Obowiązkowy KSeF i zmiana terminu zwrotu VAT - rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT
REKLAMA
REKLAMA
KSeF i jednolity standard e-faktur
W założeniach rządu Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie:
REKLAMA
- procesów fakturowych,
- obiegu dokumentów,
- wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.
Jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.
Najważniejsze rozwiązania:
- Wprowadzone zostanie obowiązkowe e-fakturowanie przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Z KSeF nie trzeba będzie korzystać przy wystawianiu faktur na rzecz konsumentów.
- E-faktury obejmą czynności podlegające VAT dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami oraz na rzecz organów publicznych.
- Obowiązek wystawiania e-faktur będzie dotyczył podatników, którzy posiadają siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
- Nowe przepisy uproszczą rozliczenia między przedsiębiorcami oraz zwiększą szybkość wymiany danych między kontrahentami. Dzięki rozwiązaniu nastąpi także generalne skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT o 30 proc., czyli z 60 do 40 dni.
- Ponadto, dzięki stosowaniu KSeF, nie trzeba będzie drukować faktur oraz wprowadzać ich ręcznie do systemów księgowych. Nie będzie także możliwości zgubienia faktury. System e-faktur zwiększy również szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami.
Polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Elektronizacja wiążących informacji (e-WIS)
Projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji - WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).
Proponowane rozwiązania bazują na rozszerzeniu potencjału już funkcjonujących narzędzi KAS i nie wymagają technologicznego wdrożenia u podatników. Projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców, nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.
Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Faktury elektroniczne KSeF to wyzwanie, którego pokonanie trzeba rozłożyć na etapy.
To bardzo dobra wiadomość, że procedowane od wielu miesięcy w Ministerstwie Finansów, przepisy o KSeF uzyskały końcową postać i zostaną niebawem skierowane do Sejmu - komentuje przyjęcie projektu o obowiązkowym KSeF Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii. Zatorski wyraził też nadzieję, że ostateczny kształt przepisów poznamy jeszcze przed wakacjami, dzięki czemu będzie wystarczająco długi czas na wprowadzenie ich do praktyki przedsiębiorstw.
- Z doświadczeń wdrożeniowych Symfonii wynika, że wprowadzenie w przedsiębiorstwie elektronicznego fakturowania wiąże się z pokonaniem dwóch wyzwań. Wyzwanie pierwsze to zdolność do wystawiania elektronicznych faktur, a wyzwanie drugie to zdolność do przyjmowania i procedowania wewnątrz organizacji faktur w wersji elektronicznej. Wbrew pozorom rozwinięcie kompetencji wymaganych do procedowania w organizacji dokumentów odbieranych wyłącznie w postaci cyfrowej na ogół wymaga więcej czasu. Wymaga też wdrożenia nowych technologii w tym oprogramowania, a przede wszystkim przełamania barier w tradycyjnym myśleniu, w którym praca z dokumentami to praca z papierem. Faktura elektroniczna KSeF nie ma fizycznej postaci, jest elektronicznym zapisem danych. Wymaga zatem głębokiej przebudowy wewnętrznych procedur kontroli, opisywania, akceptacji, faktury której nie można dotknąć. Dlatego przedsiębiorcy potrzebują czasu, aby w pierwszym kroku nauczyć się pracy na dokumentach elektronicznych wykorzystując do tego dostępne na rynku oprogramowanie, by w kolejnym przejść na nowy format faktury KSeF i jedno miejsce, z którego te faktury będą do przedsiębiorstwa docierać. Zatem im szybciej parlament uchwali ostateczną treść przepisów tym lepiej, bo przygotowania trzeba rozpocząć jak najszybciej, systematycznie pokonując problemy jakie niewątpliwe pojawią się u każdego przedsiębiorcy na drodze do świata w pełni cyfrowych dokumentów. - pisze Bogdan Zatorski z Symfonii.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat