Ministerstwo Finansów ma zerowe osiągnięcia w walce z luką w VAT - wywiad z prof. Modzelewskim

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
Ministerstwo Finansów ma zerowe osiągnięcia w walce z luką w VAT - wywiad z prof. Modzelewskim
Powołanie spółki "Aplikacje krytyczne" nie pomoże w walce z luką w VAT, bo naszą słabością jest złe prawo, nie brak informacji - mówi PAP prof. Witold Modzelewski.

Prof. Witold Modzelewski - profesor nauk prawnych z UW, doradca podatkowy, wiceminister finansów w latach 1992–1996; był m.in. twórcą ustawy o VAT. Współpracował z PiS w kampanii wyborczej, a ostatnio uczestniczył w zespole Kancelarii Prezydenta ds. ustawy frankowej. Zasiada w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie.

Autopromocja

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

PAP: MF na mocy ustawy utworzyło spółkę, która ma stworzyć centralny rejestr faktur? Czy to pomoże w walce z "dziurą" w VAT?

Prof. Witold Modzelewski: Jeśli powiemy o dotychczasowych osiągnięciach resortu finansów na polu walki z luką w VAT, to one równają się zero. Jak do tej pory nie zrobiono nic, a dochody z VAT za pierwsze cztery miesiące tego roku są w zasadzie na poziomie bardzo złego roku 2015. Straciliśmy pół roku, a według ostrożnych szacunków mogliśmy - dzięki uchwaleniu nowej ustawy o VAT prezentowanej przez PiS w kampanii wyborczej - mieć między 7 a 9 mld zł miesięcznie, w zależności od dnia wejścia w życie. Straciliśmy czas, którego nie musieliśmy tracić, mówię to z głębokim smutkiem. Bo wiara w to, że przy pomocy „środków komunikacji elektronicznej” cokolwiek się tu zmieni, świadczy tylko o kompletnej nieznajomości rzeczy. Naszą słabością nie jest brak informacji. Techniki wyłudzania VAT są powszechnie znane, zajęła się tym nawet młodzież. W internecie można znaleźć firmy, które zajmują się wyłudzeniami VAT lub pomocą w tego rodzaju „optymalizacji podatkowej”. Naszą słabością jest złe, dziurawe prawo, psute przez poprzednie lata z dziwaczną konsekwencją. Ile VAT płaci branża stalowa? Nic..

PAP: Z powodu odwróconej stawki VAT...

W.M.: Czyli inaczej zwanej stawki zerowej. To jest lobbystyczny przywilej niepłacenia VAT, prezentowany jako „sposób na uszczelnienie VAT”, co jest kompletnym nonsensem. Można to jednym ruchem uchylić - tzw. załącznik 11 do ustawy i mamy przez cały rok o 5 mld zł więcej.

PAP: Jeżeli państwo musi do podatku dopłacać więcej, niż z niego uzyskuje, to może lepiej znieść ten podatek? Taki jest chyba sens odwróconego VAT?

W.M.: „Odwrócony VAT” nie ma dla budżetu żadnego sensu. W ubiegłym roku zwróciliśmy 90 mld złotych, a wyłudzenia z tego to ok. 10 proc., a może więcej.

PAP: I nic się na lepsze nie zmieniło w sprawie VAT?

W.M.: Ostatnio przypomniano sobie o pomyśle VAT granicznego - idzie o VAT płacony przy przywozie paliw.

PAP: Tak zwany pakiet paliwowy...

W.M.: Tak, choć to było napisane już we wrześniu ubiegłego roku, moim zdaniem nawet lepiej niż w obecnym wariancie. Teraz dopiero ktoś sobie przypomniał o tym pomyśle. Tylko, że mamy pół roku za sobą, podczas gdy dziennie do Polski wjeżdża podobno 500 cystern bez VAT i akcyzy. Choć oczywiście jest to rozwiązanie ważne i potrzebne, szkoda, że tak późno.

PAP: To co się powinno wprowadzić, by można było mówić o zmianach?

W.M.: Obecna ustawa (o VAT-PAP) do niczego się już nie nadaje. Bronią jej ci, którzy zarabiają, dzięki jej lukom. Brakuje w niej podstawowego rozwiązania tzw. podzielonej płatności. Polegającego na tym, że kupuję towar, na jeden rachunek płacę 100 proc., a na drugi płacę 23 proc. A na tym rachunku, gdzie jest 23 proc. "trzyma łapę" urząd skarbowy i nie pozwala dostawcy wydać na inne cele niż fiskalne. Wszystko to zostało przez lata wypracowane, a wciąż nie ma nawet projektu. To są rozwiązania, które chronią uczciwych podatników. Tak jak VAT graniczny chroni uczciwych dostawców paliw. Ale poza tym żadnego innego rozwiązania z wrześniowego projektu, mającego prowadzić do likwidacji luki VAT-owskiej, nie mamy.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Polecamy: Biuletyn VAT

PAP: Dlaczego pana zdaniem tak jest?

W.M.: Moja teza, którą powtarzam publicznie, jest taka, że obecnie rządząca większość parlamentarna jeszcze nie wygrała wyborów przy ulicy Świętokrzyskiej. PiS nie rządzi Ministerstwem Finansów. Zresztą prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że MF to twierdza III RP. Bezspornie. Tam rządzą ci sami ludzie, co wcześniej i oni swoją robotę dalej robią, to samo, co przez poprzednie 8 lat. Tak jak banki rządzą prawem bankowym, tak lobbyści rządzą podatkami. Ministerstwo Finansów jest wciąż bezpieczną ekspozyturą tych interesów. Po co inwestować na rynku, skoro można „zainwestować” w napisanie ustawy? Jeśli w państwie rządzi ten, kto ma pieniądze, to państwo jest fasadowe. Podobnie zresztą działa Unia Europejska pisząc dyrektywy dla konkretnego koncernu. Jesteśmy zatem bardzo „zachodni”. I o ile jeszcze jestem w stanie zrozumieć, choć tego nie akceptuję, że władza jest uległa wobec koncernów w dziedzinie prawa regulacyjnego, to władza, która reprezentuje taką postawę tworząc prawo podatkowe jest antywładzą zaprzeczając swojej misji. Prawo podatkowe musi być stanowione w interesie publicznym, bo w przeciwnym razie jest nic niewarte.

Rozmawiali: Sonia Sobczyk i Piotr Śmiłowicz. (PAP)

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...