reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Lewiatan: Rok 2012 r. będzie trudny dla gospodarki i przedsiębiorstw

Lewiatan: Rok 2012 r. będzie trudny dla gospodarki i przedsiębiorstw

W 2012 r. spadnie tempo wzrostu PKB z ponad 4 proc. do ok. 3 proc., gorzej będzie na rynku pracy oraz pod względem wzrostu płac i konsumpcji indywidualnej; będzie to trudniejszy rok niż poprzedni - prognozuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Według ekspertów PKPP Lewiatan, Polska nadal bardzo dobrze wypada na tle większości krajów Europy pod względem tempa wzrostu. "Sytuacja na rynku pracy i równowaga finansów publicznych nie są już jednak tak dobre" - napisano w prognozie PKPP. Poza tym na sytuację w Polsce wpływa to, co dzieje się w Europie.

Decyzje Standard & Poor's o obniżeniu ratingu Francji i 8 innych krajów strefy euro oraz Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej to w tej chwili - zdaniem ekspertów Lewiatana - największy czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego Europy i Polski.

"Coraz bardziej jesteśmy zależni od czynników zewnętrznych. To, jak w tym wszystkim poradzą sobie polskie przedsiębiorstwa, będzie się przekładało na funkcjonowanie polskiej gospodarki" - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz.

Na podstawie prognoz międzynarodowych dotyczących gospodarki w 2012 r. eksperci Lewiatana przewidują dla Polski spowolnienie, które może być spowodowane wolniejszym wzrost gospodarczym lub wręcz recesją u naszych partnerów eksportowych w UE.

"Najgorsza jest niepewność i nieprzewidywalność sytuacji w Europie. Nie wiadomo, co dalej z Grecją, jak to będzie rzutowało na ewentualne pogłębienie kryzysu w Europie. Lepiej, żeby to się już stało, gdyż przynajmniej byłoby wiadomo, z jakim zagrożeniem trzeba się zmierzyć" - powiedziała PAP Bochniarz.

Inne zagrożenie to m.in. wysoka inflacja, wysokie ceny ropy, a tym samym benzyny i oleju napędowego, wahania kursu złotego, wysoki koszt pieniądza.

Zdaniem głównej ekonomistki Lewiatana dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, sporym zagrożeniem może być rosnące bezrobocie. "Kluczem do tego, żebyśmy osiągnęli wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc., jest rynek pracy. Ważne jest utrzymanie, a nawet wzrost zatrudnienia. Jeśli uda nam się to osiągnąć, to możemy nie obawiać się czarnego scenariusza" - powiedziała Krzysztoszek.

Dodała, że dużym obciążeniem dla przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, jest wzrost składki rentowej z 4,5 proc. do 6,5 proc.

Według Lewiatana, mocne strony polskich przedsiębiorstw to: wysoka płynność finansowa, wysoki poziom własnych środków finansowych (depozyty przedsiębiorstw na koniec 2011 r. - wyniosły ok. 203 mld zł), poprawa zarządzania finansami, koncentracja na jakości, a nie na cenie przy budowaniu pozycji konkurencyjnej, wzrost skłonności do inwestycji o charakterze modernizacyjnym.

Słabe strony polskich firm to: koncentracja na celach krótkookresowych, wysoki stopień amortyzacji majątku trwałego (ponad 80 proc.), zachowawcza struktura finansowania majątku i działalności (bazowanie w działalności na środkach własnych) oraz zbyt mała otwartość na współpracę handlową z zagranicą - ocenia PKPP.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama