reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy sprzedaż logo podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż logo podlega opodatkowaniu VAT

Spółka akcyjna chce zakupić od spółki zależnej (spółki z o.o.) logo firmy. Według informacji uzyskanej w centralnej informacji podatkowej sprzedaż logo podlega opodatkowaniu VAT według stawki 22%. Mam pewne wątpliwości, ponieważ dla mnie logo firmy nie jest ani towarem, ani usługą, tylko nazwą firmy. Czy faktycznie sprzedaż logo firmy powinna być opodatkowana 22-proc. stawką VAT?

RADA

Tak, uzyskała Pani prawidłową informację. Sprzedając logo, według przepisów VAT świadczymy usługę. Usługa ta jest opodatkowana stawką podstawową 22%. Przepisy nie przewidują zastosowania obniżonej stawki VAT w tym przypadku.

UZASADNIENIE

Spółka sprzedając logo, świadczy usługę na rzecz jego nabywcy, podlegającą VAT. Takie wnioski wynikają z definicji świadczenia usług zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z niej, że usługą jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

A zatem w przepisach o VAT obowiązuje bardzo szeroko rozumiane pojęcie świadczenia usług - świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz innego podmiotu niebędące dostawą towarów. W szczególności świadczenie usług, w rozumieniu przepisów o VAT, to pojęcie znacznie szersze od pojęcia świadczenia usług w potocznym rozumieniu tego słowa). Oczywiście musi istnieć związek między świadczeniem z Państwa strony, a zapłatą od nabywcy. W Państwa przypadku taki związek istnieje. Dlatego sprzedaż logo podlega VAT jako świadczenie usług.

Usługa ta - jako niewymieniona w klasyfikacjach statystycznych - jest opodatkowana VAT według stawki podstawowej 22% (art. 41 ust. 13).

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 oraz art. 41 ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama