reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Dostawa z montażem – zasady opodatkowania VAT

Dostawa z montażem – zasady opodatkowania VAT

Polska Spółka X zamówiła od kontrahenta Y z Niemiec maszynę, stanowiącą element linii produkcyjnej. Maszyna została dostarczona i zainstalowana w zakładzie X 10.06.2015 r. Ze względu na wysoki stopień zaawansowania tejże maszyny, czynności montażu i próbnego uruchomienia towaru dokonał niemiecki sprzedawca. Spółka X zaliczyła ww. maszynę do środków trwałych (towar będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej). Na jakich zasadach powinna zostać rozliczona w VAT ww. transakcja?

Jak wynika ze stanu faktycznego, Spółka X nabyła towar (maszynę), która została zainstalowana w Polsce przez sprzedawcę Y.

W przedmiotowej sytuacji montaż maszyny był niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i korzystania z tego towaru przez nabywcę. Spółka X nie byłaby bowiem w stanie samodzielnie zainstalować i uruchomić maszyny z uwagi na wysoki stopień skomplikowania tych czynności.

Wobec tego, w analizowanej sytuacji doszło do kompleksowej transakcji, której głównym elementem jest dostawa maszyny, zaś montaż tego towaru stanowi świadczenie dodatkowe nierozerwalnie związane z ww. świadczeniem zasadniczym. Przedmiotowa dostawa z montażem powinna więc zostać opodatkowana VAT łącznie jako jedno świadczenie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Ponieważ w transakcji tej wzięły udział podmioty z różnych państw UE, należy ustalić miejsce opodatkowania. I tak, zgodnie z art. 22 ust. ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Nie uznaje się jednak za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Biorąc pod uwagę fakt, że instalacja maszyny w zakładzie Spółki X była procesem skomplikowanym (tj. wymagała fachowej wiedzy i umiejętności), należy przyjąć, że montaż ten nie polegał jedynie na wykonaniu ww. prostych czynności. A zatem, przedmiotowa transakcja (dostawa z montażem) powinna zostać opodatkowana zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj. w Polsce, gdyż w tym państwie dokonano montażu maszyny.

Zakładając więc, że podmiot Y nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski ani nie posiada rejestracji dla celów VAT w Polsce, w analizowanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju oraz podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  • nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,
  • dostawa towarów nie jest dokonywana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

Powyższe oznacza więc, że podatnikiem zobligowanym do rozliczenia przedmiotowej dostawy z montażem na gruncie ustawy o VAT jest Spółka X (czyli nabywca towaru). Na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT X powinna więc rozpoznać obowiązek podatkowy z chwilą dokonania dostawy maszyny (tu: 10.06.2015 r.). Transakcja ta podlega stawce 23% podatku VAT (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT).

Spółka X powinna uwzględnić transakcję dostawy z montażem w poz. 32 i 33 („Dostawa towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy”) oraz w poz. 42 i 43 („Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych”) deklaracji VAT-7.

Ewelina Kalita

Konsultant podatkowy

ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama