Jak dokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów
REKLAMA
REKLAMA
Przedstawiamy fragment interpretacji MF w tej sprawie.
REKLAMA
(...) Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowany w Polsce, jako czynny podatnik VAT UE. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w szczególności opraw oświetleniowych do odbiorców z krajów Unii Europejskiej, posiadających właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy. Na potwierdzenie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów Spółka będzie dysponować fakturą VAT, zawierającą specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.
Ponadto w pierwszym przypadku, przedstawionym we wniosku, Spółka będzie dysponować, oprócz ww. dokumentu, kopią listu przewozowego potwierdzającą wydanie towaru przewoźnikowi (ewentualnie spedytorowi). Dodatkowo Spółka dysponować będzie oryginałem pisemnego potwierdzenia wywozu wystawionego przez przewoźnika stanowiącym, że towar został dostarczony do odbiorcy wskazanego w liście przewozowym. Oświadczenie to zawierać będzie wzmiankę, że zostało wystawione na potrzeby potwierdzenia dostawy w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Spółka nie będzie dysponować natomiast dokumentem, w którym to sam nabywca towaru potwierdziłby, że towar został mu dostarczony.
Dostawa krajowa i wewnątrzwspólnotowa kompleksu rzeczy - skutki w VAT
REKLAMA
W drugim przypadku Spółka będzie dysponować, oprócz ww. faktury, skanem oświadczenia odbiorcy towaru zawierającym: wymienienie specyfikacji towarów, miejsce dokonania dostawy, dane Spółki, dane odbiorcy towarów, podpis osoby działającej w imieniu odbiorcy. Skan wskazanego wyżej oświadczenia przesłany zostanie Spółce przez odbiorcę towaru przy pomocy adresów e-mail, za pomocą których Spółka prowadzi z odbiorcą bieżącą korespondencję.
Natomiast w trzecim przypadku Spółka będzie dysponować ww. fakturą oraz skanem listu przewozowego wydanego przez przewoźnika (ewentualnie spedytora), na którym odbiorca towaru potwierdzi swoim podpisem, że towar został mu dostarczony. Skan wskazanego wyżej listu przewozowego zostanie przesłany Spółce przez odbiorcę towaru przy pomocy adresów e-mail, za pomocą których Spółka prowadzi z odbiorcą bieżącą korespondencję.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
(...), w sytuacji posiadania przez Wnioskodawcę niepodpisanego przez odbiorcę dokumentu przewozowego wraz z fakturą zawierającą specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz oryginałem pisemnego potwierdzenia wywozu wystawionego przez przewoźnika stanowiącym, że towar został dostarczony do odbiorcy wskazanego w liście przewozowym, dokumenty te wystarczająco uprawdopodobniają przemieszczenie towarów na terytorium innego państwa członkowskiego. Tym samym posiadanie łącznie ww. dokumentów uprawnia Wnioskodawcę do zastosowania stawki podatku 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przypadku pierwszego przedstawionego we wniosku należy uznać za prawidłowe.
Ponadto powołane przepisy nie uzależniają zastosowania stawki 0% od posiadania oryginałów dokumentów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, stąd można wnioskować, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej. Jeżeli zatem jest to dokument udostępniony w formie elektronicznej, e-mail, ksero, skan lub faks dokumentu, niebudzący wątpliwości co do jego autentyczności, może on stanowić dowód, o którym mowa w powołanych przepisach ustawy.
Przenosząc powyższe uwagi na grunt przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania preferencyjnej stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w odniesieniu do przedstawionej sprawy należy uznać posiadane przez Spółkę dokumenty, opisane we wniosku – w przypadku drugim i trzecim – za dowody, które uprawdopodobniają przemieszczenie towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego oraz ich dostarczenie do nabywcy znajdującego się na terytorium tego państwa, innym niż terytorium kraju. Zatem Spółka, na podstawie tych dokumentów ma prawo do zastosowania stawki 0% VAT, transakcji dokonanych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Udzielenie skonta przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) - wystawienie faktur korygujących
Trzeba jednocześnie podkreślić, że prawidłowość i wiarygodność tych dokumentów może zostać potwierdzona wyłącznie w toku postępowania podatkowego.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 czerwca 2016 r., sygn. IBPP4/4513-62/16/EK
oprac. Ewa Sławińska
prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego”
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat