REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grupa VAT - nowa instytucja Polskiego Ładu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
Grupa VAT – nowa instytucja Polskiego Ładu
Grupa VAT – nowa instytucja Polskiego Ładu

REKLAMA

REKLAMA

Polska jako kolejny kraj europejski, w ramach tzw. Polskiego Ładu, wprowadza instytucję Grupy VAT. Przewodnią ideą rozwiązania jest uproszczenie rozliczeń wewnątrz grup podatników i możliwość występowania jako jeden podatnik VAT. W jaki sposób będą działać Grupy VAT i jakie korzyści oferują?

Grupa VAT - informacje ogólne

Nowe regulacje dotyczące tzw. Polskiego Ładu nie ominęły podatników VAT. Najważniejszą zmianą w podatku od towarów i usług jest wprowadzenie Grupy VAT przeznaczonej dla podmiotów działających wspólnie na rynku. W istocie nowe przepisy, umożliwiają działanie w uregulowany sposób np. konsorcjom, których rozliczenia wewnętrzne regulowały dotychczas interpretacje indywidualne oraz orzecznictwo. Istnienie Grup VAT może w istocie upraszczać obrót wewnątrz Grupy i zarządzać płynnością finansową w kontekście VAT. Konsolidacja w jednej grupie pozwoliłaby na uwolnienie środków które w innej sytuacji podlegałyby wpłacie do organu podatkowego (np. w sytuacji, gdy jeden podmiot byłby zobowiązany do zapłaty VAT należnego, a drugi mógłby wnioskować o zwrot podatku). W uproszczeniu, w grupie VAT, kwoty te zostałyby skompensowane, gdyż podmioty te występowałyby jako jeden podatnik VAT. Na wprowadzenie Grup VAT pozwala bezpośrednio art. 11 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Rozwiązanie to występuje już w wielu krajach europejskich (obecnie 18 krajach wspólnoty), m.in. na Malcie (od 2018 roku) oraz w Danii. Kwestie Grup VAT były również wielokrotnie przedmiotem orzecznictwa TSUE (m.in. Wyrok C-7/13 z dnia 17 września 2014 r. Skandia America Corp. (USA), filial Sverige przeciwko Skatteverket). Zgodnie z uzasadnieniem dla tzw. Polskiego Ładu: Postulowane rozwiązanie ma dostosować realia prawno-podatkowe do tych spotykanych w zdecydowanej większości państw UE. Wprowadzone uproszczenie w postaci wprowadzenia możliwości utworzenia Grupy VAT ma walor zachęty inwestycyjnej.  Wskazać należy w szczególności na korzystniejsze niż obecnie opodatkowanie VAT transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, a także korzyści związane z poprawą płynności i administracyjne.

REKLAMA

Autopromocja

Warunki formalne

Członkami Grupy VAT mogą być podmioty:

  • posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
  • nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Ustawa nie wprowadza dodatkowych warunków dotyczących indywidualnego podmiotu jako członka grupy.  Zgodnie z projektem ustawy, Grupa VAT składa się z podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowanych jako czynny podatnik VAT. Wyrażenie to, zaczerpnięte wprost z dyrektywy 2006/112/WE zostało doprecyzowane wprost w ustawie.

Warunki powiązań zostały ściśle określone jako:

  • powiązania finansowe: bezpośrednio ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy,
  • powiązania ekonomiczne: przedmiot głównej działalności członków Grupy VAT ma taki sam charakter lub działalności prowadzonej przez członków Grupy VAT uzupełniają się i są współzależne, lub członek Grupy VAT prowadzi działalność, z której w całości lub w dużej mierze korzystają inni członkowie Grupy VAT,
  • powiązania organizacyjne: członkowie prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio, znajdują się pod wspólnym kierownictwem, lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.

Ważne jest to, że warunki te muszą trwać przez cały okres istnienia Grupy VAT.  Istotną rolę będzie pełnił reprezentant Grupy VAT, który reprezentuje grupę względem ich praw i obowiązków. Reprezentacja ta będzie odnosić się prawdopodobnie do obowiązków prawnopodatkowych z organem podatkowym (właściwym organem w zakresie Grupy VAT jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla przedstawiciela Grupy VAT). Reprezentantem Grupy VAT nie musi być podmiot dominujący ekonomicznie np. spółka matka, a dowolny podmiot wchodzący w skład grupy. Każdy podmiot może być członkiem tylko jednej Grupy VAT, a Grupa VAT nie może być członkiem innej Grupy VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementem koniecznym do utworzenia Grupy VAT jest zawarcie pisemnej umowy zawierającej:

  • nazwę Grupy VAT z dodatkowym oznaczeniem „Grupa VAT” lub „GV”;
  • dane identyfikacyjne podatników tworzących grupę VAT, w tym dane dotyczące oddziału w przypadku podatnika nieposiadającego siedziby na terytorium kraju oraz wysokość kapitału zakładowego każdego z tych podatników;
  • wskazanie przedstawiciela Grupy VAT, wyznaczonego spośród jej członków;
  • dane identyfikacyjne udziałowców (akcjonariuszy) i wysokość ich udziału w kapitale zakładowym podatników tworzących grupę VAT, posiadających ponad 50% udziałów (akcji) w kapitale zakładowym tych podatników;
  • wskazanie okresu, na jaki Grupa VAT została utworzona, nie krótszego niż 3 lata.

Okres istnienia Grupy VAT może zostać przedłużony poprzez nową umowę. Umowa pierwotna jest przekazywana Naczelnikowi Urzędu Skarbowego dokonującego rejestracji, wraz ze zgłoszeniem rejestracyjnym. Grupa VAT ma również obowiązek przekazywania każdej umowy przedłużającej istnienie grupy.

Świadczenie usług i dostawa towarów przez grupę VAT

Podstawowym założeniem Grupy VAT jest wyjęcie poza obszar opodatkowania, świadczenia usług i dostaw towarów pomiędzy członkami grupy. Świadczenie i dostawa towarów przez jednego z członków Grupy VAT będzie traktowane jako czynność opodatkowana dokonana przez samą grupę. Podmioty będące członkami VAT, stają się w istocie jednym podatnikiem, tzn. usługi świadczone oraz dostawa towarów świadczone przez każdy z podmiotów „na zewnątrz” traktowany będzie jak wykonanie czynności opodatkowanych przez Grupę VAT. Co ważne, świadczenie usług wewnątrz grupy, musi zostać ujmowane w nowej ewidencji, którą będzie musiał prowadzić indywidualnie każdy uczestnik.

Grupa VAT - korzyści i problemy

Podstawową korzyścią Grupy VAT będzie uproszczenie i wyjęcie spoza opodatkowania dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz podmiotów wewnątrz grupy. Szczególnie korzystne może być rozliczanie podatku VAT w grupie w sytuacji, gdy przynajmniej jeden podmiot w grupie z powodu wysokiej sprzedaży rozlicza VAT należny, a drugi zgodnie ze specyfiką prowadzonej działalności nadwyżki VAT naliczonego. Niewątpliwym problemem, który nie zostały wskazany wprost jest kwestia wystawiania faktur w ramach Grupy VAT, oraz ujmowanie transakcji w JPK_VAT.

Podsumowując, Grupa VAT może być ciekawym rozwiązaniem dla podmiotów powiązanych lub planujących wspólne przedsięwzięcie w ramach spółek celowych. Możliwe, że wprowadzenie regulacji Grup VAT, wpłynie na zwiększenie popularności Podatkowych Grup Kapitałowych, które obecnie nie cieszą się zainteresowaniem podatników.

Wojciech Kliś, doradca podatkowy BG TAX&LEGAL

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA