Optymalizacja podatkowa w stylu luksemburskim

Optymalizacja podatkowa w stylu luksemburskim /Fot. Fotolia / Fotolia
W listopadzie 2014 roku Unią Europejską wstrząsnęła afera znana dzisiaj jako LuxLeaks. Okazało się, że władze Luksemburga podpisały przeszło 300 indywidualnych, tajnych umów z międzynarodowymi korporacjami, oferując im wyjątkowo korzystne warunki podatkowe, obniżając ich stawki niejednokrotnie do poziomu mniejszego niż 1%. Ale, pomimo kontrowersji wynikających z faktu, że przez politykę Luksemburga tracą budżety innych państw (z których korporacje „uciekają” do Luksemburga), okazało się, że jest to w świetle prawa luksemburskiego całkowicie legalne! To po prostu optymalizacja podatkowa.

Optymalizacja podatkowa to najogólniej mówiąc zespół czynności zmierzających do obniżenia zobowiązań podatkowych w sposób całkowicie legalny. Co więcej, takie działania przynoszą wymierne korzyści nie tylko płatnikom podatków, ale także krajom, które umożliwiają stosowanie rzeczonej optymalizacji. Zdały sobie z tego sprawę władze Luksemburga, poczynając następnie starania o przyciągnięcie „pod swoje skrzydła” wielkich korporacji; stosując przy tym najskuteczniejszą chyba metodę – obniżenia podatków.

Autopromocja

Na decyzję Luksemburga niewątpliwie wpłynęła uważna analiza tzw. „Krzywej Laffera”, czyli wykresu obrazującego zależność pomiędzy wysokością podatków a zyskami osiąganymi przez budżet państwa. Pokazuje on, że podnoszenie podatków zwiększa wpływy budżetowe tylko do pewnego momentu; kiedy przekroczona zostanie krytyczna granica (niestety, nie jest ona precyzyjnie określona), dochód państwa zaczyna maleć. Władze Luksemburga, wyciągając odpowiednie wnioski z teorii Laffera (Arthur Laffer, amerykański ekonomista, który swoją „krzywą” opracował w latach 70–tych XX wieku), postawiły na ilość podatników, a nie wysokość podatków, zakładając, że duża liczba płatników odprowadzających niskie stawki będzie lepsza niż ich niewielka ilość, płacąca podatki wysokie. Tym samym Wielkie Księstwo Luksemburga stało się europejskim rajem podatkowym.

Warto wiedzieć, że podobną politykę prowadzą też inne kraje Unii Europejskiej, takie jak chociażby Belgia, Holandia. Metody takie stosuje także Szwajcaria. Jest to wyraźny dowód na to, że optymalizacja podatkowa przynosi korzyści obydwu stronom: podatnikom i jurysdykcji, która na nią zezwala.

Postępowanie Luksemburga w praktyce daje wielkim korporacjom możliwość osiągnięcia wymiernych korzyści podatkowych, jednak, aby to osiągnąć, konieczne będzie zawarcie konkretnej umowy z władzami Księstwa, związaną ze zmianą rezydencji podatkowej (jak zmienić rezydencję podatkową poinformują profesjonalne firmy doradcze), a samemu Luksemburgowi pokaźne wpływy do budżetu – wszak nawet niewielki podatek płacony przez firmę osiągającą potężne dochody to solidny zastrzyk finansowy dla państwa. Krótko mówiąc – im więcej wielkich firm płaci „u nas” (czyli w tym przypadku w Luksemburgu) podatki, tym lepiej.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Co prawda przyciąganie korporacji na terytorium własnej jurysdykcji ze szkodą dla innych (tego typu działania przynoszą innym krajom Unii Europejskiej straty 70 miliardów Euro rocznie) budzi kontrowersje, ale winą za taki stan rzeczy należałoby raczej obarczyć te państwa, które nie potrafią lub nie chcą wprowadzić konkurencyjnych przepisów podatkowych. Ale to już ich problem... Ich, a nie firm, które w legalny sposób dążą do ograniczenia zobowiązań podatkowych.

Autor: B.Fuchs

www.dowson-holdings.com

Dowson Holdings Limited
Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...