REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lewiatan: Rok 2012 r. będzie trudny dla gospodarki i przedsiębiorstw

REKLAMA

W 2012 r. spadnie tempo wzrostu PKB z ponad 4 proc. do ok. 3 proc., gorzej będzie na rynku pracy oraz pod względem wzrostu płac i konsumpcji indywidualnej; będzie to trudniejszy rok niż poprzedni - prognozuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Według ekspertów PKPP Lewiatan, Polska nadal bardzo dobrze wypada na tle większości krajów Europy pod względem tempa wzrostu. "Sytuacja na rynku pracy i równowaga finansów publicznych nie są już jednak tak dobre" - napisano w prognozie PKPP. Poza tym na sytuację w Polsce wpływa to, co dzieje się w Europie.

Autopromocja

Decyzje Standard & Poor's o obniżeniu ratingu Francji i 8 innych krajów strefy euro oraz Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej to w tej chwili - zdaniem ekspertów Lewiatana - największy czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego Europy i Polski.

"Coraz bardziej jesteśmy zależni od czynników zewnętrznych. To, jak w tym wszystkim poradzą sobie polskie przedsiębiorstwa, będzie się przekładało na funkcjonowanie polskiej gospodarki" - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz.

Na podstawie prognoz międzynarodowych dotyczących gospodarki w 2012 r. eksperci Lewiatana przewidują dla Polski spowolnienie, które może być spowodowane wolniejszym wzrost gospodarczym lub wręcz recesją u naszych partnerów eksportowych w UE.

"Najgorsza jest niepewność i nieprzewidywalność sytuacji w Europie. Nie wiadomo, co dalej z Grecją, jak to będzie rzutowało na ewentualne pogłębienie kryzysu w Europie. Lepiej, żeby to się już stało, gdyż przynajmniej byłoby wiadomo, z jakim zagrożeniem trzeba się zmierzyć" - powiedziała PAP Bochniarz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne zagrożenie to m.in. wysoka inflacja, wysokie ceny ropy, a tym samym benzyny i oleju napędowego, wahania kursu złotego, wysoki koszt pieniądza.

Zdaniem głównej ekonomistki Lewiatana dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, sporym zagrożeniem może być rosnące bezrobocie. "Kluczem do tego, żebyśmy osiągnęli wzrost gospodarczy na poziomie 3 proc., jest rynek pracy. Ważne jest utrzymanie, a nawet wzrost zatrudnienia. Jeśli uda nam się to osiągnąć, to możemy nie obawiać się czarnego scenariusza" - powiedziała Krzysztoszek.

Dodała, że dużym obciążeniem dla przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich, jest wzrost składki rentowej z 4,5 proc. do 6,5 proc.

Według Lewiatana, mocne strony polskich przedsiębiorstw to: wysoka płynność finansowa, wysoki poziom własnych środków finansowych (depozyty przedsiębiorstw na koniec 2011 r. - wyniosły ok. 203 mld zł), poprawa zarządzania finansami, koncentracja na jakości, a nie na cenie przy budowaniu pozycji konkurencyjnej, wzrost skłonności do inwestycji o charakterze modernizacyjnym.

Słabe strony polskich firm to: koncentracja na celach krótkookresowych, wysoki stopień amortyzacji majątku trwałego (ponad 80 proc.), zachowawcza struktura finansowania majątku i działalności (bazowanie w działalności na środkach własnych) oraz zbyt mała otwartość na współpracę handlową z zagranicą - ocenia PKPP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA