REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lewiatan: Rok 2012 r. będzie trudny dla gospodarki i przedsiębiorstw

REKLAMA

W 2012 r. spadnie tempo wzrostu PKB z ponad 4 proc. do ok. 3 proc., gorzej będzie na rynku pracy oraz pod względem wzrostu płac i konsumpcji indywidualnej; będzie to trudniejszy rok niż poprzedni - prognozuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Według ekspertów PKPP Lewiatan, Polska nadal bardzo dobrze wypada na tle większości krajów Europy pod względem tempa wzrostu. "Sytuacja na rynku pracy i równowaga finansów publicznych nie są już jednak tak dobre" - napisano w prognozie PKPP. Poza tym na sytuację w Polsce wpływa to, co dzieje się w Europie.

REKLAMA

Autopromocja

Decyzje Standard & Poor's o obniżeniu ratingu Francji i 8 innych krajów strefy euro oraz Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej to w tej chwili - zdaniem ekspertów Lewiatana - największy czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego Europy i Polski.

"Coraz bardziej jesteśmy zależni od czynników zewnętrznych. To, jak w tym wszystkim poradzą sobie polskie przedsiębiorstwa, będzie się przekładało na funkcjonowanie polskiej gospodarki" - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz.

Na podstawie prognoz międzynarodowych dotyczących gospodarki w 2012 r. eksperci Lewiatana przewidują dla Polski spowolnienie, które może być spowodowane wolniejszym wzrost gospodarczym lub wręcz recesją u naszych partnerów eksportowych w UE.

"Najgorsza jest niepewność i nieprzewidywalność sytuacji w Europie. Nie wiadomo, co dalej z Grecją, jak to będzie rzutowało na ewentualne pogłębienie kryzysu w Europie. Lepiej, żeby to się już stało, gdyż przynajmniej byłoby wiadomo, z jakim zagrożeniem trzeba się zmierzyć" - powiedziała PAP Bochniarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne zagrożenie to m.in. wysoka inflacja, wysokie ceny ropy, a tym samym benzyny i oleju napędowego, wahania kursu złotego, wysoki koszt pieniądza.

Zdaniem głównej ekonomistki Lewiatana dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, sporym zagrożeniem może być rosnące bezrobocie. "Kluczem do tego, żebyśmy osiągnęli wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc., jest rynek pracy. Ważne jest utrzymanie, a nawet wzrost zatrudnienia. Jeśli uda nam się to osiągnąć, to możemy nie obawiać się czarnego scenariusza" - powiedziała Krzysztoszek.

Dodała, że dużym obciążeniem dla przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, jest wzrost składki rentowej z 4,5 proc. do 6,5 proc.

Według Lewiatana, mocne strony polskich przedsiębiorstw to: wysoka płynność finansowa, wysoki poziom własnych środków finansowych (depozyty przedsiębiorstw na koniec 2011 r. - wyniosły ok. 203 mld zł), poprawa zarządzania finansami, koncentracja na jakości, a nie na cenie przy budowaniu pozycji konkurencyjnej, wzrost skłonności do inwestycji o charakterze modernizacyjnym.

Słabe strony polskich firm to: koncentracja na celach krótkookresowych, wysoki stopień amortyzacji majątku trwałego (ponad 80 proc.), zachowawcza struktura finansowania majątku i działalności (bazowanie w działalności na środkach własnych) oraz zbyt mała otwartość na współpracę handlową z zagranicą - ocenia PKPP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA