GUS: ceny spadły w lipcu o 0,2% w porównaniu do czerwca. Inflacja +10,8% rdr

GUS: ceny spadły w lipcu o 0,2% w porównaniu do czerwca. Inflacja +10,8% rdr / Shutterstock

Główny Urząd Statystyczny poinformował 31 lipca, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. wzrosły rdr (czyli w porównaniu do lipca 2022 r.) o 10,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem (czerwiec 2023 r.) spadły o 0,2 procent.

GUS: Inflacja w lipcu wyniosła rdr 10,8 proc., a mdm -0,2 proc. 

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lipcu o 10,9 proc. rdr i spadku o 0,1 proc. mdm.

Autopromocja

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za lipiec i czerwiec 2023 r.

 lipieclipiecczerwiecczerwiec
 rdrmdmrdrmdm
     
INFLACJA OGÓŁEM10,8-0,211,50,0
     
Żywność i napoje bezalkoholowe15,6-1,217,8-0,3
Nośniki energii16,70,018,0-0,3
Paliwa do prywatnych środków transportu-15,50,4-18,0-0,9

Eksperci: Odczyt inflacji w lipcu 2023 r. zbliżony do oczekiwań; w kolejnych miesiącach tempo spadku CPI może wyhamować 

Odczyt inflacji za lipiec był zbliżony do oczekiwań rynkowych - CPI wyniósł 10,8 proc. rdr wobec prognoz na poziomie 10,9 proc. W kolejnych miesiącach tempo spadku wskaźnika CPI może wyhamować - oceniają ekonomiści w komentarzach po danych GUS.

Według szybkiego szacunku GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,8 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że CPI w lipcu wyniesie 10,9 proc. rdr i -0,1 proc. mdm.

POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY (Twitter):
"Inflacja spadła w lipcu z 11,5 do 10,8 proc. Najbardziej spadają ceny na paliwa – w lipcu były one o 15,5 proc. niższe niż rok temu. Ceny na żywność oraz nośniki energii również wykazują się mniejszym wzrostem – 15,6 i 16,7 proc. odpowiednio. W najbliższych miesiącach spodziewamy się słabszego spadku inflacji. Niższe oczekiwania inflacyjne będą pozytywnie wpływać na poziom cen – w lipcu prawie 70 proc. respondentów uważa, że ceny będą rosły wolniej albo w takim samym tempie".
W 2024 roku inflacja będzie się utrzymywać na dość wysokich poziomach – prognozujemy, że na koniec roku wyniesie ona 7,9 proc. Rynkowe prognozy są jednak nieco bardziej optymistyczne – Focus Economics wskazuje, że ten wskaźnik wyniesie 6,2 proc.".

PIOTR BARTKIEWICZ, BANK PEKAO:
"Generalnie w ostatnim czasie odczyty inflacji zaskakują in minus, odczyty są niższe od prognoz, są spore szanse, że ten wzorzec będzie kontynuowany. Na razie mamy mało informacji o samym lipcu. Widzimy, że ceny żywności ukształtowały się poniżej naszych założeń, inflacja bazowa okazał się być nieco niższa od naszej prognozy. Te dwie kategorie weszły w mocne trendy spadkowe i to może być kontynuowane w sierpniu. Natomiast to, co nam namieszało, to kwestia cen paliw - tutaj można się spodziewać wzrostów w sierpniu. Ostatecznie to, czy inflacja w sierpniu będzie jednocyfrowa to się dopiero okaże - będziemy musieli przeprowadzić bardziej szczegółowe analizy".

MBANK (Twitter):
"Inflacja w lipcu zwolniła do 10,8 proc. rdr (poprzednio 11,5 proc.). Szoł skrada jednak spadek cen w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. To taka prawie normalna wartość jak na ten miesiąc, bo tu rządzi żywność. Inflacja bazowa spadła z 11,1 proc. rdr w okolice 10,7 proc. rdr.
Miary rozpędzenia inflacji bazowej nie są już na szalonych poziomach. Wciąż to jednak okolice 6 proc. w ujęciu rocznym. Ważne jest również to, że postęp się zatrzymał. Presja inflacyjna jest na poziomie tej z 2021 roku. Okres podbitki szokami wojennymi za nami".

PKO BPO (Twitter):
"Inflacja CPI w lipcu spadła do 10,8 proc. rdr z 11,5 proc. rdr w czerwcu, niżej od prognoz. W ujęciu mdm mamy pierwszy spadek od lutego 2022, a wykluczając efekt podatkowy - od sierpnia 2020. Teraz wszystkie oczy są skierowane na wynik za sierpień – wg nas inflacja będzie nieznacznie, ale powyżej 10 proc. rdr.".

ING BANK ŚLĄSKI (Twitter):
"W lipcu inflacja spadła do 10,8 proc. rdr z 11,5 proc. Jesteśmy na ścieżce do jednocyfrowego odczytu w sierpniu. Ustępują zewnętrzne szoki. Kraje wschodzące już tną stopy (Chile, Węgry). NBP dołączy we wrześniu. Czy to ostatecznie wygrana wojna? Niekoniecznie". 

(PAP Biznes)
pat/ gor/

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.
13 maja 2024

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?
13 maja 2024

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?
13 maja 2024

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.
13 maja 2024

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
12 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
12 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

pokaż więcej
Proszę czekać...