REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej
Kwoty limitów przy sprzedaży wysyłkowej w poszczególnych państwach Unii Europejskiej

REKLAMA

REKLAMA

Dostawa towarów realizowana w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium innego państwa Unii Europejskiej wymusza na podatniku sumowanie wartości sprzedaży. Jest to niezbędne do określenia momentu przekroczenia limitu - kwoty ustalonej przez dany kraj – po osiągnięciu której każda kolejna dostawa podlegać będzie opodatkowaniu w kraju realizacji sprzedaży.

Co do zasady kwota ta została określona przez ustawodawstwo europejskie na poziomie 100.000 Euro, zastrzeżono przy tym możliwość jej obniżenia do 35.000 Euro.

Autopromocja

Sprzedaż wysyłkowa z kraju – czy można opodatkować VAT wyłącznie w kraju wysyłki

Opodatkowanie VAT zaliczki przy sprzedaży wysyłkowej

Na stronach internetowych Komisji Europejskiej pod adresem http://ec.europa.eu/index_pl.htm odnaleźć można tabelę zawierającą zestawienie wspomnianych kwot limitów przyjętych przez poszczególne państwa. Opis tabeli wskazuje na wrzesień 2011 r. - jako termin jej sporządzenia. Poniżej przedstawione są przedmiotowe dane w ujęciu tabelarycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kraj

Limit

Belgia

€ 35.000

Bułgaria

70.000 BGN

Czechy

1.140.000 CZK

Dania

280.000 DKK

Autopromocja

Niemcy

€ 100.000

Estonia

€ 35.151

Irlandia

€ 35.000

Grecja

€ 35.000

Hiszpania

€ 35.000

Francja

€ 100.000

Włochy

€ 100.000

Cypr

€ 35.000

Łotwa

24.000 LVL

Litwa

125.000 LTL

Luksemburg

€ 100.000

Węgry

8.800.000 HUF

Malta

€ 35.000

Holandia

€ 100.000

Austria

€ 35.000

Polska

160.000 PLN

Portugalia

€ 35.000

Rumunia

118.000 RON

Słowenia

€ 35.000

Słowacja

€ 35.000

Finlandia

€ 35.000

Szwecja

320.000 SEK

Wielka Brytania

70.000 GBP

Z powyższego zestawienia wynika, iż w większości krajów wprowadzono obniżony limit. Pamiętać należy o tym, iż suma sprzedaży dotyczy kwot netto, w obrocie z danym krajem, bez znaczenia pozostaje więc liczba odbiorców towarów.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju może być realizowana w walucie krajowej, walucie państwa dostawy czy w Euro. W związku z tym powstaje kwestia przeliczenia walut. Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej wprowadziła regulację, zgodnie z którą równowartość w walutach krajowych kwot wyrażonych w euro przewidzianych w niniejszej dyrektywie, jest określana według kursu wymiany euro obowiązującego w dniu 1 stycznia 1999 r.

Sprzedaż wysyłkowa – zasady rozliczenia VAT

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju - zarys regulacji VAT

Państwa członkowskie, które przystąpiły do Unii Europejskiej po tej dacie i nie przyjęły euro jako jednej waluty stosują kurs wymiany euro obowiązujący w dniu ich przystąpienia. W przypadku Polski był to dzień 1 maja 2004 r., w którym obowiązywał kurs Euro z dnia 30 kwietnia 2004 r. Według tabeli kursów średnich NBP na ten dzień 1 Euro miało wartość równą 4,8122 zł.

Dodać w tym miejscu można, iż przy przeliczaniu na waluty krajowe kwot, państwa członkowskie mogą zaokrąglać otrzymane kwoty do 10 % w górę lub w dół.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż podatnik, który dokonuje sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju zobligowany jest nie tylko do obliczenia wartości sprzedaży realizowanej w danym państwie, ale również ustalenia kwot limitów, a w niektórych przypadkach celem przeliczenia walut, do ustalenia daty wejścia określonego państwa do Unii Europejskiej. Należy bowiem pamiętać, iż wszystko to ma wpływ na określenie momentu, w którym sprzedaż wysyłkowa będzie obligatoryjnie opodatkowana w kraju dostawy towarów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA