Ceny transferowe – metoda kalkulacji ceny „koszt plus”

Izabela Żurkowska-Mróz
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
Ceny transferowe – metoda kalkulacji ceny „koszt plus” /shutterstock.com / www.shutterstock.com
Przepisy o cenach transferowych zakładają, że koniecznym elementem dokumentacji transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi jest określenie metody kalkulacji ceny, wskazują też na kilka metod, jedną z nich jest metoda kalkulacji ceny „koszt plus”. Na czym polega ta metoda i kiedy można ją zastosować?

Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda kalkulacji ceny, która mogłaby być stosowana dla wszystkich transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Nie istnieje też żaden przepis, który narzucałby stronom transakcji, jaką metodę kalkulacji ceny powinien zastosować. Jeżeli jednak organ podatkowy uzna, że w wyniku istnienia powiązań zostały ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, w procesie ustalania wartości rynkowej transakcji zobligowany jest zastosować jedną z trzech dopuszczalnych metod transakcyjnych, a w przypadku braku możliwości ich zastosowania, jedną z metod zysku transakcyjnego.

Autopromocja

Metoda transakcyjna, rozsądnej marży „koszt plus”, stosowana jest często przez producentów kontraktowych, przetwórców, przy sprzedaży półproduktów, transakcjach zaopatrzenia i dostaw, wspólnego eksploatowania środków trwałych i w transakcjach długoterminowych. Metoda znajduje zastosowanie tam, gdzie działalność ma charakter wystandaryzowany (rutynowy), a transakcje charakteryzują się brakiem znaczącego ryzyka, zaangażowania istotnych aktywów w postaci know-how, znaków produkcyjnych czy też technologii produkcji.

Metoda rozsądnej marży różni się od najpopularniejszej metody, porównywalnej ceny niekontrolowanej, przede wszystkim tym, że dokonujemy porównania sumy bazy kosztowej i narzutu zysku, porównywalnych do bazy kosztowej i narzutu zysku ustalanych pomiędzy podmiotami niezależnymi, które uwzględniają porównywalne funkcje, ponoszone ryzyka oraz angażowane aktywa, a nie bezpośrednio ceny w transakcjach.

Ustalenie, czy transakcja jest realizowana na zasadach rynkowych może się odbywać przez porównanie narzutu stosowanego w transakcji z podmiotem powiązanym do narzutu, który ten sam podmiot stosuje w porównywalnych transakcjach z kontrahentami niepowiązanymi, lub przez odniesienie do narzutu stosowanego przez inne przedsiębiorstwo w transakcjach na wolnym rynku. Transakcję można uznać za porównywalną, jeżeli żadna z ewentualnych różnic pomiędzy porównywanymi umowami lub stronami umów nie wpływa istotnie na narzut "koszt plus" albo możliwe jest dokonanie korekt w celu wyeliminowania istotnych skutków takich różnic.

Omawiana metoda opiera się na marżach obliczonych po uwzględnieniu bezpośrednich i pośrednich kosztów produkcji. Narzut „koszt plus” obliczamy w następujący sposób:

Narzut (%) = [(cena sprzedaży – baza kosztowa)/baza kosztowa] *100%

Analiza danych porównawczych powinna dotyczyć wartości procentowych. W przedstawionym wzorze posłużono się określeniem „baza kosztowa”, chodzi tu oczywiście o cenę zakupu lub  koszty wytworzenia bezpośrednio związane z produkcją lub nabyciem towaru bądź świadczeniem usługi oraz uzasadnionej części kosztów pośrednich. W bazie kosztowej nie uwzględnia się kosztów ogólnego zarządu, czyli kosztów działania jednostki jako przedsiębiorstwa.

Aby zastosować metodę, należy:

1) wyznaczyć bazę kosztową związaną z wytworzeniem lub nabyciem;

2) zidentyfikować transakcje porównywalne, tzn. zawierane pomiędzy podmiotami niepowiązanymi;

3) dokonać porównania marży osiąganej w transakcji z podmiotem powiązanym do marż osiąganych w transakcjach porównywalnych. z podmiotem niepowiązanym lub marż osiąganych przez podmioty niepowiązane w transakcjach zidentyfikowanych jako porównywalne.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

O ile w metodzie porównywalnej ceny niekontrolowanej najistotniejsza jest porównywalność produktów lub usług, analiza porównywalności w metodzie rozsądnej marży skupia się przede wszystkim na pełnionych funkcjach, ryzyku, kosztach i angażowanych aktywach. Mniejsze znaczenie dla prawidłowego zastosowania metody ma porównywalność samych produktów. Nie oznacza to oczywiście, że porównanie możliwe jest w zakresie jakichkolwiek produktów i usług. Porównanie powinno uwzględniać cechy użytkowe i funkcjonalne produktów.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...