Polski Ład: Grupa VAT – czy warto?

Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
rozwiń więcej
Polski Ład: Grupa VAT – czy warto?
Grupa VAT, czyli nowa instytucja zbiorczego podatnika VAT jest prawdopodobnie najmniej kontrowersyjną zmianą wynikającą z Polskiego Ładu. Nie budzi ona również sporów politycznych (choćby zmian w Senacie), czy krytyki większości ekspertów. Pojawia się zatem pytanie, czy warto rozważyć założenie Grupy VAT?

Grupa VAT - czym jest?

Grupa VAT ma być zbiorczym podatnikiem VAT w rodzaju Podatkowej Grupy Kapitałowej, ale w przeciwieństwie do niej grupować może również osoby fizyczne i wszelkie spółki osobowe i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, ale też oczywiście osoby prawne. Oznacza to, że przed organami podatkami występuje jeden podatnik VAT (reprezentowany przez przedstawiciela grupy), wystawiane są faktury w imieniu całej grupy, z użyciem jednego numeru i nazwy grupy i też składana jest jedna deklaracja w imieniu całej grupy. Wszelkie rozliczenia na zewnątrz dokonywane są – ale tylko pod katem podatku VAT – wyłącznie przez całą grupę. Także w przypadku stosowania proporcji odliczenia (art. 90) ustawy o VAT, tą proporcją rozlicza się cała grupa, a nie poszczególni członkowie (ale z niezrozumiałych powodów muszą oni również ją ustalać). Wreszcie rozliczenia międzygrupowe, nawet mieszczące się przedmiotowo w czynnościach podlegających opodatkowaniu VAT są z tego opodatkowania wyłączone, co do zasady również nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych za wyjątkiem jednak sprzedaży nieruchomości udziałów lub akcji.

Autopromocja

Jak utworzyć grupę VAT - przesłanki

Grupę będą mogły utworzyć podmioty spełniające równocześnie trzy przesłanki w postaci powiązania finansowego, ekonomicznego i organizacyjnego. Przy czym powiązania muszą istnieć w trakcie zawiązywania Grupy VAT i trwać nieprzerwanie przez okres na jaki została powołana do życia.

To co nie jest jasne, to to, czy wszystkie ww. powiązania muszą wystąpić jednocześnie. Wynika to z tego, że z jednej strony przepis wskazujący na konieczność ich wystąpienia posługuje się koniunkcją pomiędzy nimi (co zgodnie z zasadami wykładni i logiki prawniczej oznacza, iż powinny wystąpić łącznie). Z drugiej jednak strony nie poprzedzono ich słowem „łącznie” lub analogicznym słowem, jak to wielokrotnie przepisy prawa podatkowego, w tym zawarte w Polskim Ładzie czynią. Rozstrzygnięcie tej różnicy wbrew pozorom jest dosyć istotne. Ww. powiązania zdefiniowane są bowiem w następujący sposób:

Powiązania finansowe

Powiązania ekonomiczne

Powiązania organizacyjne

jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy

  • przedmiot głównej działalności członków grupy VAT ma taki sam charakter lub
  • rodzaje działalności prowadzonej przez członków grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub
  • członek grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie grupy VAT.

  • prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub
  • organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

Jak widać z powyższego z jednej strony warunki te oddzielnie są dużo łatwiejsze do spełnienia niż w przypadku podatkowej grupy kapitałowej. Więcej, nie muszą to być nawet podmioty powiązane w rozumieniu art. 32 ustawy o VAT. Jeżeli jednak wszystkie ww. kryteria miałaby być spełnione łącznie, to założenie Grupy VAT może się stać nieco trudniejsze.

Ponadto muszą być spełnione kryteria terytorialne, gdyż Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:

1) posiadający siedzibę na terytorium kraju lub

2) nieposiadający siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Idzie zatem o prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu VAT w Polsce.

Grupa VAT przy tym musi mieć stały skład przez cały okres swojego trwania, jak też nie można być członkiem więcej niż jednej grupy VAT.

Obowiązki

Poza typowymi obowiązkami każdego podatnika VAT obowiązkami sprawozdawczo-rozliczeniowymi i rejestracyjnymi wprowadzane przepisy  dodatkowo obciążają podatników skupionych w grupie VAT:

  • Obowiązkiem ewidencjonowania ww. czynności wewnątrzgrupowych a nie opodatkowanych
  • Ustalania proporcji odliczenia zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT zarówno w odniesieniu do poszczególnych jej członków, a jeżeli to nie jest możliwe w stosunku do całej grupy.

