REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT

Łatwe podatki
Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.
Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT /Fot. fotolia
Sprzedaż wysyłkowa do krajów Unii Europejskiej – rozliczenie VAT /Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastosowanie internetu znacznie ułatwiło sprzedaż wysyłkową za granicę do krajów Unii Europejskiej. Obecnie nie ma więc przeszkód, by nawet bez własnej strony internetowej sprzedawać za pośrednictwem internetu swoje produkty do krajów unijnych, dzięki takim portalom jak Ebay, Amazon, Dawanda czy Aukro. Jak rozliczać VAT w przypadku dokonywania takiej sprzedaży?

Autopromocja

Jeśli sprzedajemy towary na rzecz przedsiębiorców z innych krajów Unii Europejskiej i jesteśmy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT UE to sprawa jest prosta, wystawiamy fakturę VAT, a podatek ze stawką 0% rozliczany jest według ogólnych zasad wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

Co jeśli sprzedajmy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej? Oczywiście nie można zastosować stawki 0% VAT, bo VAT zawsze płaci ostateczny odbiorca, a rozlicza go sprzedawca.

Klauzula nadużycia prawa w ustawie o VAT od 15 lipca 2016 r.

Według zasad ogólnych podatek VAT od transakcji z konsumentami z innych krajów UE należy rozliczyć w państwie, do którego towary są wysyłane. Jednak nie dotyczy to sprzedaży do określonych limitów,  jeśli nie przekroczy się pewnych obrotów podatek można płacić w kraju nadania przesyłki (po ich przekroczeniu trzeba zarejestrować się do celów VAT w danym państwie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż wysyłkowa do krajów UE - limity

W ramach prawa unijnego określono, że limit taki wynosi 100 tys. euro, jednak państwa członkowskie mają prawo do obniżenia tego poziomu do wartości 35 tys. euro. Z tego prawa skorzystała duża część państw członkowskich, w tym Polska (zobacz tabelę poniżej). Warto pamiętać, że kwota ta określa całkowitą wartość sprzedaży wysyłkowej do danego państwa członkowskiego w ciągu roku podatkowego albo w poprzednim roku podatkowym. Jeśli wartość sprzedaż do danego państwa unijnego w ciągu roku podatkowego nie przekroczy ustalonych limitów, to można opodatkować transakcję na terytorium kraju. W przypadku ich przekroczenia opodatkowanie w państwie członkowskim przeznaczenia obowiązuje począwszy od dostawy, która przekroczyła ten limit.

Pamiętajmy, że wartości – limity obrotów są różne w różnych krajach, dlatego należy sprawdzić limit w pańskie unijnych, do którego wysyłamy towary.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Czasem opłacalne jest zarejestrowanie się jako płatnik VAT w innym kraju unijnym (np. jeśli stawka podatku VAT na towary, które sprzedajemy jest niższa), jednak jeśli nasza sprzedaż nie jest wysoka może okazać się, że koszty obsługi (opłacenie biura księgowego, które będzie w naszym imieniu składało deklaracje, kontaktowało się z urzędami danego państwa) są droższe lub porównywalne do oszczędności, które może nam przynieść różnica w stawce VAT.

Wyłączenie niektórych towarów

Pamiętajmy ponadto, że do przepisów dotyczących sprzedaży wysyłkowej (pozwalających na rozliczenie podatku w Polsce) nie stosuje się do:

- nowych środków transportu;

- towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przed podmiot działający na jego rzecz;

- wyrobów akcyzowych;

- towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, do których opodatkowania stosuje się zasady VAT-marża.

Jak wypełniać informację podsumowującą VAT-UE


Jak dokumentować sprzedaż wysyłkową do krajów UE?

Jeśli w swojej firmie posiadamy kasę fiskalną, to wystarczy w ten sposób zaewidencjonować tę sprzedaż. Jeśli korzystamy ze zwolnienia w obowiązku posiadania kasy fiskalnej, to powinnyśmy wystawić fakturę VAT.

Jak obliczyć limit sprzedaży?

Należy także pamiętać, że przeliczenia kwoty limitu sprzedaży wysyłkowej na walutę polską dokonywane jest na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1000 zł.

Jeśli wybierzemy możliwość opodatkowania transakcji w kraju docelowym (pamiętajmy, że mamy do tego prawo bez względu na obowiązujące limity), to we właściwym terminie (30 dni przed datą dokonania pierwszej dostawy) jesteśmy zobowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze skorzystania z tej opcji. Powinniśmy także powiadomić organy skarbowe w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania VAT w tym państwie. Następnie – w terminie 30 dni od dokonania pierwszej dostawy – jesteśmy zobowiązany przedstawić w polskim urzędzie skarbowym dokument potwierdzający to powiadomienie.

Sprzedaż towarów do Unii a zwolnienie z VAT

Jednak, jeśli przekroczymy limit sprzedaży wysyłkowej do danego kraju (patrz tabela poniżej), nie mamy już żadnej możliwości wyboru miejsca opodatkowania. Trzeba wtedy płacić podatek w kraju dokonania dostawy (przeznaczenia towarów).

Kraj

Limit w euro

Austria

35.000 euro

Belgia

35.000 euro

Bułgaria

70.000 BGN = 35.791 euro

Chorwacja

270.000 HRK = 35.293 euro

Cypr

35.000 euro

Czechy

1.140.000 CZK = 41.510 euro

Dania

280.000 DKK = 37.508 euro

Estonia

35.000 euro

Finlandia

35.000 euro

Francja

100.000 euro

Grecja

35.000 euro

Hiszpania

35.000 euro

Holandia

100.000 euro

Irlandia

35.000 euro

Litwa

125.000 LTL = 36.203 euro

Luksemburg

100.000 euro

Łotwa

35.000 euro

Malta

35.000 euro

Niemcy

100.000 euro

Portugalia

35.000 euro

Rumunia

118.000 RON = 26.419 euro

Słowacja

35.000 euro

Słowenia

35.000 euro

Szwecja

320.000 SEK = 35.935 euro

Węgry

35.000 euro

Wielka Brytania

70.000 GBP = 84.541 euro

Włochy

35.000 euro

Autor: Magdalena Podgórska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA