do konsultacji.pdf

Zmiany w FA(2) przekazanej 1 grudnia 2022 r. do konsultacji w porównaniu do FA(1) (PDF, 505 kB)

Aktualizacja API Krajowego Systemu e-Faktur i Aplikacji Podatnika KSeF na środowisku produkcyjnym

MF i KAS poinformowały też, że 25 maja 2023 roku w godzinach 13:00 14:00 zaplanowano aktualizację API Krajowego Systemu e-Faktur i Aplikacji Podatnika KSeF na środowisku produkcyjnym. Może to spowodować chwilowe utrudnienia w dostępie do środowiska w tym czasie.

 

Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (w tym np. Ordynacji podatkowej, Prawa celnego, ustawy o KAS), który ma na celu wdrożenie obowiązkowego systemu e-fakturowania w Polsce przy użyciu Krajowy System e-Faktur (KSeF) - od 17 maja 2023 r. jest w Sejmie RP i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. 

Ta nowelizacja ma co do zasady wejść w życie 1 lipca 2024 r., wprowadzając od tego dnia obowiązek wystawiania e-faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Natomiast do końca 2024 roku:
- podatnicy nierozliczający się z VAT będą mogli wystawiać faktury inne niż ustrukturyzowane,
- będzie można wystawiać faktury z kas rejestrujących oraz faktury uproszczone poza KSeF, w tym paragony z NIP do kwoty 450 zł; 
- wyłączona będzie odpowiedzialność karnoskarbowa za błędy w realizacji obowiązków w zakresie KSeF. 

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
12 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
12 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

pokaż więcej
Proszę czekać...