Oczywiście zarówno w zakresie proporcji, jak i innych rozliczeń VAT, grupa VAT jest następcą prawno-podatkowym podatników ją tworzących, a ci również są jej następcami w przypadku jej rozwiązania.

Korzyści i zagrożenia

To co w założeniu ma być największą korzyścią z założenia grupy VAT, to brak opodatkowania czynności wewnątrzgrupowych (w tym brak obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności – MPP) i uproszczenie dokumentacyjne.  Biorąc pod uwagę opisane wyżej obowiązki, w ty konieczność dokumentowania czynności wewnątrzgrupowych uproszczenie dokumentacyjne jest raczej pozorne. Brak konieczności stosowania MPP jest oczywistą korzyścią, ale też jest oczywistością w ogóle. Przecież skoro czynności te będą nieopodatkowane VAT to nie ma jak podzielić tej płatności w MPP. A do czynności zewnętrznych Grupa VAT i tak MPP będzie musiała stosować, jeżeli będą to czynności objęte tym obowiązkiem.

Sam brak opodatkowania VAT jest bardzo względną korzyścią. Podatek ten jest przecież w założeniu neutralny, a więc podlega odliczeniu. Co więcej w przypadku sprzedaży wg stawek preferencyjnych przy zakupach ze stawką podstawową od pozostałych członków grupy, brak opodatkowania będzie więc oznaczał stratę dla tych członków grupy VAT. Jedyną realną korzyścią jest zasadniczy brak opodatkowania czynności wewnątrzgrupowych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ale też jeżeli one nie podlegają opodatkowaniu jako tego rodzaju czynności. Tylko zatem ci podatnicy, którym opłacać się będzie rezygnacja z podatku naliczonego dla tych czynności zyskają również na podatku od czynności cywilnoprawnych.

Co do zagrożeń to przede wszystkim wskazuje się na solidarną odpowiedzialność członków Grupy VAT za zobowiązania całej grupy z tytułu podatku VAT. Istotą solidarnej odpowiedzialności jest to, że wierzyciel może ściągnąć całość należności od jednego dłużnika solidarnie odpowiedzialnego i w ten sposób zobowiązanie wygasa. Powstaje pytanie, czy takie rozwiązanie w przypadku Grupy VAT jest uzasadnione? Z pewnością stanowi to ogromne ułatwienie dla organów skarbowych, które będą mogły wybrać członka grupy do egzekucji zobowiązania zamiast dochodzić zobowiązania od grupy jako takiej. Pamiętać bowiem trzeba, że pod kątem zdolności prawnej każdy z członków Grupy VAT pozostaje odrębnym podmiotem, odrębnym bytem prawnym. Ale z drugiej strony z punktu widzenia zobowiązania podatkowego w VAT (i podmiotowości prawnopodatkowej w tym podatku) podatnikiem jest cała Grupa VAT i tak jest też istota jej działania. Rozwiązanie to więc ocenić należy, jako co najmniej kontrowersyjne, a z pewnością ryzykowne dla członków Grupy.

Polecamy: Komplet PODATKI 2022

Polecamy: Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy i ZUS + ebook w PREZENCIE

Czy warto utworzyć grupę VAT?

Grupa VAT, choć budzi mało kontrowersji jako jedno z niewielu rozwiązań Polskiego Ładu, to również wydaje się być rozwiązanie mało atrakcyjnym, co dziwi o tyle, że w innych krajach UE, gdzie już funkcjonuje, jest dość popularne. Korzyści podatkowe dotyczyć będą tylko tych podatników, których stawka sprzedaży i kupna jest tożsama. Wiele wątpliwości budzi przy tym spełnienie przesłanek do utworzenia grupy, rzekome zmniejszenie obowiązków dokumentacyjnych w połączeniu z pewnymi ryzykami.

Podsumowując:

Zalety

Wady

Brak opodatkowania dostawy towarów i usług przez podmioty należące do Grupy

 Mniej dokumentacji w zakresie VAT (?)

Brak MPP

Ma charakter dobrowolny

Grupa VAT może się sprawdzić, gdy podmioty prowadzą wiele wzajemnych transakcji

Solidarna odpowiedzialność

Grupa VAT zasadniczo ustala odrębnie dla każdego z podmiotów proporcję VAT

Dostosowanie obecnych rozwiązań w zakresie rozliczania podatku VAT dla celów Grupy VAT

Ograniczenie do bycia uczestnikiem tylko w zakresie jednej Grupy VAT

Dor.pod.,r.pr. Mirosław Siwiński, partner w Advicero Nexia

 

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...