Wzór deklaracji VAT-14

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Wzór deklaracji VAT-14 / ShutterStock
Minister Rozwoju i Finansów w drodze rozporządzenia określił nowy wzór deklaracji VAT-14, wraz z załącznikiem VAT-14/A. Deklaracja ma zastosowanie w przypadku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Nowy wzór obowiązuje od 1 marca 2017 r.

Nowy wzór deklaracji VAT-14

Z dniem 1 marca 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 407).

Autopromocja

Określa ono wzór deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14), o której mowa w art. 99 ust. 11a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

W związku z powyższym traci moc dotychczasowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2016 r. w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (Dz. U. poz. 1124).

Wzór deklaracji VAT-14 (wraz z załącznikiem VAT-14/A) obowiązujący od 1 marca 2017 r.

Objaśnienia do deklaracji VAT-14 i załącznika VAT-14/A

W przypadku wypełniania deklaracji VAT-14:

- jeżeli składający deklarację występuje w charakterze podatnika i płatnika, to składa jedną deklarację za dany okres rozliczeniowy, należy zaznaczyć w poz. 8 kwadrat nr 3 i 4,

- w poz. 10 należy wpisać łączną kwotę podatku stanowiącą sumę kwot cząstkowych, które winny być wpłacone zgodnie z art. 103 ust. 5a i 5b ustawy o VAT,

- w poz. 14 podanie informacji jest dobrowolne.

W przypadku wypełniania załącznika VAT-14/A  „ROZLICZENIE WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWEGO NABYCIA PALIW SILNIKOWYCH”:

- tabelę z części B załącznika należy wypełnić chronologicznie według dat transakcji,

- wiersze tabeli części B załącznika stanowią listę rozwijalną,

- kolumny b,  c, oraz j  wypełnia się tylko wówczas jeżeli składający deklarację występuje w charakterze płatnika,

- jeżeli składający deklarację występuje w charakterze podatnika i płatnika (w poz. 4 zaznaczono  kwadrat nr 3 i 4), to w przypadku transakcji dokonanej na własną rzecz w kolumnie d należy zaznaczyć kwadrat znakiem X; w pozostałych przypadkach kolumny d  nie wypełnia się,

- kolumnę e wypełnia się tylko w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy,

- w kolumnie f należy wpisać datę transakcji powodującej powstanie obowiązku zapłaty kwoty podatku; przez datę transakcji należy rozumieć datę, od której liczy się termin wpłaty kwoty podatku zgodnie z art. 103 ust. 5a i 5b ustawy,

- w kolumnie h należy wpisać wartość transakcji bez kwoty podatku, stanowiącą podstawę opodatkowania; jeżeli w danym dniu było więcej transakcji z tym samym kontrahentem, z zastrzeżeniem, że w przypadku płatnika transakcje te są rozliczane na rzecz tego samego podatnika, to można podać sumę wartości tych transakcji (z tego samego dnia), pod warunkiem, że transakcje te dotyczą wyrobu o tym samym kodzie CN,


- w kolumnie i należy podać kwotę podatku należnego od wyszczególnionych w kolumnie h transakcji,

- w kolumnie j należy wpisać kwotę zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatku zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa,

- w kolumnie k w ostatnim wierszu dla transakcji z tego samego dnia należy wpisać łączną kwotę podatku dla transakcji z tego samego dnia po pomniejszeniu o łączną kwotę zryczałtowanego wynagrodzenia płatnika z kolumny j dla transakcji z tego samego dnia, które przysługuje płatnikowi zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa; jeżeli rozliczenia dokonuje podatnik, kwota podatku wykazana w kolumnie k równa się kwocie podatku wykazanej w kolumnie i,

- kwota z poz. 7 powinna być równa sumie kwot z poz. 8 i 9  załącznika.  

Rozliczanie wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, których wytwarzanie lub którymi obrót wymaga uzyskania koncesji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, podatnik jest obowiązany, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania kwot podatku na rachunek urzędu skarbowego właściwego w zakresie wpłat podatku akcyzowego:

- w terminie 5 dni od dnia, w którym towary te zostały wprowadzone do określonego we właściwym zezwoleniu miejsca odbioru wyrobów akcyzowych – jeżeli towary są nabywane wewnątrzwspólnotowo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym przez zarejestrowanego odbiorcę z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym;

- w terminie 5 dni od dnia wprowadzenia tych towarów z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do składu podatkowego;

- z chwilą przemieszczenia tych towarów na terytorium kraju – jeżeli towary są przemieszczane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym.

Poza powyższym obowiązkiem zapłaty VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw na rachunek urzędu skarbowego właściwego w zakresie wpłat podatku akcyzowego należy również złożyć deklarację podatkową VAT-14. Składa się ją:

- do naczelnika urzędu celnego właściwego w sprawie rozliczenia akcyzy,

- za okresy miesięczne, w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty poszczególnych kwot podatku.

Gdy dany podmiot będzie w danym miesiącu jednocześnie podatnikiem i płatnikiem podatku, składa jedną deklarację VAT-14, zaznaczając w niej, oraz w jej załączniku, odpowiednie pola pozwalające rozróżnić, w jakim charakterze dokonywał poszczególnych operacji.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 407),

- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.).

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...