REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ustawie o VAT - wprowadzenie grup VAT

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Szymon Kwasigroch
Zmiany w ustawie o VAT - wprowadzenie grup VAT
Zmiany w ustawie o VAT - wprowadzenie grup VAT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Grupa VAT. W ramach Polskiego Ładu, mającego przynieść szereg istotnych zmian w gospodarce, przede wszystkim dla przedsiębiorców, przewidziana jest zmiana w ustawie o VAT dotycząca wprowadzenia grup VAT. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji znaleźć można projekt z dnia 26 lipca 2021 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Czym jest grupa VAT?

Grupa VAT to grupa powiązanych ekonomicznie, finansowo oraz organizacyjnie podmiotów zarejestrowanych wspólnie jako podatnik VAT. Podmiot reprezentujący daną grupę VAT w zakresie jej prawnych obowiązków oraz rozliczenia grupy z Urzędem Skarbowym, oraz Ministerstwem Finansów  ustawa nazywa przedstawicielem VAT. Naczelnik US właściwy dla przedstawiciela grupy VAT będzie organem właściwym w sprawach opodatkowania całej grupy VAT.

Autopromocja

Ustanowienie grupy VAT

Stworzenie grupy VAT możliwe jest dla podmiotów posiadających siedzibę w Polsce oraz dla podatników nieposiadających siedziby na terytorium kraju, prowadzącym działalność w Polsce za pośrednictwem oddziału przedsiębiorstwa położonego na terytorium kraju. Konieczne do stworzenia grupy VAT jest zawarcie umowy w formie pisemnej pomiędzy podmiotami. Umowa o utworzeniu grupy VAT, zgodnie z art. 15a ust. 10 do ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) powinna zawierać następujące informacje:

 • nazwę podatnika zawierającą dodatkowe oznaczenia: grupa VAT/GV,
 • określenie podmiotów tworzących grupę VAT oraz wysokości ich kapitału zakładowego,
 • wskazanie, który z podmiotów będzie przedstawicielem grup VAT,
 • informację o udziałowcach (akcjonariuszach) i wysokości ich udziału w kapitale zakładowym podmiotów tworzących grupę VAT, posiadających co najmniej 50% udziałów tych podmiotów,
 • czas trwania grupy VAT (nie krótszy niż 3 lata).

Grupa VAT nabędzie status podatnika VAT z dniem wskazanym w umowie jako datę jej utworzenia (nie wcześniej niż dokonanie rejestracji dla potrzeb VAT). Przedłużenie istnienia grupy VAT natomiast, można dokonać poprzez zgłoszenie do naczelnika US właściwego dla grupy nowej umowy na 30 dni do wygaśnięcia umowy poprzedniej. Jakiekolwiek zmiany podmiotowe w zakresie członków grupy wymagają rozwiązania starej umowy o grupie VAT i zawarcie nowej.

Grupa VAT - warunki konieczne do spełnienia

Podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT, a grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT. Ponadto grupa VAT, podczas jej trwania, nie może być pomniejszona o którykolwiek podmiot ją stanowiący, ani powiększona o podmiot dodatkowy.

Powiązania zawarte w ustawie muszą zachodzić w grupie VAT przez cały okres jej istnienia i rozumieć je należy jako:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • powiązania ekonomiczne: działalność członków grupy VAT musi odnosić się do tego samego rodzaju działalności (może to być jednak działalność w różnych sektorach gospodarki). Zasada tego samego rodzaju działalności nie ma zastosowania w przypadku, gdy jeden z podmiotów bezpośrednio dostarcza towar innemu członkowi grupy (nawet jeżeli działalność tego członka nie jest zależna od tych dostaw);
 • powiązania finansowe: posiadanie przez jeden z podmiotów tworzących grupę VAT (najczęściej będzie to jej przedstawiciel) bezpośredniego udziału w wysokości przynajmniej 50% w kapitale zakładowym pozostałych podmiotów grupy;
 • powiązania organizacyjne: członkowie grupy muszą znajdować się formalnie, prawnie lub faktycznie pod jednym kierownictwem, lub organizują swoje działania całkowicie, lub częściowo w porozumieniu.

Grupa VAT straci status podatnika, gdy przestanie spełniać którykolwiek z warunków uzależniających możliwość jej utworzenia i funkcjonowania opisanych powyżej lub upłynie termin ważności zawartej umowy.

Opodatkowanie w ramach grupy VAT

Wszystkie transakcje, dostawy towarów czy świadczone usługi pomiędzy podmiotami stanowiącymi grupę VAT, nie podlegają opodatkowaniu, co sprawia, że podmioty takie stają się dla siebie neutralne podatkowo. Co więcej, transakcje, dostawy towarów czy świadczenie usług na rzecz jednego z podmiotów należących do grupy, traktowane będą jako stanowione na rzecz grupy (tak samo w drugą stronę). 

W zakresie rozliczeń grupy VAT warto wspomnieć o solidarności podmiotów względem grupy przy jej rozliczaniu z podatku VAT. Oznacza to, że wszystkie podmioty grupy VAT będą solidarnie odpowiadać za zobowiązania, czy ewentualne niedopatrzenia w rozliczeniach z US, czy MF.

Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji VAT 2021. Komentarz z serwisem online

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA