reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT

Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT

Zastosowanie internetu znacznie ułatwiło sprzedaż wysyłkową za granicę do krajów Unii Europejskiej. Obecnie nie ma więc przeszkód, by nawet bez własnej strony internetowej sprzedawać za pośrednictwem internetu swoje produkty do krajów unijnych, dzięki takim portalom jak Ebay, Amazon, Dawanda czy Aukro. Jak rozliczać VAT w przypadku dokonywania takiej sprzedaży?

Jeśli sprzedajemy towary na rzecz przedsiębiorców z innych krajów Unii Europejskiej i jesteśmy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT UE to sprawa jest prosta, wystawiamy fakturę VAT, a podatek ze stawką 0% rozliczany jest według ogólnych zasad wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

Co jeśli sprzedajmy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej? Oczywiście nie można zastosować stawki 0% VAT, bo VAT zawsze płaci ostateczny odbiorca, a rozlicza go sprzedawca.

Klauzula nadużycia prawa w ustawie o VAT od 15 lipca 2016 r.

Według zasad ogólnych podatek VAT od transakcji z konsumentami z innych krajów UE należy rozliczyć w państwie, do którego towary są wysyłane. Jednak nie dotyczy to sprzedaży do określonych limitów,  jeśli nie przekroczy się pewnych obrotów podatek można płacić w kraju nadania przesyłki (po ich przekroczeniu trzeba zarejestrować się do celów VAT w danym państwie).

Sprzedaż wysyłkowa do krajów UE - limity

W ramach prawa unijnego określono, że limit taki wynosi 100 tys. euro, jednak państwa członkowskie mają prawo do obniżenia tego poziomu do wartości 35 tys. euro. Z tego prawa skorzystała duża część państw członkowskich, w tym Polska (zobacz tabelę poniżej). Warto pamiętać, że kwota ta określa całkowitą wartość sprzedaży wysyłkowej do danego państwa członkowskiego w ciągu roku podatkowego albo w poprzednim roku podatkowym. Jeśli wartość sprzedaż do danego państwa unijnego w ciągu roku podatkowego nie przekroczy ustalonych limitów, to można opodatkować transakcję na terytorium kraju. W przypadku ich przekroczenia opodatkowanie w państwie członkowskim przeznaczenia obowiązuje począwszy od dostawy, która przekroczyła ten limit.

Pamiętajmy, że wartości – limity obrotów są różne w różnych krajach, dlatego należy sprawdzić limit w pańskie unijnych, do którego wysyłamy towary.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Czasem opłacalne jest zarejestrowanie się jako płatnik VAT w innym kraju unijnym (np. jeśli stawka podatku VAT na towary, które sprzedajemy jest niższa), jednak jeśli nasza sprzedaż nie jest wysoka może okazać się, że koszty obsługi (opłacenie biura księgowego, które będzie w naszym imieniu składało deklaracje, kontaktowało się z urzędami danego państwa) są droższe lub porównywalne do oszczędności, które może nam przynieść różnica w stawce VAT.

Wyłączenie niektórych towarów

Pamiętajmy ponadto, że do przepisów dotyczących sprzedaży wysyłkowej (pozwalających na rozliczenie podatku w Polsce) nie stosuje się do:

- nowych środków transportu;

- towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przed podmiot działający na jego rzecz;

- wyrobów akcyzowych;

- towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, do których opodatkowania stosuje się zasady VAT-marża.

Jak wypełniać informację podsumowującą VAT-UE

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT /Fot. fotolia
Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT /Fot. fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama