reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Zakładanie spółek z o.o. - uproszczenie procedur

Zakładanie spółek z o.o. - uproszczenie procedur

1 stycznia 2012 r. wejdzie w życie ustawa nowelizująca m.in. kodeks spółek handlowych. Jej celem jest – jak czytamy w uzasadnieniu projektu zmian – ułatwienie i znaczące przyspieszenie zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W wyniku nowelizacji do k.s.h. zostanie dodany nowy art. 1571 stanowiący, iż umowa spółki z o.o. może być również zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy tej spółki udostępnianego w systemie teleinformatycznym. Aby zawrzeć umowę w ten sposób, trzeba będzie wypełnić formularz i opatrzyć umowę podpisem elektronicznym. Umowa będzie zawarta po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia ich podpisem elektronicznym. Zmiana umowy spółki z o.o. zawartej z wykorzystaniem wzorca umowy będzie możliwa po zarejestrowaniu spółki. Wzorzec umowy zostanie określony w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Sprawiedliwości.

Osoby, które uznają, że wzorzec umowy spółki z o.o. nie odpowiada ich potrzebom, będą oczywiście mogły stosować obecny sposób sporządzania umowy spółki z o.o. oraz jej rejestracji.

W przypadku spółki, której umowę zostanie zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego będzie się wnosić wyłącznie wkłady pieniężne. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w terminie 7 dni od dnia jej wpisu do rejestru. Jest to odejście od obowiązku wniesienia wkładu pieniężnego przed złożeniem wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. Wyłączenie możliwości wnoszenia wkładów niepieniężnych obejmuje jedynie okres do momentu dokonania wpisu spółki do rejestru. W późniejszym okresie do spółki będą mogły być wnoszone wkłady na zasadach ogólnych, czyli zarówno pieniężne, jak i niepieniężne (art. 158 § 11 i 12 k.s.h.).

Nowe § 4 i 5 w art. 167 określają dokumenty wymagane przy zgłoszeniu do rejestru spółki z o.o., której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca, oraz dokumenty, które powinny być przez zarząd spółki złożone do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od daty wpisu tej spółki do rejestru.

W przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca, sąd rejestrowy będzie miał jeden dzień na rozpoznanie wniosku o jej wpis do rejestru (znowelizowany art. 20a ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sadowym).

Podstawa prawna:

- ustawa z 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama