REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łatwe podatki
Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.
Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT /Fot. fotolia
Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT /Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastosowanie internetu znacznie ułatwiło sprzedaż wysyłkową za granicę do krajów Unii Europejskiej. Obecnie nie ma więc przeszkód, by nawet bez własnej strony internetowej sprzedawać za pośrednictwem internetu swoje produkty do krajów unijnych, dzięki takim portalom jak Ebay, Amazon, Dawanda czy Aukro. Jak rozliczać VAT w przypadku dokonywania takiej sprzedaży?

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli sprzedajemy towary na rzecz przedsiębiorców z innych krajów Unii Europejskiej i jesteśmy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT UE to sprawa jest prosta, wystawiamy fakturę VAT, a podatek ze stawką 0% rozliczany jest według ogólnych zasad wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

Co jeśli sprzedajmy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej? Oczywiście nie można zastosować stawki 0% VAT, bo VAT zawsze płaci ostateczny odbiorca, a rozlicza go sprzedawca.

Klauzula nadużycia prawa w ustawie o VAT od 15 lipca 2016 r.

Według zasad ogólnych podatek VAT od transakcji z konsumentami z innych krajów UE należy rozliczyć w państwie, do którego towary są wysyłane. Jednak nie dotyczy to sprzedaży do określonych limitów,  jeśli nie przekroczy się pewnych obrotów podatek można płacić w kraju nadania przesyłki (po ich przekroczeniu trzeba zarejestrować się do celów VAT w danym państwie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż wysyłkowa do krajów UE - limity

W ramach prawa unijnego określono, że limit taki wynosi 100 tys. euro, jednak państwa członkowskie mają prawo do obniżenia tego poziomu do wartości 35 tys. euro. Z tego prawa skorzystała duża część państw członkowskich, w tym Polska (zobacz tabelę poniżej). Warto pamiętać, że kwota ta określa całkowitą wartość sprzedaży wysyłkowej do danego państwa członkowskiego w ciągu roku podatkowego albo w poprzednim roku podatkowym. Jeśli wartość sprzedaż do danego państwa unijnego w ciągu roku podatkowego nie przekroczy ustalonych limitów, to można opodatkować transakcję na terytorium kraju. W przypadku ich przekroczenia opodatkowanie w państwie członkowskim przeznaczenia obowiązuje począwszy od dostawy, która przekroczyła ten limit.

Pamiętajmy, że wartości – limity obrotów są różne w różnych krajach, dlatego należy sprawdzić limit w pańskie unijnych, do którego wysyłamy towary.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Czasem opłacalne jest zarejestrowanie się jako płatnik VAT w innym kraju unijnym (np. jeśli stawka podatku VAT na towary, które sprzedajemy jest niższa), jednak jeśli nasza sprzedaż nie jest wysoka może okazać się, że koszty obsługi (opłacenie biura księgowego, które będzie w naszym imieniu składało deklaracje, kontaktowało się z urzędami danego państwa) są droższe lub porównywalne do oszczędności, które może nam przynieść różnica w stawce VAT.

Wyłączenie niektórych towarów

Pamiętajmy ponadto, że do przepisów dotyczących sprzedaży wysyłkowej (pozwalających na rozliczenie podatku w Polsce) nie stosuje się do:

- nowych środków transportu;

- towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przed podmiot działający na jego rzecz;

- wyrobów akcyzowych;

- towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, do których opodatkowania stosuje się zasady VAT-marża.

Jak wypełniać informację podsumowującą VAT-UE


Jak dokumentować sprzedaż wysyłkową do krajów UE?

Jeśli w swojej firmie posiadamy kasę fiskalną, to wystarczy w ten sposób zaewidencjonować tę sprzedaż. Jeśli korzystamy ze zwolnienia w obowiązku posiadania kasy fiskalnej, to powinnyśmy wystawić fakturę VAT.

Jak obliczyć limit sprzedaży?

Należy także pamiętać, że przeliczenia kwoty limitu sprzedaży wysyłkowej na walutę polską dokonywane jest na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1000 zł.

Jeśli wybierzemy możliwość opodatkowania transakcji w kraju docelowym (pamiętajmy, że mamy do tego prawo bez względu na obowiązujące limity), to we właściwym terminie (30 dni przed datą dokonania pierwszej dostawy) jesteśmy zobowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze skorzystania z tej opcji. Powinniśmy także powiadomić organy skarbowe w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania VAT w tym państwie. Następnie – w terminie 30 dni od dokonania pierwszej dostawy – jesteśmy zobowiązany przedstawić w polskim urzędzie skarbowym dokument potwierdzający to powiadomienie.

Sprzedaż towarów do Unii a zwolnienie z VAT

Jednak, jeśli przekroczymy limit sprzedaży wysyłkowej do danego kraju (patrz tabela poniżej), nie mamy już żadnej możliwości wyboru miejsca opodatkowania. Trzeba wtedy płacić podatek w kraju dokonania dostawy (przeznaczenia towarów).

Kraj

Limit w euro

Austria

35.000 euro

Belgia

35.000 euro

Bułgaria

70.000 BGN = 35.791 euro

Chorwacja

270.000 HRK = 35.293 euro

Cypr

35.000 euro

Czechy

1.140.000 CZK = 41.510 euro

Dania

280.000 DKK = 37.508 euro

Estonia

35.000 euro

Finlandia

35.000 euro

Francja

100.000 euro

Grecja

35.000 euro

Hiszpania

35.000 euro

Holandia

100.000 euro

Irlandia

35.000 euro

Litwa

125.000 LTL = 36.203 euro

Luksemburg

100.000 euro

Łotwa

35.000 euro

Malta

35.000 euro

Niemcy

100.000 euro

Portugalia

35.000 euro

Rumunia

118.000 RON = 26.419 euro

Słowacja

35.000 euro

Słowenia

35.000 euro

Szwecja

320.000 SEK = 35.935 euro

Węgry

35.000 euro

Wielka Brytania

70.000 GBP = 84.541 euro

Włochy

35.000 euro

Autor: Magdalena Podgórska

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

Rozliczenie VAT przy uznanej reklamacji, gdy kupujący zatrzymuje część wadliwego towaru

Zgłosiliśmy reklamację w związku z wadliwym towarem. Kontrahent uznał reklamację, ale zamiast wystawić fakturę korygującą, wystawił notę uznaniową. Zwrócił nam zapłatę za część towaru, który został u nas i który sami zutylizujemy. Część towaru została wymieniona na towar wolny od wad. Czy korygujemy odliczony VAT? Czy dokonując utylizacji we własnym zakresie świadczymy usługę na rzecz sprzedawcy? Czy ta wymiana towaru powinna być rozliczona w VAT?

Odstąpienie od umowy: kiedy trzeba skorygować VAT z faktury zaliczkowej

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług wiąże się zasadniczo z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Rezygnacja z transakcji, skutkująca zwrotem zaliczki i wystawieniem faktury korygującej, umożliwia sprzedawcy obniżenie kwoty podatku należnego. Nabywca jest z kolei obowiązany do odpowiedniej korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy kontrahenci odstępują wprawdzie od zawartej umowy, lecz zaliczka zostaje zwrócona znacznie później lub jej zwrot w ogóle nie następuje. Transakcja nie dochodzi ostatecznie do skutku. Nie ma jednak również zwrotu zaliczki, a to jej wpłata generowała powstanie obowiązku podatkowego.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

REKLAMA

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

REKLAMA

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

REKLAMA